Потекло и форма во литературата. Што велиме и како го кажуваме.

Блок на писателот

Денес ќе се занимавам со предмет што, иако е важен во сите уметности, во литературата многу повеќе заради своите карактеристики: јас се осврнувам на спротивставувањето и односот помеѓу el позадина y la форма.

Позадина и форма

Ако сакав едноставно и брзо да ги дефинирам овие поими, би го рекла тоа el  позадина е она што го велиме, и форма како ние го кажуваме тоа. Истата идеја може да се долови на две страници или на двесте, на ист начин како што начинот на раскажување на приказната ќе влијае на тоа како ние ја перцепираме. Ова е особено важно во литературата, особено во наративот.

La форма Тоа е вашето мотивационо писмо пред читателот, првото нешто што ќе навлезе во него пред тој целосно да влезе во вашиот текст. Занемари го форма тоа е исто како да излегувате на вечера со девојка во иста тренерка што ја носите за трчање. Таа веројатно не сака да го повтори, како и вашиот читател. Постојат многу примери за тоа како да се занемарите во овој аспект, од најосновните како што се правење правописни грешки или збунувачки времиња, до поконкретни работи како што се злоупотреба на прилози, внатрешни рими и сл. За среќа постои многу здрав начин да се поправи ова: читање многу и сè. Не само што ќе можете да го зголемите вашиот вокабулар за да не кажете дека нешто е неописливо, но ако внимателно ги прочитате другите писатели и забележите како местење нивните текстови, ќе видите зошто и како пишуваат.

Зборови што не кажуваат ништо

Иако несомнено е важноста на форма, ова вклучува сериозен ризик: синдромот на празни зборови. Мислам на оние метрички совршени песни, но несигурни и бездушни, или на оние романи во кои се чини дека писателот постојано се обидува да покаже колку е голем ставајќи зборови еден по друг. Еден совет: ако немате што да кажете, немојте да го кажувате тоа, бидејќи колку и да сте паметни и колку и да користите темни метафори, читателот ќе ја затвори вашата книга порано или подоцна.

Копчиња за машина за пишување

Ако сте се препознале во овие фрази, не очајувајте, дека постои многу едноставен лек: размислете да го напишете само она што сакате да го прочитате. Оваа идеја ме спаси многу пати од паѓање во педантерија и литературен онанизам, и верувам дека секој може да ја искористи за да суди за себе. Тешката линија помеѓу сложениот и вулканскиот текст е лесна за преминување; иако, од друга страна, не плашете се да напишете нешто тешко. Не мора да пишувате со основна синтакса и ограничен вокабулар за луѓето да ве разберат и читаат, иако со овие неколку ресурси можете да направите многу повеќе глупост отколку што мислите. Нејаснотии, богат вокабулар, повеќе толкувања итн. тие обично се знак на добра литература. Проблемот е кога ќе се обидете да ја пренесете оваа сол и бибер низ главното јадење.

Бркање на сонот

Како да позадинаТука нема вртење на страницата: или она што ќе го кажете е интересно или нема да ве прочитаат. Едноставно како тоа. Колку и да пишувате добро, нема да освоите никого само со тоа. Iousубопитно е да се случи спротивниот случај, бидејќи некои писатели кои не се многу вешти во формалниот аспект, го надополнуваат тоа со огромен порој на имагинација и добри идеи. Но, дека ова не е изговор: дека неколку можат да бидат успешни како ова, не значи дека и ние треба да го сториме истото. Нормалното е што слабо напишаната книга е слабо пофалена.

Сумирајќи, и конечно: што е поважно, на дното формата? Најмудро нешто, како и многу други работи во овој живот, е да се земе предвид она што го рече филозофот: Доблеста е во средина. За да напишете добро, мора да одржувате рамнотежа помеѓу двете, бидејќи е многу лесно да се фокусирате на само еден. Без оглед на вашиот случај, расположи се! Вреди тоа пишување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гилермо dijo

  Навистина ми се допадна начинот на кој ги објаснувате овие концепти, нема да го заборавам. Благодарам! Ми ​​помогнавте, мислевте дека ќе го положам испитот.

  1.    Правни лекови dijo

   Навистина ми се допаѓаат објаснувањата за позадината и начинот на пишување, тоа го прави на едноставен и лесен за разбирање начин. Тоа е многу дидактичко.
   Ви благодарам многу

 2.   Елена dijo

  Одлично објаснување Отсекогаш имав сомнежи во врска со ова прашање, но благодарение на вас бев јасен.

 3.   Широв dijo

  Многу разбирлив начин на пишување, благодарам за вашата работа, конечно ги разбрав овие два поима.

 4.   Џешуа Бланко Гвадалупе dijo

  Информациите се пријатни, бидејќи читањето е алатка за проширување на нашето знаење, затоа содржината (заднината) и како таа стигнува до нашите раце и го привлекува нашето внимание (формата) е од најголема важност.
  Токму таму, ако сакаме да нè читаат, нашите читатели да можат да навлезат во она што сакаме да го убедиме и/или ние како читатели разбираме, анализираме и идентификуваме што сакаме да изградиме откако ќе бараме информации или едноставно ќе размислуваме за читањето.

бул (точно)