Повеќе телевизиски адаптации: Reacher, Slow Horses и Bosch Legacy

Тие во моментов се безброј книжевни адаптации на телевизиски серии што може да се гледа на која било платформа. Денес прегледувам три, од автори како на пр Ли Чајлд, Мик Херон y Мајкл Конели, чии наслови, дела и ликови се адаптирани —или продолжуваат да се адаптираат— како на пр Џек reacher, веќе во етерот од февруари, Jackек Ламб (во април) или Хари Бош, во своето ново продолжение кое ќе излезе во мај. Ова е преглед.

Стигнува

Премиерно беше прикажан на 4 февруари, тие се 8 епизоди и беше нов успех за платформата АмазонТолку многу што веќе е планирана втора сезона. Врз основа на популарниот и широко следен лик создаден од Ли Чајлд, таа глуми Алан Ричсон, што секако е многу поубедлив Ричер од оној што го покажавте Том Круз во скокот на големото платно што го даде пред неколку години. Дури и само поради повеќе од импозантната и тврда фигура што е белег на книжевниот лик, аспект што очигледно добриот Круз го немаше и за кој доби најжестоки реакции од следбениците на Ричер. Така Ричсон барем ја исполнува таа сила и, дополнително, веќе прокоментира дека со задоволство продолжува да ја толкува.

Во оваа прва сезона беше адаптиран првиот роман од литературната серија Дете, Зона пелигроза, објавено во 1997 и тоа се случува во еден од оние наводно тивки градови каде што никогаш ништо не се случува. Доаѓа Џек Ричер, а поранешен воен глобтротер, кој наскоро запаѓа во неволја и завршува уапсен, обвинет за убиство. Оттаму и за да ја докаже својата невиност, и покрај доказите против него, ќе мора да биде внимателен и да ја бара вистината, на свој начин.

И во втората сезона, иако се уште е непотврдено, ќе се спушти за да се адаптира Умирај обидувајќи се, но може да биде и кој било друг. веќе се 26 наслови оние на пазарот, така што нема недостиг од материјал.

Бавни коњи

Бавни коњи е прва испорака на низа шпионажа со која Мик Херон, британскиот писател и жител на Оксфорд, го претвори жанрот на шпиони во 2018 година. И неговиот протагонист, џексон јагнешко, е лик кој веќе остави трага за раскинување со физичките и моралните стереотипи на тој жанр. Сега, исто така, скока на телевизија во серија од 6 епизоди кои водат Гери Олдман како Јагнешко и Кристин Скот Томас како Дијана Тавенер. Ќе биде објавен на платформата Apple TV + следниот 1 април.

Секако дека има такви сценарија на романот Slough House, место каде што завршуваат агентите на MI5 кои паднаа во срам во организацијата и завршуваат под наредба на Лемб, кој е човек колку брилијантен, толку и катастрофален и раздразлив.

Наследството на Бош

El Мај 6 премиери во IMDb ТВ и бесплатно продолжението на успешната серија на Амазон од 7 сезони заснована на иконскиот и веќе легендарен детектив од полицискиот оддел во Лос Анџелес, создаден од Мајкл Конели, Хари Бош. Писателот, кој има продадено повеќе од 80 милиони книги ширум светот, се нурнал во оваа нова серија исто како и во претходната како извршен продуцент и писател.

Во моментов, постои оваа прва сезона, на 10 епизоди, кој е сместен речиси две години по завршувањето на претходната серија со Бош (Титус Веливер) кој ја става својата значка и ја напушта ЛАПД. Сега функционира како приватен детектив, но неговите поранешни колеги не го тргаат погледот од него. Покрај тоа, нивните ликови го задржуваат престижниот и моќен бранител Мед „Пари“ Чендлер (Мими Роџерс), која долго време била во конфликт со поранешниот полицаец и Меди (Медисон Линц), ќерката на Бош, која сега е дебитант агент токму во ЛАПД.

Така, следбениците на серијата, кои ги има многу, а и ние сме желни за повеќе Bosch, имаме среќа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.