„Песни за животот и надежта“, третото одлично дело на Рубен Дарио

Страници со песни за живот и надеж

Сопствена Рубен Дарио беше многу јасен кога се осврна на неговото дело „Песни на животот и надежта“. Кога го прашаа за неа, тој го рече следново: << «Сино» го симболизира почетокот на мојата пролет и «Профана проза»Мојата целосна пролет; „Песните на животот и надежта ги содржат мудрите есенции на мојата есен. Не можеме да го започнеме овој напис со дефинирање на содржината на делото на подобар начин отколку со цитирање на зборовите на сопствениот автор.

И, тоа е што од почетокот на делото може да се види поетската зрелост на Дарио, кој во својот прв стих вели „Јас сум тој што само што рече вчера ...“ со кој се повикува на неговата поетика, на неговата литературна концепција и неговиот израз созреа за да му даде форма на делото што нè засега денес, во кое се појавува и еволуираната мисла на величествениот поет од Никарагва, кој со текот на годините ги обликуваше своите идеи.

Изразот во овој збир на песни е многу по трезвено, што не ја намалува сјајот на нејзината лексика, која исто така продолжува да ја истакнува аристократијата на мислата, благородноста на уметноста и презирот кон сè што не е длабоко и возвишено, односно ослободува еден вид борба против просечноста , што за поетот е еден вид деградација на човекот.

Во оваа нова фаза, Дарио одлучи да го напушти својот «Слонова коска»И, како што самиот рече во еден од неговите стихови, тој знае дека тој е поет за избрано малцинство и дека и покрај фактот дека големите маси не се негова публика, тој чувствува дека мора да се стреми кон поблиски односи со нив за да да ја исполни својата социјална мисија. Затоа, политичките теми се појавуваат посилно на страниците на оваа книга, бидејќи за него е скоро обврска да ги повтори чувствата и потребите на самите луѓе.

Повеќе информации - Просас Профанас, иновацијата на Рубен Дарио

Фото - Целата колекција

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гледис Лопез Малеспин. dijo

  Јас сум Никарагва од татковината на нашиот славен поет Рубен Дарио. Ви честитам за овие размислувања во врска со трите важни дела што го револуционизираа модернизмот. Ја сакам едноставноста и убавината како што ги поставуваат. Човек се чувствува како да продолжува да чита.
  Честитки

 2.   Карина Ризо Хуарез dijo

  Каква цел има рубен дарио во неговите работни песни од животот и се надевам која е целта во неговото дело?