Ричард Форд е добитник на наградата за принцеза на Астуриас за литература

Награди_Принцеза_де_Астуриас_2015_3

Во хотелот де ла Реконкиста, во Овиедо, имаше многу нерви утрово по повод XXXVI издание на Наградата за букви на Принцезата од Астуриас 2016 година, на што избраа автори од 16 различни националности (од Кина до Аргентина).

Конечно, пликото откри дека победник е Ричард Форд, 72-годишен американски автор познат по приказни кои формираат а колаж на општеството на Јенки до совршенство предизвикано во книги како што се „Парче од моето срце“ или „Спортски новинар“, работи со автобиографски тонови.

Уметност да се биде бавен

Ричард Форд

Роден во 1944 година во acksексон (САД), Форд беше дислексичко дете склоно кон слаби оценки и алергично на читање. Всушност, тој започнал да чита од 18-годишна возраст, иако неговото разбирање за читање го натерало во бројни прилики да препознае дека „нема да ги прочита сите книги што ги сакал“ поради влечењето на неговите детски недостатоци.

Како и да е, доказот дека никогаш не е доцна дојде кога Форд, возбуден од овој нов свет на писма, реши да стане писател, наместо раскажувач на тешкотиите и драмите на едно американско општество што авторот ги дефинира во своето прво дело, А Парче од моето срце (1976), пример за криминалистички роман поставен на реката Мисисипи и „Последната шанса“ (1981), со центар на поранешен ветеран од Виетнамската војна.

Откако студирал креативно пишување, тој се посветил на пишување за спортски публикации, отфрлајќи го престижниот Sports Illustrated оној што го натерал да се рециклира во фикција. Во тоа време тој ќе го објави „Ел новинарка депортиво“, фокусиран на писател кој одлучува да работи како спортски новинар, што наскоро ќе стане негово најпознато дело.

Сите овие приказни, кои се обидуваат да ги извлечат најинтимните копнежи на тоа северноамериканско општество видени низ очите на доцниот, но решителен Форд, беа причината што утрово авторот доби 50 илјади евра награда „Принцеза на Астуриас“, медал, скулптура на anоан Миро и пофалби од жири комисија која ја обвини својата одлука за дело „што го прави Форд длабоко современ раскажувач и, во исто време, голем хроничар на мозаикот на вкрстени приказни што е американско општество“.

Дали сте прочитале нешто од Форд?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто Дијаз dijo

  Здраво Алберто.
  Колку е iousубопитна приказната за Ричард Форд. Патем, многу американско презиме. Ако кога бил дете или адолесцент, би им рекол на родителите, соседите и пријателите на авторот дека ќе ја добие оваа награда, тие ќе се смееја гласно. Затоа, никогаш не може да се каже ништо. Понекогаш се случува неверојатно или невозможно.
  Никогаш не прочитав ништо од Форд. Всушност, не ми звучи како ништо.
  Дали ви кажав за курсот MOOC на Габриел Гарсија Маркез?
  Од Овиедо, литературен поздрав.
  ПС: „Форд“ на англиски значи „Вејд“. Во неговиот случај, може да се каже дека тој успешно ги надмина своите тешкотии со јазикот и дека не беше понесен од струјата на дислексија и слабите оценки.

бул (точно)