Дали читаме поезија? Да.На пример, овие 7 поетски книги

Да, читаш поезија. Од класици до нови генерации и нови таленти откриени на илјада и еден начин. Затоа што сега ги има медиуми во неограничено ширење. Има социјалните мрежи преку екран. И тоа е дека сега ти требаат само фраза од инспириран момент или некој од тие медиумски хитови тоа те воздигнува до небесата.

Денес зборувам за тие нови имиња и таленти кои го добиле тоа возвишување или се во него. Тие се од овие генерации на свет кој е премногу брз, но во кој можете да направите дупка со тој инспириран стих со еден клик. Погледни.

Со касета и пенкало за велосипеди - Офредс

Понуди, или Хозе. Гомез Иглесијас, дали е тој нормален млад човек Виго дека еден ден сзапочнува да пишува на мрежите и наоѓа успех. Но, неговиот случај не е единствениот, затоа што ова се каналот за комуникација со најголемиот каменолом за овие млади вредности што тие успеваат да се поврзат со илјадници следбеници.

Оваа стихозбирка е последна на други кои вклучуваат до обем на компилација. Тој продолжува да собира песни и поетска проза, во иста насока како и претходно објавените. Неговата содржина? Оној што ги воодушевува своите читатели: секојдневие, страст, кршење на срцето, пријателство, тага, детство, надеж за подобар свет и, пред сè, верување дека loveубовта може сè.

Дури и ако ме откриеш

Она што најмногу ми се допаѓа кај тебе е тоа што никогаш не се предаваш. Тоа не е нешто што го велам само за да го кажам, тоа покажува. Секојпат кога доаѓаа бури од страв, вие ги гасевте со вашата смеа, со својата сила, со вашата желба. Немаше ништо, но и покрај тоа, ти го смири стравот. И, види, тие не ти го олеснија тоа. Друга личност на ваше место би се изгубила среде Сахара. Но, вие се држите. Тоа не е за да не се обидеме. Вие секогаш се придржувате дека тие очекуваат нешто од вас, и ако не, исто така. Не треба да бидете свесни за мобилниот телефон, ниту за ничиј живот за да покажете дека ви е пријатно. Да, токму спротивното од повеќето. Еден ден ќе исчезнеш за да се изгубиш со автомобилот, зашто Господ знае каде и другиот ќе се појавиш повторно насмеан како денот кога си роден. Сакате да уживате во работите во потполност. Малите детали што никој не ги наоѓа. Толку многу што некои никогаш никому не ги кажуваш.

Вашата страна од каучот - Патриша Бенито

Истото и се случи на Патриша Бенито, која по успех на неговата прва стихозбирка, Прво на поет, врати се со секунда. Овој поет од Канарија од Лас Палмас направи квалитативен скок од казино во Барселона работејќи како дилер на литературен феномен на стих посветен на магијата на секојдневниот живот, или на тоа мало место што го имаме во светот. И, тој исто така започна само-објавување.

Излезе дека сум силна. Сигурно исто како порано, само сега знам.

«Научувам многу од луѓето кои

опкружува.

Некои ме учат како да го направам тоа;

други, каде што сакам да одам ».

Тој наш брег - Елвира Састре

Елвира Састре е друго релевантно име меѓу оваа сè подолга плејада нови вредности на националната поезија. Роден во Segovia во 1992 година, ова е веќе негово петта книга y го подготвува својот прв роман. Со голем успех во Мексико и Аргентина, во оваа нова стихозбирка тој продолжува да ги открива своите внатрешниот свет и неговите најинтимни искуства.

Почувствував како корените ми ги стегаат глуждовите. Не престанувате да чекате затоа што се заморивте, престанувате да чекате затоа што бучавата од другата страна застанува и корените се сушат.

Loveубовта е како танцување: за да знаете како да го направите тоа, треба да започнете како двајца и да завршите како само еден.

Атараксија на срцето - Сара Сова

Роден во Линијата Консепсион во 1991 година, Сара Бахо ги сподели своите текстови во неа блог и на социјалните мрежи од 15-годишна возраст. Така, таму го привлече и вниманието на многу читатели. Нејзиниот стил е споредуван со оној на Елвира Састре. И неговите теми, исто така, се занимаваат со слични проблеми.

 {…} Влегуваш и ме правиш да сфатам дека loveубовта е како самовилите на Питер Пан, кои умираат само кога не веруваш во нив. Поврзувајќи ја раната со мојата, вие пристигнувате и станувате првата личност способна да зборува за мир без да спомнувате војна. {…}
Одеднаш пристигнувате со вашата војска на тишини, но овој пат тие не доаѓаат да се борат; Како детелина со четири лисја среде пустина, не штедите, но давате надеж.

Душите на Брендон - Цезар Брендон

El медиумски феномен на моментот, овој социјален едукатор со седиште во Гренада и роден во Малабо en 1993, дали е тој пример, уште еднаш, за тоа како а ТВ програма на таленти, вистински таленти навистина можат да се откријат. Извонредната работа: што е во уметност што е малку да се каже спектакуларно како поезијата.

Оваа стихозбирка собира раскази, раскази и песни од сите видови кои се занимаваат со loveубов, осаменост, заборав, болка, радост, среќа, живот и смрт.

Член 5

Бидете како понеделник, затоа што во понеделник, сит од омразата, научи да се сака себеси.

Член 6

Сите луѓе можат да се за inубат онолку пати колку што сакаат. Сепак, тие немаат право да ја обвинуваат loveубовта ако loveубовта не сака да се за inуби онолку пати колку што тие сакаат.

А, тука се и оние поети кои сепак ...

Тие се во состојба на анонимност што може да се промени во секое време. Дека тие исто така се само-објавени и ги објавуваат своите стихови на мрежите со, сè повеќе следбеници. Зашто ги имавте многу близу, ајде да одиме во соседството на мојата куќа Кралска страница на Аранхуез, и откако ги знаев и прочитав, мојата референца не може да биде подобра.

Така, тука одат насловите на Педро Аревало, речен поет со името на мојот дедо, податоци без сомнение дека тоа е знак на квалитет. И од Росио Круз, Линаријан, кој исто така го извлече своето срце од крајбрежјето на реката. Двајцата, жетва од 79, еден ден ги прекрстија своите приказни и нивните стихови на Интернет, што ги здружи во една заедничка песна што се надополнуваат едни со други на ударот од емоција, интензитет и чувства што вреди да се откријат.

Од конците кон моите крилја - Педро Аревало

Од конците кон моите крилја, е негов прва стихозбирка. 130 страници опишувајќи како „Полн со живот, опции, направени грешки и научени лекции“. Веќе подготви второ издание и ново тоа ветува дури и повеќе отколку во првиот каде што loveубовта, недостатокот на loveубов, желбата, болката и повторното раѓање на тие чувства се мешаат во три различни дела, но со исти широко отворени утроби.

Проклета гордост

Се будам во кревет што не го знам

брчките во чаршафите не мирисаат на тебе,

 Но, вие продолжувате да ја прогонувате мојата глава

има уште остатоци од тебе на мојата кожа,

можеби сум роб на лудилото

што твојата проклета гордост остави во нејзиното будење. […]

Loveуби ме бавно затоа што немам (р) смеа - Росио Круз

А, за Росио Круз можам да кажам само дека таа веќе има трето издание на оваа стихозбирка, А. автентичен празник на многу свежи игри со зборови и стихови, со допири на григерија во мали реченици и дијалози што ги делат трите дела на книгата илустрирана исто така од самата авторка.

Тешкото, невозможното, незамисливо

Тешката работа е да не станеме меморија,

тешко е да се запамети дека морам да го сторам тоа,

невозможно е да не се одржи растојанието помеѓу две тела,

невозможното е дека моето срце и мојата глава

остане настрана,

незамисливо е да не размислуваш ако ми недостигаш,

Незамисливото не ти недостасува кога ќе мислам на тебе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.