Денешни поети (јас)

поезија

Иако сум од поезијата од порано; иако претпочитам да се изгубам во некои стихови на великанот Неруда или мојата „обожавана“ Бикер, Јас не престанувам да препознавам дека во моментов има поети кои ме оставаат со а „Ох“ на градите; со воздишка суспендирана во воздухот што ме тера да мислам дека поезијата, вистинска поезија, вистинскиот, за среќа сè уште, не починал.

Toе започнам со давање имиња и споменување за секоја од нив неколку песни што ме превезуваат, кои ми ја лазат кожата, доаѓаат до мене, што ми кажуваат сè и истовремено не кажуваат ништо ...

Сигурно некои имиња ви се познати, други не толку многу, а други, можеби сте ги слушнале минливо. Можеби од овој момент па и вие ќе почнете да се губите во неговите стихови.

Луна Мигел

Месечината-Мигел

Луна Мигел, од најмладите поети што ги следам, роден е во 1990 година во Мадрид. Работи во новинарство и издаваштво. Таа е автор на поетските книги «Биди болен" (2010), "Поезијата не е мртва » (2010), "Стерилни мисли » (2011) и «Гробот на морнарот » (2013), меѓу другите.

www.lunamiguel.com

Те оставам со поема што ме трогне, од неговата последна книга „Стомаците“:

Дефиниција на стомакот

Сè е помеѓу градите и вагината. Сè што е важно

Тоа е и ќе продолжи да биде, иако можеби облаците ги нема

и има само трева, многу трева, скриена под тепихот.

Миленичето сум јас. Миленичето се носи на прошетка

во чин на тивок бунт. Миленичето не знае лето.

Миленичето се јаде во actубовен чин. Миленичето

Има органи, и сите се наоѓаат помеѓу градите и вагината.

Како би можеле да го дефинираме стомакот. Како

ребрезниот кафез крие друга сива материја. Стомак

тоа е помеѓу градите и вагината. Понатаму или поблиску од нервите.

Понатаму или поблиску од убовта кон миленичето.

Сè се реди и има трева. Многу. Многу трева.

Луис Севиillaа

куќата во самрак

Луис Севиillaа сè уште нема книги на пазарот, искрено не знам зошто. Тој е еден од најдобрите сегашни поети што ги прочитав. Имаат техникаима убавина во неговите текстови, има меланхолија… Е блогер, оние од порано, оние што ги пишуваше скоро секој ден затоа што пишувањето му беше живот. Обавезно посетете го тука: http://lacasaenpenumbras.blogspot.com.es/

Додека те оставам со мал преглед: песна 3 од неговите „Убави скршени loversубовници“:

Мала поплава паѓа

Со денови не се слушам од тебе

Иако е добро осмислено, можеби поминаа неколку недели.

Вие секогаш губите трага по времето

Кога нешто е присутно.

Го слушаш дождот

И чад излегува од неодамнешното кафе.

Утрово е премногу темно

И, премногу сте јасни.

Устата ти уште беше обоена во црвена боја

Вашиот син фустан над коленото.

Твоите црни потпетици кои никогаш не ги соблекувам.

Не сте тука, но сепак ми прочитавте една од тие безначајни песни

Дека тие секогаш се кога сте голи во кревет

И нема причина да се пишува песна.

Само слушај

Како светлина што се топи зад очите што се затвораат околу устата.

Мислам на оваа канцеларија во која се расфрлани трудовите

И сè изгледа уредно

Во која посакувам да можат да се искинат некои работи

Како кога облеката

Или сувоста на патот преплавен со вода.

Можеби сме болни што нè бараат без да се помрднеме, мислам

Додека голтка кафе

И телефонот ringsвони и јас се губам,

Иако не засекогаш

Внатре во сивата работа што ме одведува од каде и да сте во мене.

Ана Патриша Моја

ana-patricia-moya-snacks-reality-L-PLGjgU

Роден во Кордова во 1982 година студирала работни односи и дипломирала хуманистички науки. Јас ја дефинирам како „сеопфатна“, бидејќи таа работеше како археолог, библиотекар, златар, наставник во приватна класа, менаџер на документарци,… Таа не престанува да учи и да се обидува да најде живот како и останатите мотали. Таа е директор, координатор и уредник на Уреднички Гренланд (непрофитен културен проект специјализиран за дигитални публикации). Те оставам со една негова песна:

Песна од „Каснувања од реалноста“

Вака ве гледам, драги работнички,
едноставно со пичка меѓу нејзините нозе:
чистење на срањата што другите ги оставаат зад себе,
полнејќи половина од она што го наплаќа еден човек,
поддршка на правдата на мачо-корените,
криејќи ги своите заслуги зад нивниот грб.

И, со одреден страв, треперам од помислата
дека како твоја сегашност ќе биде мојата можна иднина.

За момент останувам со нив ... Во идните написи, ќе има многу повеќе: многу повеќе што заслужуваат да бидат прочитани, многу повеќе што заслужуваат да се објавуваат одново и одново, многу повеќе што никогаш не треба да престанат да пишуваат ... Ви благодариме за секое ваше писмо!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мисаел Буесо Гомез dijo

  За Кармен Гилен
  Ви благодариме за изборот на добри поети и објавувањето на вашите величествени креации;
  далеку, вие сте во себе убава песна. Топло поздрав од далечина.

  Мисаел Буесо Гомез
  од Вале де Анџелес, Хондурас, Калифорнија

 2.   Јован dijo

  Освен Луна Мигел, која ја продава својата претстава како поезија, тоа е добар избор на поети.