Мишел Хуелебек има роденден. 5 песни од неговото дело

Мишел Хуелебек. Фотографија: ЕФЕ Андреу Далмау

Мишел Houellebecq е роден на ден како денес од 1958 на островот Реунион. Писател, есеист и поет, е автор на романи што го направија контроверзна internationalвезда на меѓународните медиуми. Но, тоа е исто така еден од посилни и трансгресивни современи раскажувачи. И поетеса. Денес избирам 5 песни на неговото лирско дело.

Мишел Houellebecq

Роден е со името Мишел Томас, но го прифати псевдонимот на Мишел Houellebecq за неговата баба, која беше таа што го воспитуваше.

Постигна успех во 2001 година, со подеднакво признатите и одбиените Платформа. И подоцна, со Мапата и територијата, имаше големо влијание по освојувањето на Награда Гонкур. Но неговата најголема полемика отиде со Поднесување, каде што ја покренува идната исламистичка Франција.

Su поезија следи го иста линија на неговиот наратив и доаѓа да ја заврши фигурата на еден од ретките навистина радикални писатели во современата литература.

Во неговата работа Поезија (објавено од Анаграма) ги обединува неговите четири книги од жанрот -Преживее, чувство на борба, потрага по среќа Ренесанса- и тоа е во двојазична верзија. Алтернативен слободен стих, класична и поетска проза со најразновидни теми.

Во поезијата не живеат само ликовите, туку и зборовите.

Мишел Houellebecq

5 песни

Моето тело

Моето тело е како вреќа обложена со црвени конци
Просторијата е темна, моите очи блескаат слабо
Се плашам да станам, се чувствувам внатре
Нешто меко, зло, што се движи.

Го мразам ова месо со години
Тоа ги покрива моите коски. Од масна површина,
Чувствителен на болка, малку сунѓерест;
Малку пониско, орган се затегнува.

Те мразам тебе, Исусе Христе, што ми даде тело
Пријателите исчезнуваат, сè бега, брзо,
Годините минуваат, тие се лизгаат и ништо не воскреснува,
Не сакам да живеам и смртта ме плаши

Пукнатина

Во неподвижност, непогодната тишина,
Таму сум. Јас сум сам. Ако ме удрат, јас се движам.
Се обидувам да заштитам црвена и крвава работа
Светот е прецизен и непростувачки хаос.

Има луѓе околу себе, ги слушам како дишат
И неговите механички чекори се пресекуваат на решетката.
Сепак, ги почувствував болката и лутината;
Близу до мене, многу близу, слеп човек воздивнува.
Преживеав долго време. Тоа е смешно.
Многу добро се сеќавам на времињата на надежта
Па дури и се сеќавам на моето рано детство
Но, мислам дека ова е мојата последна улога.

Знаеш? Ја видов јасно од првата секунда,
Беше малку студено и се потев од страв
Мостот беше скршен, беше седум часот
Пукнатината беше таму, тивка и длабока.

Ofивот од ништо

Веќе се чувствував старо кратко по раѓањето;
Другите се бореа, посакуваа, воздивнуваа;
Во мене не чувствував ништо друго освен нејасен копнеж.
Никогаш немав нешто како детство.
Во длабочините на одредени шуми, на тепих од мов,
Одвратните стебла на дрвјата го преживуваат своето зеленило;
Околу нив се формира атмосфера на жалост;
Габите напредуваат на неговата поцрнета и валкана кожа.
Никогаш не сум служел на ништо или на никого;
Штета. Liveивеете лошо кога е за себе.
Најмало движење е проблем,
Се чувствувате мизерно, а сепак важно.
Вие се движите нејасно, како мала бубачка.
Тешко сте веќе ништо, но какво лошо време поминавте!
Носите со себе еден вид бездна
Средна и пренослива, малку смешна.
Престанувате да ја гледате смртта како нешто фатално;
Од време на време се смеете; особено на почетокот;
Залудно се обидувате да прифатите презир.
Тогаш прифаќате сè, а смртта го прави останатото.

Толку долго

Секогаш има град, со траги на поети
Дека меѓу нејзините wallsидови ги преминале своите судбини
Вода насекаде, меморира мрморење
Имиња на луѓе, имиња на градови, заборав.

И секогаш истата стара приказна започнува повторно,
Врати хоризонти и простории за масажа
Претпоставена осаменост, почитувана населба,
Меѓутоа, постојат луѓе кои постојат и танцуваат.

Тие се луѓе од друг вид, луѓе од друга раса,
Ние танцуваме возвишено суров танц
И, со малку пријатели, ние го поседуваме рајот,
И бесконечното барање за простори;

Времето, старото време, што ја планира својата одмазда,
Неизвесната гласина за животот што поминува
Подсвиркнување на ветрот, капе вода
И жолтеникавата просторија во која напредува смртта.

Нели е тоа

Нели е тоа. Се трудам да го одржувам моето тело во добра состојба. Можеби е мртов, не знам. Треба да се направи нешто што јас не го правам. Не ме научија. Оваа година многу стареев. Јас имам пушено осум илјади цигари. Главата често ме боли. Сепак, мора да има начин да се живее; нешто што го нема во книгите. Постојат човечки суштества, постојат ликови; но од една до друга година едвај препознавам лица.

Јас не го почитувам човекот; сепак му завидувам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.