Песните на Рубен Дарио

Една од песните на Рубен Дарио

Песна од Рубен Дарио.

„Поеми Рубен Дарио“ е едно од најчестите пребарувања на Гугл, и не е залудно, талентот на овој поет беше озлогласен. Писателот е роден во Метапа, Никарагва, на 18 јануари 1867 година. Тој стана познат во Латинска Америка благодарение на неговата поезија - талент што го демонстрираше од рана возраст - иако се истакнуваше и како новинар и дипломат. Феликс Рубен Гарсија Сармиенто е неговото полно име; тој го прифати презимето Дарио поради фактот што на овој начин беа познати членовите на неговото семејство „лос Дариос“.

Летописите го посочуваат Салвадорецот Франциско Гавидија како едно од нивните најголеми влијанија, како што тоа го наведе во прилагодувањето на француските александриски стихови на метар шпански. Вистината е дека Рубен Дарио го сметаат специјалистите како најистакнат претставник на литературниот модернизам на шпански јазик и неговото име е меѓу великаните на неодамнешната фантастика во Латинска Америка.

Хувентуд

Биографијата на авторот е многу обемна. Рубен се здобил со хуманистичка обука, бил страствен читател и писател со предвременост. На 14-годишна возраст ги направи своите први публикации во весникот „Леон“; во тие први песни тој ја изразува својата независна и прогресивна гледна точка, секогаш во прилог на демократијата. Во 1882 година (на 15-годишна возраст) младиот Рубен го направи своето прво патување во Ел Салвадор, како штитеник на дипломатска делегација.

На 16-годишна возраст, тој веќе беше соработник на разни весници во Манагва. Во 1886 година се преселил во Чиле за да стекне искуство како новинар во печатените медиуми како на пр Времето, La Libertad y Хералд; првите двајца од Сантијаго и последните од Валпараисо. Во оваа јужноамериканска земја се сретна со Педро Балмацеда Торо, кој го запозна со највисоките интелектуални, политички и социјални кругови на нацијата кои го оставија своето влијание врз поетот од Никарагва.

Валпараисо беше местото каде што беше објавена збирката песни Azul, ценети од литературните критичари како почетна точка на модернизмот. Дополнително, ова дело му дава доволно заслуги да стане дописник за весникот. Нацијата на Буенос Аирес. Потоа, помеѓу 1889 и 1892 година, тој ја продолжил својата работа како новинар и поет во неколку земји од Централна Америка.

Од 1892 година служел како член на дипломатската делегација на Никарагва во Европа, на IV стогодишнина од откривањето на Америка. Тие беа време на контакт со боемските кругови во Париз. Една година подоцна се врати во Јужна Америка, остана во Буенос Аирес до 1896 година и таму објави две свои дела за осветување - дефинирање на модернизмот на шпански јазик. Реткиот y Профана проза и други песни.

Портрет на Рубен Дарио.

Портрет на Рубен Дарио.

Бракови и дипломатски позиции

Loveубовните врски и исчезнувањата на блиското семејство обележаа голем дел од неговата литературна инспирација. Кога имал 23 години, Рубен Дарио се оженил со Рафаела Контрерас Кањас во Манагва во јуни 1890 година. Една година подоцна се роди неговиот првороден и во 1893 година тој остана вдовица затоа што Контрерас почина по хируршка интервенција.

На 8 март 1893 година се ожени - присилен, според летописците - со Росарио Емелина. Очигледно, Рубен Дарио го поставиле воените браќа на неговата сопруга. Сепак, поетот од Никарагва го искористи престојот во Мадрид како дописник за весникот Буенос Аирес Ла Нацин за, од 1898 година, наизменично живеалиште помеѓу Париз и Мадрид.

Во 1900 година се сретнал со Франциска Санчез во главниот град на Шпанија, неписмена жена од селско потекло со која се оженил цивилно и имал четири деца (само едно преживеало, Рубен Дарио Санчез, „Гвинчо“). Поетот го научи да чита со неговите пријатели (кои живеат во Париз) Амандо Нерво и Мануел Мачадо.

Од неговите различни патувања низ Шпанија, тој ги собра своите впечатоци во книгата Современа Шпанија. Летописи и литературни портрети (1901) Во тоа време, Рубен Дарио веќе предизвика восхит кај истакнати интелектуалци бранители на модернизмот во Шпанија, меѓу нив беа и Jacакинто Бенавенте, Хуан Рамон Хименес и Рамон Марија дел Вале-Инклан.

Во 1903 година бил назначен за конзул на Никарагва во Париз. Две години подоцна, тој учествуваше како дел од делегацијата задолжена за решавање на територијалниот спор со Хондурас. Исто така, во текот на 1905 година ја објави својата трета голема книга: Песни од животот и надежта, лебеди и други песни.

После тоа Рубен Дарио учествуваше на Третата пан-американска конференција (1906) како секретар на делегацијата на Никарагва. Во 1907 година Емелина се појави во Париз барајќи ги своите права како сопруга. Така, писателот се вратил во Никарагва да поднесе барање за развод, но без резултат.

Последните години на Рубен Дарио

Кон крајот на 1907 година бил назначен за дипломатски претставник на Никарагва во Мадрид од владата на Хуан Мануел Зелаја, благодарение на неговото реноме како поет во Америка и Европа. Тој ја извршуваше функцијата до 1909 година. Потоа, тој беше помеѓу 1910 и 1913 година на различни позиции и официјални мисии во разни земји од Латинска Америка.

Во тој период објавува Theивотот на Рубен Дарио напишан од него e Историјат на моите книги, два автобиографски текста од суштинско значење за разбирање на неговиот живот и неговата книжевна еволуција.

Во Барселона, тој ја напиша својата последна трансцендентна стихозбирка: И пеам на Аргентина и други песни (1914). Конечно, по кратката посета на Гватемала, избувнувањето на Големата војна го принуди да се врати во Никарагва, каде што почина во Леон, на 6 февруари 1916 година. Тој имаше 59 години.

Анализа на некои од најпознатите песни на Рубен Дарио

„Маргарита“ (Во спомен)

„Се сеќавате ли дека сакавте да бидете Маргарита Готиер?

Фиксиран во мојот ум твоето чудно лице е,

кога вечеравме заедно, на првиот состанок,

Во радосна ноќ која никогаш нема да се врати

„Твоите црвени усни од проклета виолетова боја

го испија шампањот од слатката бакара;

прстите ја открија слатката Маргарита,

< > И, знаевте дека тој веќе ве обожава!

„Подоцна, о, цвет на хистеријата! Плачеше и се смееше;

твоите бакнежи и твоите солзи што ги имав во устата;

твоите смеа, твоите мириси, поплаките, тие беа мои.

„И во тажно попладне од најслатките денови,

Смрт, jeубоморна, да видиш дали ме сакаш,

Како маргаритка на loveубовта, таа ве листови од лист! ”.

Цитат на Рубен Дарио.

Цитат на Рубен Дарио.

Анализа

Ова е дело инспирирано од loveубов и тага од губење сакана личност. Е пронајден во Профана проза и други песни (1896). Се смета за еден од претходниците на текстовите на модернизмот на шпански јазик, кој се карактеризира со неговата културна разноврсност, скапоцен јазик и формалност.

„Сонатина“

„Принцезата е тажна… што ќе има принцезата?

Воздишки бегаат од нејзината јагода јагода,

кој изгубил смеа, кој изгубил боја.

Принцезата е бледа во нејзиниот златен стол,

тастатурата на нејзиниот златен клуч е тивка;

а во заборавена вазна цвет се онесвести.

„Градината го населува триумфот на пауните.

Разговорлив, сопственикот вели банални работи,

и, облечен во црвено, пируети се шеговит.

Принцезата не се смее, принцезата не се чувствува

принцезата брка низ источното небо

вилинско лута од нејасна илузија.

Дали мислите на принцот на Голконда или на Кина,

или во која застанал неговиот аргентински плови

да ја види од неговите очи сладоста на светлината

Или во кралот на островите со миризливи рози,

или во оној кој е суверен на чистите дијаманти,

или гордиот сопственик на бисерите на Хормуз?

„Ох! Сиромашната принцеза со розова уста

сака да биде ластовичка, сака да биде пеперутка,

имаат лесни крилја, под небото мува,

оди на сонце со светлосна скала на зрак,

поздрави ги лилјаните со стиховите од мај,

или изгуби се на ветрот на грмотевицата на морето.

„Тој повеќе не ја сака палатата, или сребреното тркало што се врти,

ниту маѓепсаниот јастреб, ниту шарлах,

ниту едногласните лебеди во азурното езеро.

И цветовите се тажни за цветот на дворот;

јасмин на исток, нелумбос на север,

од запад далиите и розите од југот.

„Сиромашна мала принцеза со сини очи! ...“.

Анализа

Цртеж на Рубен Дарио.

Цртеж на Рубен Дарио.

Потекнува и „Сонатина“ Профана проза. Покажува поезија со совршена метрика, со иновативен начин да го развиете својот аргумент, со големи детали за хроматските и сензорните елементи. Исто така, во оваа песна се појавуваат грчко-латински митолошки фигури и класични француски версајски елементи кои се користат како ресурси за комуникација на сопствените чувства. Тоа е наративно дело со огромен емотивен полнеж, раскажано од интимна и субјективна перспектива на главниот јунак, принцеза полна со тага.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.