Писатели кои беа препознаени по неговата смрт

Писатели кои беа препознаени по неговата смрт

Кога бев мал и му реков на некого дека сакам да станам писател, некои од нив дојдоа да ми ја кажат фразата „писателите плаќаат само кога се мртви“. Денес таа фраза се врати да ме прогонува и не можев да не размислувам за тие писатели кои беа препознаени по неговата смрт.

Едгар Алан По

Едгар Алан По

Инспирација за Оскар Вајлд, Марк Твен и илјадниците писатели кои го откриле неговото дело, По бил американскиот автор кој си предложи да живее само од пишување. Цел што го чинеше повеќе од банкрот и сериозни проблеми со алкохолот, епизоди што видоа раѓање на некои од најдобри хорор приказни на историјата. По не само што нè подари со одлични приказни, туку засекогаш ја трансформираше литературата за фантазија негувајќи ја со атмосфера и перспектива досега невидени. Се разбира, додека светот ја пофали работата на По, авторот веќе почина во 1849 година.

Франц Кафка

родени писатели

Оној кој беше еден од великаните мислители на почетокот на дваесеттиот век, писателот со еврејско потекло Франц Кафка, имаше опасен живот посветен главно на правото и пишувањето. Сепак, авторот секогаш изразувал желба сите негови дела да бидат уништени штом тој умрел. За среќа на светот, неговиот пријател Макс Брод, кому Кафка му ја довери задачата, започна да циркулира Метаморфоза од нивните кругови. Останатото е историја.

Емили Дикинсон

Емили Дикинсон

Ивотот на Емили Дикинсон беше пример за визија и, во исто време, за недоразбирање во свет како тој на деветнаесеттиот век во кој жените поети не се размножуваа, а уште помалку со поезијата што беше чудна како онаа на Дикинсон. Опседнат со теми како смрт, бесмртност или страст посветен на aубовник за кој никогаш не бил слушнат, Дикинсон напиша повеќе од 18 илјади песни од кои само дванаесет беа објавени од уредници кои, покрај тоа, постојано го модифицираа својот стил за да го прилагодат на тогашните стандарди. Заклучена дома во последните години од нејзиниот живот, Дикинсон починала во 1886 година, а нејзината сестра Вини била таа што открила до 800 песни во тетратките во нејзината соба.

Роберто Болањо

Роберто Болањо

Додека  Дивите детективи уживаа големо признание кон крајот на 90-тите, смртта на Роберто Болањо во 2003 година и објавување на неговото постхумно дело 2666 целосно ја сними популарноста на чилеанскиот писател. Ова последно дело, чие издание Болажо и го довери на сопругата во пет различни тома за да се обезбеди егзистенција на семејството, конечно беше објавено во еден том, кој се надмина како една од највлијателните латиноамерикански книги на овој век. Всушност, по смртта на авторот се зголемил бројот на договори за објавување на 50 и преводот на 49.

Стиг Ларсон

Стиг Ларсон

Случајот со Ларсон е најмалку еден беспомошен, особено кога познатиот шведски автор на Милениумска сага почина неколку дена пред објавувањето на првата книга, Мажи кои не сакале жени, и откако му го предаде третиот том на сагата до нејзиниот издавач, Кралицата во палатата на нацрти. Сагата Милениум стана феномен чија продажба од милион долари не само што служеше за соочување со девојката и семејството на авторот, туку и зачувување на сагата што, за жал, не можеше да ја продолжи авторот кој веќе беше внесен во создавањето на четвртиот волумен на сагата.

Салвадор Бенесдра

Салвадор Бенесдра

Аргентинскиот писател Салвадор Бенесдра страдал од вознемиреност и психотични епидемии во текот на целиот живот, болест што се зголемила непропорционално кога неговиот прв роман, Преведувачот, беше одбиен од сите издавачи кои сметаа дека неговото дело е премногу обемно и преоптоварено. Во 1996 година и кога имал 4 години, авторот се фрлил од десеттиот кат на неговата зграда во Буенос Аирес, иако имал време да го испрати делото на Награда за планета. Еден од членовите на жирито на натпреварот, Елвио Гандолфо, реши да го објави делото на Бенесдра со помош на семејството на авторот. Денес, Преведувачот се смета за еден од големите романи на аргентинската литература.

Ана Франк

Ана Франк

Еден од најсуровите случаи на писател кој никогаш не го знаел влијанието на неговата работа во животот е малата Ана Франк. Претворен во гласот на една од најмрачните епизоди во историјата, Френк беше млада Еврејка која поминал од 11 до 13 години заклучен во засолниште во градот Амстердам со своето семејство. Додека нацистичките трупи упаднаа во холандската престолнина, младата жена започна да пишува во дневник каде што не само што истражуваше во конфликтот што го доживуваше светот, туку и типичните прашања и егзистенцијализмите на секоја тинејџерка. По неговата смрт во концентрационен логор, единствениот преживеан од семејството, неговиот татко Ото Франк, го откри најпознатиот весник во историјата.

Дали сакате да го прочитате Дневник на Ана Франк?

Силвија Плат

Силвија Плат

На 11 февруари 1963 година, на 30-годишна возраст, Силвија Плат се заклучила во нејзината соба и го вклучила бензинот додека не умрела. Смрт за која литературата продолжува да жали, иако пред неколку години беше откриено дека славниот поет страдал од биполаритет, болест што ги избриша сите сомневања за смртта на таткото што тој сè уште не успеал да го надмине. По неговата смрт, нејзиниот сопруг Тед Хјуз ги уредувал сите ракописи Освен дневник кој вклучуваше материјал за нивната врска. Во 1982 година, Силвија Плат стана првата авторка што доби постхумна Нобелова награда за литература. Еден од највлијателните писатели на писма и феминизам починал пред да биде сведок на успехот на делото кое со години страдало од болести и финансиски проблеми на авторот.

Овие писатели кои беа препознаени по нивната смрт стануваат одлични примери за тоа како едно дело може да се цени на различни начини од страна на критичарите или за време кое, на моменти, можеби не е подготвено за навигација во одредени приказни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Jamамил Исак dijo

    Недостасува Цезар Ваleехо

бул (точно)