Дали писателот е роден или создаден?

Места што ја зголемуваат вашата креативност како писател -

Ивееме во време кога се чини дека има повеќе писатели од кога и да е, а најдобро од сè лежи во фактот дека евентуално многу од нив дури не знаеја дека се неодамна.

Реалност што ја активира вечна дебата за тоа дали писателот е роден или направен, ако сите бевме предодредени да објавуваме или ако нашата страст за пишување сè уште лежи во мирување некаде во нашата душа.

Визија и стихови

Една вечер, некој реши да ги запише на хартија оние тајни што никогаш не ги признал никому, сфаќајќи дека се чувствува полесно. На другата страна на светот, еден патник седнал пред зајдисонцето и ја анализирал околината за да го фати кратко потоа во својата тетратка. Повеќе од вештина, пишувањето е за изразување на мисла, подигање на секојдневието до своја визија.

Ова е главната причина што ги наведува писателите да напишат или да ги доловат своите идеи на лист хартија, иако никогаш не сме сигурни кога започна сè.

Многу писатели веќе пополнувале тетратки на рана возраст и станале детски чудовишта, негувајќи уметност што, за разлика од другите, никогаш не бараше наслов како што се случува со танцот, сликарството или ликовната уметност. Тоа е неформална, двосмислена уметност.

Другите луѓе, пак, избраа различни патишта за да сфатат дека, во одреден момент, имаа потреба да му кажат на светот нешто, или преку прв поглед на задоцнета инспирација или литературна работилница на која отидоа од curубопитност.

Она што треба да ни биде јасно е дека, и покрај пишувањето и да биде новинар или уредник, писателот се покорува на повеќе лични и универзални мотиви: оној на подарокот чие потекло, без оглед дали е предвремено или доцна, се должи на повеќе нијанси чија заедничка одлика е создадеме нешто тотално ново, засновано само на нашите сопствени идеи.

Или барем, да „украде време од што и да седи пред компјутер и да ги удира копчињата додека не се појават вистинските зборови“, како што рече писателката Клаудија Пињеро.

Што мислиш?

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кармен Марица Хименез Хименез dijo

  Срдечно поздравување

  Имам идеја дека писателот е роден, тоа е скриена тенденција, она што се случува е дека некои го откриваат рано или рано го развиваат, други подоцна и може да биде многу доцна. Верувам дека курсевите за литературни техники ја поттикнуваат таа желба за пишување, но тие не го прават писателот; Ако го проучите, толку подобро, стекнувате добро знаење, но училиштето не е строго потребно за да се создаде книжевно дело.

  Кармен

 2.   Антонио Julулио Росело. dijo

  Мислам дека во училиште каде има добри наставници, се буди страста за читање. Роден е со семе, но дрвото треба да расте силно и робусно за да донесе добри плодови. Покрај тоа, личноста многу влијае врз идниот писател, генерално интроверт, има свет на идеи и чувства што треба да се стават на хартија и направете го тоа се појавува идниот писател. Сите оние што пишуваат не постигнуваат слава и тоа е разликата. Некои ќе бидат препознаени како најдобри, а други ќе бидат заборавени, но и покрај тоа, сите беа во можност да ги стават своите најинтимни тајни на хартија.Тогаш постојаноста ја завршува работата.

 3.   пишувањето е меморија на историјата: „земи го пенкалото“ dijo

  Не верувам дека човекот е роден со такви доблести; всушност, тоа е голема лага и историска измама. Алберто Пиернас, Габриел Гарсија Маркез не е роден писател. За мене, писателот станува, се разбира, го канализира со искуството на животот и културното широко знаење што го стекнува: што тешко се постигнува со други средства освен со читање. Јас би рекол дека читањето е првиот чекор и последниот!

 4.   Mª Грација Хименез ЛоретО dijo

  И, дали можете да бидете писател без да знаете како да пишувате? ... Јас лично мислам дека секој што изразува чувство и е способен да го пренесе, е писател!

 5.   Курсеви за пишување во Сињанија dijo

  Некои писатели се родени. Но, повеќето се готови.

  Секако, некои луѓе се родени со талент за пишување; Но, ако тој талент не се стави во функција, тоа е бескорисно. Тоа ќе биде латентен талент, потрошен

  Бидејќи пишувањето е занает и, како такво, треба да се научи.

  Како што потенцира некој во коментарите, треба многу да читате, обрнувајќи внимание на употребата на зборови, развојот на ликовите, како е претставена приказната итн. И, исто така, потребно е да се напише многу, бидејќи тоа е практика што прави совршено.

  Но, пишување на свесен начин, обид да се излезе од зоната на удобност, стремеж да се направи подобро и подобро, надминување на дефектите и надминување на сопствените граници секој пат.

  Таа работа, која ќе чини некои повеќе, а други помалку, но без која е скоро невозможно да се постигне нешто сериозно во пишувањето, е тоа што нè тера да кажеме дека се прави писател.

  Поздрав.

бул (точно)