Последната приказна на Дејвид Мичел нема да ја види светлината на денот до 2114 година

Дејвид Мичел

Дејвид Мичел, автор на неколку романи како Облак Атлас и Коскени часовници, го заврши своето последно дело минатиот вторник наутро. Тоа е дело што Никој нема да го чита до 2114 година.

Мичел е втор соработник на проектот Иднина библиотека (Иднина библиотека) од шкотската уметница Кети Патерсон, за кого беа засадени 1000 дрвја пред две години во шумата Нордмарка во Осло. Првиот соработник беше Маргарет Атвуд кој минатата година и потоа доставил ракопис наречен „Месечина чкртач“ и Во следните 100 години, еден автор ќе достави приказна што нема да се види до 2114 година, кога ќе се исечат дрвјата што беа засадени за да се отпечатат 100-те книги што ги собраа.

Имињата на авторите ќе се откриваат секоја година и избран од група експерти и Патерсон. Овие автори ќе патуваат во шумата над Осло кога ќе ги достават своите ракописи со изведување на кратка церемонија.

„Тоа е трошка надеж во време со многу депресивни вести кои наведуваат дека имаме можност да има цивилизација за 100 години.. Тоа носи надеж дека сме поотпорни отколку што мислиме: дека ќе бидеме тука, дека ќе има дрвја, дека ќе има книги и читатели и цивилизација.".

Соработниците на Иднината библиотека имаат слобода да пишуваат што сакаат: песни, приказни, романи ... и на кој било јазик. Единствениот услов е тоа не треба да зборуваат за својата работа, никому не треба да ја покажуваат и тие мора да достават печатена копија и дигитална копија на церемонијата на примопредавањето во Осло.

„Обично го полирам и полирам моето пишување. Во моментов го правам тоа прекумерно, но ова беше многу поразлично, пишував до крајот на времето, така што првите две третини беа полирани, но во третиот дел немав време. И тоа беше ослободување “.

Основачот на Иднината библиотека, Патерсон, ги замоли писателите да го сторат тоа ќе се осврне на предметот на имагинацијата и времето, идеи што можат да лебдат во многу насоки.

Од своја страна, Дејвид Мичел го откри само насловот на неговиот ракопис, „Од мене тече она што ти го нарекуваш време“, и тоа го стори за време на церемонијата што се одржа во саботата во шумите на Норвешка веднаш до засадените 1000 дрвја на Патерсон. Авторот објави дека насловот е преземен од музичко парче од јапонскиот композитор Тору Такемитсу, но Освен што призна дека „тоа е малку посуштинско отколку што очекував“, авторот не рече ништо повеќе..

Неговиот сега предаден ракопис е запечатен и е сместен покрај работата на Атвуд во дрвена просторија во новата јавна библиотека во Осло што треба да биде отворена во 2019 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)