Писателите можат да спијат во оваа париска книжарница

Писателите можат да спијат во Шекспар и Ко.

Фотографија од Хана Свитинбанк преку Фликр.

Латинскиот кварт, во Париз, е чиста култура: универзитетските студенти од Ла Сорбона кои расплетуваат книги, продавници за половна употреба кои ги изложуваат своите тезги, импозантен плоштад Свети Мишел и митски книжарници каде што Хемингвеј или Милер некогаш седеле читајќи, пишувајќи па дури спиете. Библиотеката за која станува збор е повикана Шекспир & Компани и се наоѓа на улицата 37 Бахерие, на бреговите на реката Сена, која продолжува да биде најдобра гледна точка за уметниците и мислителите.

Дес бонс прави

На левиот брег на Сена, една книжарница продолжува да работи среде корпоративни гиганти како Гиберт uneун, ​​забрзани студенти и знаменитости на Нотр Дам. На прв поглед, Шекспир и Ко може да изгледа како само една од многуте книжарници што ја сочинуваат областа Свети Мишел и Латинскиот кварт, културни раеви во кои може да се изгубите за време на секоја посета на француската престолнина.

Меѓутоа, додека влегуваме и минуваме низ лак направен само од книги, скалите се чини дека се потпираат на греди формирани од копии на „Одисеја“ или „Грозјето на гневот“ и на крајот од ходникот, црвените завеси го покриваат она што се чини дека е кревет . Секако.

Сè започна во 1919 година, година во која поранешната американска татковина Силвија Бич отвори книжарница на улицата Дупујтрен, наречена Шекспар & Ко. Низ тие години оваа книжарница беше рај за културата и цензурирани писатели во англосаксонските земји, видете „Улис“ на Jamesејмс oyојс или членовите на изгубената генерација предводена од Ернест Хемингвеј или Хенри Милер, редовни луѓе на оваа книжарница за време на неговите години во Париз.

По Втората светска војна, книжарницата не се отвори повторно по разни конфликти со германски офицери. Тоа би било во 1951 година кога Georgeорџ Витман, американски војник, го инаугурираше Шекспар и Ко на улицата де Башери, кој го имитираше плажата, станувајќи за возврат прибежиште за генерацијата Бит од оние 50-ти во кои од Хулио Кортазар до Вилијам С. Бароуз паднаа во неговите ходници.

За возврат, книжарницата им понуди на писателите можност да спијат таму се додека се исполнети одредени услови: посветете неколку часа за испраќање и нарачување книги во книжарницата и искористете го нивниот престој за читање и пишување во истите простории. Две „обврски“ што им се радуваат на современите писатели во потрага по сместување и нови стимули во градот на убовта.

Овие гости се повикуваат грмушки (или растенија што се тркалаат) како почит кон оние номадски уметници кои ќе решат да живеат во утробата на книжарницата во која ќе ја промовираат литературата, ќе формираат ананас со други патници и ќе го промовираат литературното творештво меѓу своите полици како ексклузивна гаранција за плаќање на неколку дена сместување во ова, според Милер, „земја на чудата со книги“.

И сега е кога жалам што поминавте попладне по прегледување на вашите книги, без да знаете дека е вклучена „опцијата Б & Б“.

Дали сакате да спиете во оваа книжарница?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто Фернандез Дијаз dijo

  Здраво Алберто.
  Би сакал да спијам во него се додека креветот е удобен, се разбира. Замислувам дека ќе имаат добра понуда на постелнина за да се менуваат на секои две до три.
  Јас веќе знаев за постоењето на оваа книжарница. Се сомневам дека е најпознат и најпосетуван во Париз. И ако не, сигурно е меѓу првите.
  Никогаш не сум чул за грмушките.
  Литературен поздрав од Овиедо.

 2.   Поекрафт dijo

  Оваа книжарница е прекрасна, минатата година имав можност да ја посетам. Во денешно време не мора да бидете писател за да можете да спиете таму, потребна ви е само страст за книгите и за возврат да дадете нешто како што спомнавте. Се најдобро.

бул (точно)