Буковско писмо против работата

Буковско писмо против работата

En 1969, Џон Мартин, уредник на Црн врабец го стори следново понуда до Чарлс Буковски со писмо. Белешката вели дека тој бил понуден 100 долари месечно за животот на писателот, за да ја напушти работата што ја извршуваше во тоа време (тој беше поштар во поштенската служба на Соединетите држави и работеше таму околу 15 години) за да се посвети исклучиво на пишувањето. Се разбира, Буковски ја прифати понудата и две години подоцна му ја достави на издавачот Црн врабец неговиот прв роман „Поштарот“.

Писмото

Одговорното писмо до Johnон гласеше вакво нешто:

12 август 1986

Здраво Johnон:

Ви благодариме за писмото Понекогаш не боли толку многу да се сетиме од каде сме. И ги знаете местата од каде што доаѓам. Дури и луѓе кои се обидуваат да пишуваат или снимаат филмови за тоа, тие не го сфаќаат правилно. Тие го нарекуваат "Од 9 до 5". Едноставно, никогаш не е од 9 до 5. На тие места нема време за оброк и, всушност, ако сакате да ја задржите работата, не излегувате да јадете. И тука е прекувремената работа, но прекувремената работа никогаш не е правилно заведена во книгите, и ако се пожалите на тоа, има уште една ѓубриво подготвена да го заземе вашето место.

Ја знаете мојата стара изрека: „Ропството никогаш не беше укинато, туку само беше проширено за да ги опфати сите бои“.

Она што боли е постојаната загуба на човештвото кај оние кои се борат да ги задржат работните места што не ги сакаат, но стравуваат од полоша алтернатива. Едноставно се случува луѓето да се испразнат. Тие се тела со страшен и послушен ум. Бојата ги остава твоите очи. Гласот е грд. И телото. Косата. Оние. Чевлите. Сè

Кога бев млад не можев да верувам дека луѓето го дадоа својот живот во замена за тие услови. Сега кога старев сè уште не верувам во тоа. Зошто го прават тоа? За секс? За телевизија? За автомобил на фиксни плаќања? За децата? Деца кои ќе ги прават истите работи?

Од секогаш, кога бев прилично млада и одев од работа до работа, бев доволно наивна да им кажам на колегите понекогаш: „Еј! Шефот може да дојде во секој момент и да не избрка, баш така, не гледаш?

Единствено што направија е да ме погледнат. Тој им нудеше нешто што тие не сакаа да им го донесат во умот.

Сега, во индустријата, има многу отпуштања (мртви мелници за челик, технички промени и други околности на работното место). Отпуштањата се стотици илјади и нивните лица се шокантни:

„Бев тука 35 години ...“.

"Тоа не е фер…".

"Не знам што да правам…".

На робовите никогаш не им се плаќа доволно за да се ослободат, туку доволно за да преживеат и да се вратат на работа. Можев да го видам. Зошто не можат? Сфатив дека клупата во паркот е исто толку добра, дека да се биде шанкер е исто толку добро. Зошто да не бидам тука прво пред да се ставам таму? Зошто да чекаме?

Јас напишав со гадење против сето тоа. Беше олеснето да ги извадам сите тие срања од мојот систем. И сега еве ме: „професионален писател“. По првите 50 години, открив дека има и други одвратности надвор од системот.

Се сеќавам еднаш, кога работев како пакувач во компанија за снабдување со осветлување, еден од моите колеги одеднаш рече: "Никогаш нема да бидам на слобода!"

Еден од шефовите шеташе (се викаше Мори) и тој се насмеа вкусно, уживајќи во фактот дека ова момче беше заробено доживотно.

Значи, среќата конечно да излезам од тие места, колку и да траеше, ми даде еден вид среќа, радосна среќа на чудото. Пишувам сега со стар ум и старо тело, долго откако повеќето би верувале да продолжат со ова, но бидејќи започнав толку доцна, си должам да бидам упорен, и кога зборовите ќе почнат да пропаѓаат и ќе морам да добијам помош качување по скали и не можам да кажам плочка од главен производ, сепак ќе се чувствувам како нешто во мене да се сеќава (без разлика колку далеку сум одел) како се најдов среде убиство и конфузија и тага барем , дарежлива смрт.

Да немам целосно потрошен живот се чини дека е достигнување, барем за мене.

Твоето момче

Хенк


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)