Преглед: Ел карбонеро, од Карлос Сото Фемениа

Минатиот септември, Уредничка дестинација лансираше еден од одличните предлози на сезоната вклучен во нејзината колекција Сидро и Делфин: Ел карбонеро, од Карлос Сото Фемениа. Роман сместен во руралната Мајорка во 50-тите години на минатиот век, во кој коегзистираат различни карактери, фалсификувани од страв, одмазда и нескротлива природа. Одиме таму со вашиот преглед.

Крв и јаглен

La ситја, рустикална конструкција за производство на типичен јаглен од Сиера де Трамунтана, во Мајорка. Прицврстената барака со месеци служеше како прибежиште за горилникот за јаглен. Два клучни елементи во поставката на Ел Карбонеро. RaТреирање Мајорка.

Горилникот за јаглен започнува со убиство на мајката на Марк, тринаесетгодишно момче и син на горилник за јаглен од околината на градот Кајмари, на островот Мајорка. Настан околу кој се врти целата приказна, претставувајќи татко и син обединети од осаменоста на дабовите дабови и горењето на ситја, рустикален склад каде што таткото на Марк прави јаглен. Продавачот, човек секогаш поврзан со долгови, е еден од неговите соседи, додека неговите две деца, Арнау и Аина, стануваат придружници на Марк во текот на седум години што изминуваат додека главниот јунак, кој продолжува да ја влече страста за одмазда, тој тргнува на правда и пронајдете ги убијците на неговата мајка. Одговорите нема да потрае долго да дојдат од сопствената средина, започнувајќи патување обележано со гнев и насилство.

Ел Карбонеро е рурална драма која, пред сè, е брилијантно документирана. Всушност, на крајот од книгата, самиот автор ја разгледува библиографијата што му овозможи да се лоцира во тој географски амбиент толку непознат за литературата на нашата земја и претворен од авторот во суров и див микрокосмос каде сите оние ликови обележани со нивните стравови живеат потопени и пекол. За возврат, делото се издвојува по својата величествена, скоро поетска проза, со која Сото Фемениа не приближува до тишината на дабовите дабови, нечистотијата на јагленот или воздишките на страста меѓу неговите ликови, бидејќи романот вклучува и loveубовен триаголник од најнеобичните.

Добра работа што ви овозможува да уживате во едноставна, но ефективна приказна, која се состои од осумнаесет поглавјеи, но тоа би можело совршено да се подели на три блока во кои сме сведоци на главниот мотив на делото: желбата на Марк за одмазда, неговиот протагонист.

Авторот: Карлос Сото Фемениа

Карлос Сото Фемениа, автор на „Ел карбонеро“.

Карлос Сото женски (Палма де Мајорка, 1966) ги поминал детството и адолесценцијата во Мадрид, каде што развил страст кон литературата како форма на изразување што би го навела да студира филозофија. Набргу потоа, фасциниран од новите технологии, тој започна со својата диплома по компјутерски науки во Мајорка, место каде што неговото семејство ќе се врати години подоцна. Оттогаш, Фемениа се насели во Палма де Мајорка, каде што започна да работи како компјутерски научник, но без да заборави да пишува со раскази наградени на разни литературни конкурси, меѓу нив Силверио Ланза де Гетафе, и романи како што се Помазанието (Награда Алфонсо VIII) или Непријател безброј (Плажа Шкаба, 2004 година).

Години подоцна, во еден од тие моменти на „лутање“ на Интернет, како што рече неодамна во едно интервју, Сото Фемениа наиде на напис кој зборуваше за горилник за јаглен, кој до пред триесет години продолжи да ја практикува својата професија во свет каде што се чини дека технолошкиот бум нè натера да заборавиме на присуството на оние поедноставни работни места, на мажите кои сè уште живеат врзани за земјата и нејзините лоши временски услови.

Овој одраз би го започнал создавањето на Ел карбонеро, роман објавен од издавачката куќа Дестино минатиот септември и каталогизиран од некои гласови, вклучувајќи го и оној од истиот Лоренцо Силва, како „редок деликатес“.

И, всушност, тој не згреши.

Вие фенси прочитај Ел Карбонеро?

Дали веќе сте го прочитале?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.