Некои писатели од едно место во Ла Манча се викаа Ла Солана

Фотографија на (в) Карлос Дијаз-Кано Аревало. Статуа на Дон Кихот во кружен тек во Ла Солана (Сиудад Реал).

Ла Солана Тоа е град во провинцијата Сиудад Реал, во Ла Манча повеќе Ла Манча и мојата татковина девојка. Вгнезден во Поле на Монтиел, ги имаме како соседи славните градови во Вилануева де лос Инфантис, Валдепењас или Томелосо. Ние сме исто така на камен од прекрасниот природен парк Лас Лагуни Руидера. Со други зборови, не ни недостасува добро вино, најдобро сирење, пејзажи на контрасти и уметност во илјада агли на повеќе градови. И не најлитературното име на потекло затоа што сме во земјата на Дон Кихот.

Значи, во Ла Солана имаме некои колку имиња на букви со голема траекторија и престиж. Ние ги обработуваме нашите полиња и исто така поезија, младинска и детска литература, театар и роман. Само што се приклучив на оваа избрана група и, како што сум многу среќен, од тука сакам да направам мал поклон и прозорецот на мојот град кон литературниот свет.

Сантијаго Ромеро од Авила

Поет, неговата престижна кариера за многу години тие го правеа тоа еден од максимални литературни референци соланерос. Но, неговата слава ја покрива цела Шпанија. Добитник на безброј награди, тој веќе е на својата петта книга со наслов Тој трепет од радост и невиност. Е компилација на неговата поетска продукција развиена повеќе од четириесет години. Вклучува наградени дела заедно со некои веќе објавени во претходни книги. Но, повеќето не се објавени. Уште едно достигнување на таа бесконечна листа и признание.

Луис Дијаз-Качо Кампило

Соосновач на книжевната група Пан де Триго на Ла Солана од нејзиното создавање во 1989 година, е сегашен алдерман на месноста. Но, политичките перипетии и одговорности на неговата позиција му оставаат време за високо признаена литературна кариера.

Тоа е исто така член на здружението на писатели во Кастилја Ла Манча. Објавил многу книги и сам и со повеќе поети и соларни автори како на пр Немесио Де Лара Гереро и Луис Ромеро де Авила. Некои од неговите титули се Во мојот памучен облак (1994), Во потрага по вашето име (1998), Loveубовни писма до вас (2001), Рефлексии на моментот (2004), Loveубовни писма од Толедо (2009) или Песни за живеење секој ден (2010). Неговата најнова објавена книга е Loveубовни писма за Мави (1992-2017).

Луис Ромеро од Авила

Тој секогаш пишувал, покрај тоа што се истакнувал за неговата убов кон глумата и музиката. Тоа е исто така ко-основач член на Квинтерија и Пан де Триго. Заработи повеќе од четириесет книжевни награди и има објавено поетски книги: Подарок на светлината (1994), Слики за живот (2004), … И, исто така, мелниците мечтаат заедно со неговиот пријател Луис Диаз-Качо Кампило (2008), меѓу другите.

Мигел Гарсија де Мора

Познат писател, новинар и поет  Соланеро со посвојување, Мигел Гарсија де Мора Галего исто така беше многу важна фигура во културата на соланера. Оваа година неговите деца Глорија и Луис Мигел тие објавија Приказни и приказни за loveубовта и секогаш, компендиум на многуте статии објавен од неговиот татко во текот на 72 години од неговиот живот во Ла Солана.

Кармен Хергуета

Овој млад писател Таа е ветеран веќе во литературата. Со голем ентузијазам и желба, тој веќе објави два дела од едниот трилогија што ги освои читателите на жанр на фантазија, и исто така книга со приказни. И тој има многу проекти во очекување. Трилогијата е насловена Магијата на два света и, во очекување на завршувањето, во 2015 година беше објавен неговиот прв дел, Стаклени очи, и минатата година беше втора, Темен сон. Y Шетајќи низ... е cСоставен од краток роман, долга приказна и неколку раскази на многу теми кои го интересираат авторот.

Антонио Гарсија-каталонски

Друг автор на соланеро, кој неодамна претстави книга. Тоа е исто така член на Пан де Триго, и неговото пишување секогаш се фокусираше на театарска продукција од секаков вид: актери, кукли, предмети, монолози, раскажувачи или радио драми. Објави комедија, Пет часа со Амансио, со очигледен клим кон делото на Делибес и дека авторот го дефинира како „несовпаѓање на оригиналниот текст“.

Франциско Хергуета

Франциско Хергуета, Доживотен тапацир и страствен читател и fanубител на жанрот фантазија, тој реши да напише свои приказни и сега е експонент на најдобриот историски, фантастичен и авантуристички роман. Тоа хоби и вкусови го наведоа да создаде еден од оние ликови кои обично ги закачуваат loversубителите на жанрот, пиратот Ернесто Сакромонте. Неговите авантури во XNUMX век се развиени во две книги под наслов Се колнам во верност на тебе y Се колнам во одмазда, со поднаслов на Легендата за Ернесто Сакромонте.

Фризура на Томи

Оваа Мадрилец по раѓање, но соланера на цел живот е Англиски филолог и ја освои својата прва национална награда за наратив на седумнаесетгодишна возраст. И неодамна презентираше А. пионерска детска приказна, двојазична, илустрирана од Изабел Кармона и со технологија на зголемени реалност со наслов Средбата (Средбата) Таа е наменета за деца од помеѓу 7 и 12 години и нуди можност наизменично да се слуша текстот на два јазика.

Мариола Дијаз-Кано Аревало

Оуи, најми мои и штотуку пристигнав во овој клуб на автори на соланерос. Дебитирам во литературниот свет со првиот роман што ме објавуваат, Marie. Но има многу други оние што чекаат. Правопис и лектор на стил, како и преведувач и со познавање на уредување, пишувам како многу други уште од детството. На удар на среќа што значеше Marie тоа е исто така илузија на некој кој, и покрај толку години пишување, се чини дека штотуку започна.

Други имиња

Затоа што има многу повеќе како него официјален хроничар на Ла Солана, историчар и новинар Паулино Санчез, цела локална институција која се пензионираше оваа година. Тие се исто така младиот писател iулијан Симон, кој неодамна беше презентиран Медитеранската планина, молба за природното богатство што нè опкружува. Или реномираниот поет Изабела дел реј, со неговата последна книга насловена Училишни стихови.

Можеби оставив уште нешто и се извинувам за тоа. Со нетрпение очекувам да продолжам да пишувам статии за идните писатели на сонцето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.