Поезијата на генерацијата на 27

Фраза на Федерико Гарсија Лорка.

Фраза на Федерико Гарсија Лорка.

Кога корисник на Интернет бара „Generación del 27 poemas“, резултатите укажуваат на работата на автори како Педро Салинас, Рафаел Алберти или Федерико Гарсија Лорка. Има и списи од Дамасо Алонсо, Хорхе Гилен, eraерардо Диего, Емилио Прадос, Висенте Алејкандре, Мануел Алтоагире, Адријано дел Вале, Хуан Хозе Доменчина и Педро Гарсија Кабрера.

Тој список вклучува креации на други поети делумно поврзани со генерацијата. Тоа се Мигел Хернандез, Леон Фелипе, Хозе Морено Вила, Фернандо Вилалон, Макс Ауб и Хоакин Ромеро Мурубе. На ист начин, славниот чилеанец, Пабло Неруда беше тесно поврзан со надреалистичките уметници на групата, особено со Салвадор Дали.

Генерацијата на '27

Ова беше името што го добија група авангардни книжевници, сликари и интелектуалци кои се појавија во 1927 година. Улогата на нејзините основачи - Педро Салинас, Рафаел Алберти, Мелхор Санчез Алмагро и Херардо Диего - требаше да му оддадат почит Луис де Гонгора (1561 - 1627), кога завршија триста години од неговата смрт.

Претходниците на движењето го сметаа Гонгора за „најголемиот експонент на барокната литература од Златното доба.„Шпански. Сепак, за квалификациите за генерации дискутираше самиот Салинас, кој изјави дека членовите на групата не се во согласност со концептот на generationулиус Петерсон за „генерација“. Оваа историографска дефиниција е регулирана од следниве критериуми:

 • Мало растојание помеѓу годините на раѓање на нејзините членови. Во случај на Генерација на 27, некои од нив имале разлики во возраста до 15 години.
 • Слична академска и / или интелектуална обука. Иако многу од нив се совпаднаа во студентскиот престој во Мадрид, Еран културно братство со заеднички естетски карактеристики и заедничка филозофија.
 • Лични односи. Да ја кажам вистината, членовите на Генерацијата од 27 беа групирани повеќе во парови или во трио; тоа не беше многу кохезивна група.
 • Интервенција во сопствени дела од колективна природа и постоење на „генерациски настан“, предизвикувајќи унија на волјата. Во овој момент, почитта на нејзините основачи на Луис де Гонгора и настанот „Гревот Сомбреро“ се двата најзначајни настани на групата.
 • Присуство на лидер што може да се идентификува (водич).
 • Без врски или континуитет со следната генерација. Во врска со ова, академците сметаат дека некои од нејзините членови - Мигел Хернандез, на пример, биле членови на генерацијата од 36. Слично на тоа, Дамасо Алонсо и Херардо Диего останаа во земјата по Шпанската граѓанска војна и одржуваа одредена врска со Линија на Франко.
 • Генерациски јазик (сличен стил).

Карактеристики на поезијата на генерацијата на 27

Верен

Поетите на Генерацијата 27 се одликуваа со својата социјална и политичка определба. Затоа, тие не беа писатели мотивирани само од задоволството на лирската композиција, бидејќи нивните стихови имаа комуникативна цел на социјално осудување. Така, поезијата - како и другите уметнички манифестации на движењето - стана средство за изразување и протестирање.

Цитат на Мигел Хернандез.

Цитат на Мигел Хернандез.

Овој тренд се должи на вртењето на Шпанија во текот на втората половина на 1920-тите кон попрогресивно општество, со повеќе права. Соодветно на тоа писателите на Генерацијата на 27 го одразуваа трендот на земја која е поподготвена да се интегрира во светот. Пример за посветена поезија е поемата „За кого пишувам“ од Висенте Алеиксандре; фрагмент:

„Јас пишувам за оние кои не ме читаат. Таа жена која

Бегај по улицата како да ќе ги отворам вратите

во зори.

Или оној старец што спие на клупата на тој плоштад

мало девојче, додека зајдисонцето со loveубов ја носи,

ве опкружува и нежно ве плови во нејзините светла “.

Прогресивно

Поетите на движењето имаа прогресивна концепција за литературата и уметноста воопшто. Така, тие имале намера да развијат нови литературни форми со цел да им дадат на буквите обновен воздух. Сепак, оваа трансформација не бараше кршење на традицијата, бидејќи целта не беше да се негира шпанската поезија од претходните векови.

Авангарда

Писателите на Генерацијата од '27 година се обидоа да постигнат интеграција помеѓу традиционалните лирски форми и новите поджанови од тоа време. Имено, тие беа реакционерни уметници кон воспоставениот поредок, барајќи други начини на согледување и разбирање на светот. Еден од најголемите експоненти на прогресивната поезија беше Педро Салинас.

Подолу е фрагмент од поемата „Fe mía“, од Салинас:

„Не и верувам на розата

од хартија,

толку многу пати што го сторив тоа

јас со рацете.

Не му верувам на другиот

вистинска роза,

ќерка на сонцето и зачини,

невестата на ветрот.

Од тебе што никогаш не те направив

од тебе дека никогаш не те направиле,

Јас ти верувам, круг

осигурување по случаен избор “.

Некои од влијателните поджанрови кои се појавуваат во Генерацијата на 27

 • Надреализам. Еден од најпознатите примери на надреалистичка поезија од Генерацијата 27 е стихозбирката За ангелите (избор) (1929), од Рафаел Алберти. Еве еден фрагмент од поемата „Los angeles colegiales“:

„Никој од нас не разбра ништо:

ниту зошто нашите прсти беа направени од кинеско мастило

и попладне затворени решетки за да се отворат книги во зори

Знаевме само дека прав, ако сакате, може да биде закривен или скршен

и дека starsвездите скитници се деца кои ја игнорираат аритметиката “.

 • Дадаизмот
 • Импресионизам
 • Експресионизам
 • Футуризам
 • Кубизам. Еден од најпознатите примероци е калиграмот Роза на смртта постигна Федерико Гарсија Лорка кога ги имаме информациите.

Почитувано наследство на шпанското златно доба

Освен гореспоменатиот Луис де Гонгора, членовите на движењето ги прифатија класиците на Квеведо, Лопе де Вега и Гарсиласо де ла Вега. Врз основа на овие антички текстови, поетите на генерацијата на '27 создадоа нови стилови со мешање на таа традиција со авангардните идеологии од тоа време.

Популарна поезија

Скоро сите поети на Генерацијата 27 покажаа многу искрено почитување за популарните лирски форми.. Меѓу нив, Романцеро и традиционалниот Кансионеро, како и креациите на Гил Висенте и Хуан де Енсина. Пример за овој тренд е опиплив во „Ел романса дел Дуеро“ од eraерардо Диего; фрагмент:

„Ти, стар Дуеро, се насмевнуваш

помеѓу твоите сребрени бради,

мелење со вашите романси

лошо постигнати жетви “.

Креативна слобода

Поетите на Генерацијата на 27 направија композиции со апсолутна слобода на метричко ниво и во стилски аспект. Покрај тоа, слободниот стих беше многу чест меѓу авторите на движењето. Но, ова не ги спречи да постигнат уреден (па дури и разубавен) јазик. Тие генерално користеа метафори за да им дадат поголема сила на своите надреалистички пораки и визии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.