Писател на духови

Писател на духови

Писател на духови, писател на духови. Или попознат во Шпанија како литературен „црн“ е фигура на литературата која постои долго време. Всушност, постојат гласини, на пример, дека Александар Дума всушност не бил писателот на Тројцата мускетари, туку неговиот „црн“.

Но, што е писател на духови? Што го карактеризира? Дали е тоа легитимно? Ако некогаш сте размислувале, или сте добиле „непристоен предлог“, можеби тоа што ќе ви го кажеме ќе ве изненади.

Што е писател на духови

Што е писател на духови

Писателот дух не е ништо повеќе од лице кое пишува во име на друг. Односно, тој друг му дава налог на оваа личност да напише нешто за него (роман, приказна, статија...) знаејќи дека никогаш нема да може да го открие своето авторство и преземајќи ја целата заслуга за таа друга личност која ќе биде тој што ќе потпише како јас да пишав.

Со други зборови, тој е „работник, црнец“ кој ја работи работата но заслугите, признанијата, па дури и профитите ќе ги прими некој друг.

Иако многумина мислат дека се користат само за пишување книги, вистината е дека можете да нарачате и биографии, говори, статии... секој текст во кој еден човек пишува во име на друг.

Сега ова не е толку „понижувачко“. Зборувавме за тоа дека едниот ја ослободува својата креативност, а потоа другиот ги добива сите пофалби. Тоа е всушност работа, оној за кој ти се плаќа одредена сума пари, понекогаш и повисока поради тоа губење на правата.

Се разбира, мора да го имате предвид тоа тој писател на духови треба да го преземе договорот, и доброволно им го доделат авторството. Тоа не значи „бесплатно“.

Карактеристики на Ghost Writer

Карактеристики на Ghost Writer

Со сето горе кажано, нема сомнеж дека можеме да собереме некои важни индиции што го карактеризираат писателот на духови. Тие се меѓу нив:

 • Дајте го авторството на друго лице. Освен ако не се постигне друг договор со лицето кое го вработува, во принцип името на кое ќе биде придружен тој документ ќе биде името на купувачот, а не на продавачот („црно“). Всушност, понекогаш е вообичаено самиот автор да се појави во книгата, не како писател, туку како уредник на копии.
 • Постои доверлив договор. Во кои страните ги споделуваат најважните точки, не само законските и доверливите, туку и роковите, колку ќе се плати, клаузули за доверливост, пренос на права итн.
 • Се исплати. Ова е можеби една од главните причини зошто толку многу луѓе, писатели или не, сфаќаат дека се книжевни „црнци“. Затоа што те плаќаат да пишуваш. Односно, не треба да чекате месеци, па дури и години за да добиете добра награда за вашите книги; Не мора ни да се промовирате, но штом ќе заврши работата, ги добивате парите и толку. Нема повеќе главоболки. И тоа, верувале или не, е голем поттик.

Како да се биде писател на духови

Како да се биде писател на духови

Дали те касна бубачката и дали си го видел тоа Тоа може да биде можност за работа како писател? Па, не е неразумно да се види тоа, всушност, некои писатели ја комбинираат својата улога на писател со онаа на пишување за други. Но, за да дојдете до вас работните места, прво треба да го земете предвид следново:

ви треба биографија

И со ова не мислиме дека кажуваш каква обука имаш, курсеви си направил... туку да покажете ја вашата работа. Имајте примероци од она што сте го направиле, кои техники ги владеете, видови на литературни жанрови во кои сте добри итн.

Понекогаш, покажуваат одредени книжевни награди е плус затоа што ќе генерира многу самодоверба и тие исто така ќе знаат дека сте добри во пишувањето ако сте победиле.

Специјализирај се

Иако на почетокот е добро да се биде поопшт за да има повеќе работа, со текот на времето многу е подобро да се специјализираш во еден или два жанра, максимум 3, бидејќи тогаш не само што ќе бидете добри во тоа. Само што ќе бидете најдобри за тие книги.

Најдете клиенти

Клиентите се таму. Но, да бидеме искрени не е лесно да се најдат или да се добијат. Кога ќе отидеш кај некоја позната личност или писател да се понудиш, најнормално е што те одбиваат, или затоа што не размислувале за ниедна книга, затоа што им изгледа навреда (како да не знаат да пишуваат) или поради која било друга причина.

Затоа понекогаш треба да се рекламирате „на други начини“ кои не се толку директни да го привлече нејзиното внимание и да ги натера клиентите да се чувствуваат поудобно (многумина претпочитаат да ги третираат овие прашања што е можно подискретно).

направи се познати

Поврзано со горенаведеното, мора да бидете достапен професионалец за овие луѓе. И за ова можете да ја искористите вашата веб-страница, социјалните мрежи, литературните форуми... па дури и настани, конгреси итн. Тоа ќе ги отвори вратите за потенцијалните клиенти.

Колку заработува писателот дух?

Еден од главните сомнежи што се појавуваат кога размислувате да бидете писател во црно е да знаете колку треба да побарате. Вистината е дека стапките обично се меѓу 5 и 15 евра. Од што точно зависи? Потоа:

 • на работата што ја бараат од тебе. Статија од илјада зборови не е исто што и книга од 100000 зборови. Колку повеќе ве тераат да работите, толку повеќе цената по страница обично се намалува.
 • Искуството. Не е исто што ти е прва наредба дека е број сто. Кога веќе сте специјализирани, цената ви расте.
 • Компликации. Затоа што треба да се документираш, така, затоа што треба да имитираш некој друг... сето тоа ти го зголемува кешот.
 • Колку е познат вашиот клиент. Затоа што понекогаш многумина избираат висока бројка кога знаат дека тоа е книга за личност која ќе ја направи многу вирална, и на тој начин ќе се погрижат да имаат барем малку од славата што таа книга може да ја добие.

Сега кога знаете малку повеќе за темата, ако сте добри во пишување, сте ги направиле првите чекори во литературата и сте имале некои успеси, многу е веројатно дека можете да се посветите на тоа да бидете писател-дух. Иако можеби прво треба да размислите дали ви се допаѓа идејата дека другите ги добиваат сите пофалби и не можете никому да кажете дека вие сте тие што треба да ги имате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Виктор dijo

  Енгелс, во неговото познато писмо до Маргарет Харкни од 1888 година, тврди дека од Балзак научил повеќе за француското општество и неговата историја „отколку од сите таканаречени историчари, економисти и статистичари од тој период заедно“ (Маркс и Енгелс, Прашања за уметност и литература, превод Хесус Лопез Пачеко, Барселона, Полуостров, 1975, стр. 137)