Пишување за пишување. Книжевни рефлексии на Денот на книгата

Централна фотографија: (в) Рафаел Плаза Арагонез. Останатите се од моите лични досиеја и моите книги.

Во Ден на книгата пишувам за пишувањето. Се неколку рефлексии по скоро цел живот спојување зборови, бидејќи научив да го правам тоа за да си кажам и да раскажувам приказни. Причини или изговори, или само забава. И секогаш внатре осаменост o апстракцијаВо тишина обично, или во темнина. Ова се моите причини. Може да ги споделите со колегите, дури и ако тие се единствени и не се пренесуваат.

Учење да пишува

Фотографиите на врвот на овој напис ја покажуваат еволуцијата на мојот ракопис и преферираните фонтови за печатење. Исто така, почетоците на некои од моите приказни. Првиот, вежби за раскажување во училиште преполни со правописни грешки.

Подоцна тоа писмо е стилизирано и разновидно приказни за адолесценција. И, конечно, буквите стануваат клучеви и приказните и приказните стануваат романи. Два веќе се објавени, едниот преку едиторијал, а другиот преку самообјавување. Затоа што научив и да им давам физичка форма од книгите.

И зошто пишуваме дека пишуваме? неговата толку причини колку и писателите и сигурно сите ги споделуваме. O можеби навистина нема. Само задоволство или ужас од создавање приказна, универзум и животи од кои не знаете како ќе излезете или каде ќе ве одведат. Колку и да ги влечете конците. Поентата е исто така дека ние не престануваме да учиме како да го направиме тоа.

Потреба

Секогаш има приказна таму или длабоко во себе. Понекогаш ви ги дава некоја слика (ми се има случено повеќе од еднаш), понекогаш песна (тоа беше и мојот случај) или детал од реалноста што ја живеете. Добро, лошо или просечно. Исто така постои и лична состојба решени или други што треба да ги анализирате, разбере или толкува. На РеалностКако и да е, секогаш е надвор од измисленоста и имаме тенденција да сакаме да си го објасниме тоа самите на себе. Или да варирајте го по наш вкус и начин.

Исто така постои и потреба за изразување за оние, како мене, кои се многу помалку вешти во зборовите со звук. И, исто така, постои широко распространето верување за наводни способности на писател да се соочи или справување со нови реални ситуации. Не сте ги доживеале, но сте успеале да ги пресоздадете, така што ќе можете полесно да управувате со нив. Но, само признавам дека е можно, не дека е вистина.

Слобода и моќ

Тоа овозможува да се направи тоа со апсолутна слобода да се користи која било алатка. Или биди кој сакаш. И најдоброто: играј да бидеш бог со моќ да даваат и одземаат животи во кој било вистински или фантастичен универзум. Уште повеќе. Во собата се вклучени сите промени во личноста, возраста, полот, состојбата, националноста, јазикот и бојата на кожата. Исто така, нема ограничувања. Како бог што си, можеш и да одлучиш да бидеш а демон. И ништо не се случува.

Нема цензура и нема политичка коректност. На поети, на кои им се восхитувам и ги почитувам како господари на комбинацијата на зборови, тие ги придвижуваат создавајќи фигури, ротирајќи ги и дарувајќи им со исклучителна убавина. Оние од нас кои се повеќе прозаичен и ги раскажуваме истите приказни со различно темпо, уживаме и во таа привилегија. И ние го искористиме тоа, само ако е во фикција.

Еден случај: оние од нас кои се убители црн роман многупати сме се прашувале како овој или оној автор може да смисли толку многу зла, злосторства и други никаквеци типични за најнемилосниот психопат. Но, тоа е само прашање на играње со основни и универзални емоции и чувства на човечката природа, најдоброто и најлошото.

Исто така, постојат многу случаи на писателите се спасија од сопствениот живот благодарение на литературата. Не само за успехот што го постигнаа, туку и за вистинското спасение со избегнување да ги завршат на најлош начин. Вие само треба да прочитате, на пример, Моите темни аглиод ејмс Елрој.

Предизвици за создавање

Таа слобода и моќ исто така ни овозможуваат да влеземе во градини кои понекогаш можат да бидат многу густи. Затоа, баравме водичи. Таму се поставува познатото прашање: Дали треба да ги имаме искуствата за кои пишуваме? Очигледно не. И очигледно, исто така, ако ги имаме, можеме да им кажеме од прва рака. Но, поентата е дека можеби, ако ги користиме, нема да го сториме тоа, како што навистина ги живеевме во нивно време.

Времето е голем сојузник. Дава нијанса и перспектива. Особено ако е минато. За оние од нас кои не ни нудат посебен интерес отколку да го живееме на најдобар можен начин, последен тоа е цел универзум сам по себе. Може преомисли и пресоздаде, дури и измислуваат од нивните скелиња. Исто како и тој иднина, многу поголем за создавање и замислување. Да го напишам и можеби да го направам тоа како што треба.

Сите овие предизвици можат да помогнат најдете го наративниот глас. Неодамна ме праша некој што сака да започне да пишува. Но, јас не сум никој да водам или да давам совет. Секој е различен и јас го предложив само најосновното: „пишувајте за тоа што сакате, што сакате, и испробајте гласови“. Нема повеќе. Тие исто така можат да ве научат, ве тренира, но прво треба да се обидете сами, дури и ако замачкате илјада трудови. И, пред сè, треба да продолжите да читате. Дали се тие омилени читања и жанрови оние што исто така ја означуваат содржината и стилот за вас.

Напиши само затоа

Едноставно. Нема причини. Само заради тоа. Удирање клучеви или лизгање молив или пенкало преку прстите на празно, електронско или хартиено платно. Понекогаш тоа е единствена фраза од идеја фатена во лет или од мисла што може да ја искористиме за таа приказна или поема. И понекогаш да, тоа е тоа Инспирација што се појавува кога најмалку се очекуваше. Другите можеби се познати тек на свеста, што велат Саксонците, тоа тек на свеста или психонарација кога мислите течат без очигледна контрола.

Но, секогаш, секогаш, сам или во апстракција. Од времето и просторот. Од нашето јас. Да се ​​излезе од него или да се трансформира или подели со илјада. Затоа што сакаме да пишуваме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)