Контроверзии со книгата «Дневник на Ана Франк»

Дневник на Ана Франк

Книгата „Дневникот на Ана Франк“ Покрај тоа што е прилично сурова реална приказна за животот на неговиот протагонист, таа генерира одредени контроверзии веќе некое време. Која е „полемиката“ што ја предизвикувате? Поточно, правен спор меѓу оние кои бранат дека работата мора да биде фунти авторско право (заклучно со оваа тековна 2016 година) и Фонд на Ана Франк од Базел во Швајцарија, кој тврди дека валидноста на правата за емисија на книгата.

На што се залага оваа фондација за да се потврди ова со таква сила? До неговите последни изјави, каде конечно го препознаа тоа Ото Франк, татко на Ана Франк, беше коавтор на такви списи и не само уредник како што се знаеше до сега. Затоа, авторските права не истекуваат оваа година. Според законот што важеше во Холандија, авторското право на делото истекува 70 години по смртта на авторот. Ако ја направиме математиката, Ана Франк почина во март 1945 година во германскиот концентрационен логор Берген-Белсен. Но, неговиот татко Ото Франк почина во 1980 година. Токму затоа, фондацијата бара ова дело остануваат под авторско право до 2050 година.

Статуа на Ана Франк (Барселона)

Рече весникот беше анализиран од страна на Мина Бекер, Еден експерт за калиграф, кој потврди дека целото пишување на весникот припаѓа на истата рака. Но, после ова, писма автентични приказни што Ана Франк ги напишал како дете пријатели (овие беа објавени во САД). Л.ракописот на овие букви има нормален изглед на девојче од 10 или 12 години, многу поразлично од „оригиналниот ракопис“, чиј ракопис е од многу постара личност.

Па кој всушност напишал „Дневникот на Ана Франк“? Зарем самата девојка не беше како што не продаваа досега? Дали луѓето се толку сурови што со продажба на книга ги присвојуваат вистинските и неизмислени страдања што ги претрпе 12-годишно девојче, како стотици илјади луѓе, во тие концентрациони логори? Може да биде…

Извадоци од книгата

Дневник на Ана Франк

(8 de julio de 1942) - Мама отиде во куќата Ван Даан за да види дали можеме да живееме од утре, нашата скривница. Ван Даан ќе се скрие таму со нас. Beе бидеме седум. Во нашата спална соба, Маргот ми призна дека поканата не е за тато, туку за себе. Повторно исплашен, почнав да плачам. Маргот има шеснаесет години. Па тие сакаат да ги пуштат девојчињата на нивна возраст да одат сами! За среќа, како што рече мама, тој нема да оди.

(19 ноември 1942) Можевме да затвориме очи пред целата оваа мизерија, но мислиме на оние кои ни беа драги, и за кои се плашиме од најлошото, без да можеме да им помогнеме. Во мојот топол кревет, се чувствувам помалку од ништо кога ќе мислам на пријателите што најмногу ги сакав, искоренети од нивните домови и паѓајќи во овој пекол. Се плашам да размислувам дека оние што беа толку блиску до мене сега се во рацете на најсуровите џелати во светот. Од единствена причина што тие се Евреи.

(Јануари 5 на 1944) Почитуван писе: она што ми се случува ми се чини прекрасно: не само видливите промени во моето тело, туку и она што се случува во мене. Никогаш не зборувам со никого за овие работи, затоа мора да ти ги кажам. Секој пат кога имам менструација само три пати - имам чувство да чувам многу нежна тајна, и покрај болката и непријатноста. Затоа, иако на некој начин е влечење, сакам оваа тајна да се повтори. Пред да дојдам овде, несвесно доживеав слични сензации, бидејќи се сеќавам дека ја поминав ноќта во куќата на еден пријател, имав неодолива желба да ја бакнам, што, секако, го направив. Бев многу curубопитен за неговото тело, кое никогаш го немав видено. Како доказ за нашето пријателство, ја замолив и едните и другите да ги чувствуваат градите, но таа одби. Секојпат кога ќе ја видам сликата на гола жена, како на пример, Венера, јас сум екстатичен. Ми се чини толку прекрасно убава што ми е тешко да ги запрам солзите. Само да имав пријател!

Приказната за Ана Франк (филм)

Ако сакате кино, овде можете да го видите филмот направен за животот на девојчето:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско Хименес (@Francisjn) dijo

  Постојат луѓе кои мораат да бидат сите, универзални, а Ана е.

 2.   Слета на dijo

  Оние кои се сомневаат во Ана Франк се завидливи затоа што се гледа дека истото читање е чувството на девојка за која маж ќе зборува за неговата сексуалност. игнорантската Ана Франк е автор

 3.   Гонзало dijo

  Го прочитав весникот многу пред да научам за оваа полемика. Додека го читав, не можев а да не мислам дека овој дневник, тој начин на изразување, тој начин на размислување, не е типичен за девојче на возраст од 13 до 15 години.
  Иако првично го припишував на преводот, идејата дека има затворена мачка секогаш остануваше со мене.

 4.   Алберто dijo

  Не е точно да се нарече неук некој што мисли за книга. Секоја книга остава чувства и се размислува за авторот. Понекогаш не се фокусираме само на приказната или приказната.