Виктор Иго. 216 години по неговото раѓање. Неколку фрази и три песни

Исполнети се денес, 26 февруари, 216 години од раѓањето на Виктор Иго. Роден е во Безансон и исто така беше поет и драматург, како и романсиер. Се смета за максимален претставник на францускиот романтизам. Тој исто така беше многу посветен и влијателен политичар и интелектуалец во историјата на неговата земја и во литературата од XNUMX век.

Денес, во негова меморија, избрав некои фрази на неговата огромна работа, особено онаа што ја знаеме најдобро, Бедните. Но, избирам и некои негови примероци песни, дека сигурно помалку сме прочитале.

Малку Виктор Иго

И можеби малкумина знаат дека Виктор Иго живеел во Мадрид, во центарот на Кале дел Клавел, за време на неговото детство, бидејќи бил префрлен неговиот татко, воен човек, кој бил назначен за врховен командант.

Во 1815 година се населил во Париз со веќе јасна идеја да се посвети на литературата. Беше многу добар студент и на 15-годишна возраст бил награден од Француската академија за лирско дело. Ова беше вовед во неговата прва голема книга песни, Оди и разни песни. Во 1822 година се оженил Адел Фучер, со кого имал пет деца. Покрај тоа, тој заедно со неговите браќа, исто така писатели, го основаше списанието Ле Конзерватор ЛитераерТие беа години на одлична литературна продукција со наслови како на пр КромвелБогородица од Париз (познат како Хунбек од Нотр Дам) или Кралот се забавува.

Многу активен политички, Беше назначен Виктор Иго пар на Франција во 1845 година. Неговите говори за мизерија и други социјални и политички поплаки тие го наведоа да раскине со Конзервативната партија. Во 1851 година тој ги осуди диктаторските амбиции на Наполеон III и, по пучот, избега од Франција. Следната година тој и неговото семејство заминаа во erseyерси во Велика Британија, а во 1856 година се пресели во Guernesey.

Од тоа дваесетгодишно прогонство се родија Казните, трилогијата на Крајот на сатанатаБог y Легендата на вековите, и неговиот најпознат роман, Бедните. Назад во Франција, по падот на Наполеон III, Виктор Иго беше јавно признат и избран за заменик. Починал во Париз со 83 години, во целост на неговите факултети, со А. исклучителна работа и влијанија, што го направи амблематски лик кој беше почестен од Третата Република со државен погреб.

(в) mmartinez. Од Ла Вангардија.

Цитати на Бедните

 • Светиот закон на Исус Христос управува со нашата цивилизација; но сè уште не продира во него. За ропството се вели дека исчезнала од европската цивилизација и тоа е грешка. Сè уште постои; само што повеќе не и тежи на жената и се нарекува проституција.
 • Првата правда е совеста.
 • Loveубовта е дел од самата душа, таа е од иста природа како неа, таа е божествена искра; како неа, тој е нераспадлив, неделив, нерасиплив. Тоа е честичка од оган што е во нас, која е бесмртна до бесконечна, на која ништо не може да и ограничи, ниту перница.
 • Она што е кажано за мажите, вистинито или лажно, зазема исто толку место во нивната судбина, а особено во нивниот живот, како и она што тие го прават.
 • Во светот нема скоро ништо поважно од убовта.
 • Не, имањето loveубов не ја губи светлината. Нема слепило каде што има loveубов.
 • Ослободувањето не е слобода. Затворот е завршен, но тој не е осуден.
 • Не прашувајте го името на оние што бараат азил. Токму лицето кое има најголема потреба од азил има најмногу потешкотии да го каже своето или нејзиното име.
 • Постојат два вида на суштества во светот кои длабоко треперат: мајката што го наоѓа својот изгубен син и тигарот кој го наоѓа својот плен.
 • Оние кои страдаат затоа што сакате, сакаат уште повеќе. Да се ​​умре од loveубов е да се живее.
 • Врховната животна радост е убедувањето дека сме сакани, сакани за себе; а сакан и покрај нас.
 • Најсилната сила од сите е невино срце.
 • Кога loveубовта е среќна ја носи душата кон сладост и добрина.
 • Loveубовта е како дрво: се наведнува под сопствената тежина, се вкорени длабоко во целото наше битие и понекогаш продолжува да позеленува во урнатините на срцето.
 • Loveубовта е горлив заборав на сè.

Три песни

Кога конечно ќе се сретнат две души

Кога конечно ќе се сретнат две души,
Кои толку долго се бараа меѓу народот,
Кога ќе сфатат дека се парови,
Тоа се разбрани и одговараат,
Со еден збор, тие се слични,
тогаш засекогаш произлегува страствен и чист сојуз како нив,
унија што започнува на земјата и трае во рајот.
Тој сојуз е убов
автентична loveубов, како што многу малку мажи можат вистински да забременат,
loveубов што е религија,
Тоа ја обожува саканата личност чиј живот извира
Од жар и страст и за кого жртвите
Поголеми се најслатките радости.

На жена

Девојче, да бев крал ќе го дадам моето кралство,
мојот престол, мојот жезол и моите клекнати луѓе,
мојата златна круна, моите порфирски базени,
и моите флоти, за кои морето не би било доволно,
за поглед од тебе.

Да бев Бог, земјата и брановите,
ангелите, демоните што се предмет на мојот закон.
И длабокиот хаос на длабоки утроби,
вечност, простор, небеса, светови
Јас би дал за бакнеж од тебе!

Паднатата жена

Никогаш не ја навредувајте паднатата жена!
Никој не знае каква тежина ја тежеше,
ниту колку борби издржа во животот,
Додека конечно не падна!
Кој не видел жени без здив
со нетрпение се држат до доблеста,
и се спротивстави на силниот ветер од порок
со спокоен став?
Капка вода виси од гранка
дека ветерот се тресе и те тера да се тресеш;
Бисер што го фрла котелот,
а тоа е кал кога паѓа!
Но, сепак, падот на аџијата може
изгубената чистота да се врати,
и се крева од прашина, кристално,
и пред сјајот на светлината.
Нека fallenубовта на паднатата жена,
оставете ја на прав нејзината витална топлина,
затоа што сè обновува нов живот
со светлина и убов.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.