Песни од Марио Бенедети

Поетот Марио Бенедети.

Марио Бенедети.

Песните на Марио Бенедети одбележаа пресвртница во книжевната историја на американскиот континент и надвор од нејзините граници. Овој уругваец Тој беше еден од најплодните и најуниверзални писатели на шпански јазик, со повеќе од 80 објавени наслови кои ги опфаќаат сите жанрови и литературни стилови. Неговите списи ги надминаа и стигнаа до неговите читатели крунисани со едноставност, но натоварени со единствена емоција.

Во врска со неговиот придонес во литературниот свет, Ремедиос Матаикс, д-р по шпанска филологија на Универзитетот во Аликанте, изјави: „Делата на Бенедети пркосат на секој обид да се класифицира авторот и го збогати секој жанр што го практикува со искуството стекнато кај другите".

Детство, младост и инспирација

Марио Бенедети е роден на 14 септември 1920 година во Пасо де лос Торос, Такуарембо, ориентална Република Уругвај. Непосредно пред да наполни 4 години, неговото семејство се преселило во Монтевидео, каде што поетот го поминал поголемиот дел од својот живот. Во главниот град на Уругвај ги напишал своите први песни и приказни додека учел основно училиште во Германското училиште.

Тоа беше тешко време за неговата семејна група од економска гледна точка. Тој едвај можеше да студира една година во Лицео Миранда, затоа што откако имал четиринаесет години бил принуден да работи осум часа на ден во продавница за авто делови. Средните студии требаше да бидат завршени како слободен студент.

Сепак, младиот Марио ги искористи околностите за детално да го запознае сивиот свет на канцелариите во Монтевидео, рефлектирана во неколку од неговите подоцнежни приказни. Општо, граѓанската литература е медиум што најмногу го користи уругвајскиот автор за да ги пренесе своите концепти на читателите кои зборуваат шпански и - поради неговите преводи - низ целиот свет.

Влијанија врз работата на Бенедети

Тогаш не е изненадувачки што многу од измислените ликови и простори на нивните наративи одговараат на референците на Монтевидео. Неговото рано вметнување на пазарот на трудот не го спречи да продолжи да чита и пишува. Меѓу раните автори кои влијаеле и го инспирирале се Мопасан, Хорасио Квирога и Чејов.

Подоцна во тинејџерските години тој продолжил како страствен „јадач на книги”Прочитајте великани како Фокнер, Хемингвеј, Вирџинија Вулф, Хенри Jamesејмс Пруст, oyојс и Итало Свево. Потоа се впушти во латиноамериканската литература и политичка содржина заедно со Перуанецот Цезар Ва Valехо и Аргентинецот Балдомеро Фернандез Морено како најистакнати влијанија.

Lifeивотот во Буенос Аирес

Помеѓу 1938 и 1941 година живееше поголемиот дел од времето во Буенос Аирес. Во главниот град на Аргентина работел како стенограф во една издавачка куќа. Самиот Бенедети раскажа во интервју спроведено во 1984 година дека Плаза Сан Мартин е местото каде што тој решил да биде писател.

Во 1945 година се приклучи на уредничкиот тим на Марча, многу познат неделник во тоа време до неговото затворање во 1974 година од политички причини. Истата година тој започна да тренира новинар со Карлос Квијано и исто така ја напиша својата прва поетска книга наречена La víspera неизбришлива, објавена во 1945 година.

Фрагмент од една од песните на Марио Бенедети.

Фрагмент од една од песните на Марио Бенедети - Saudaderadio.com.

Брак

Марио Бенедети тој се ожени со Луз Лопез Алегре во 1946 година, нејзиниот животен партнер и „вечна муза“ сè до нејзината смрт на 13 април 2006 година, жртва на Алцхајмерова болест. Убовта кон оваа долга врска се одрази во неговата поема „Бода де Перлас“, извлечена од Ла каса и ел тула (1977).

Карактеристики на неговата работа

Меѓу карактеристичните карактеристики на стилот на Марио Бенедети може да се споменат: персонификација, хипербола и драматизација беа чести литературни фигури. Искуствата и елементите од секојдневниот живот се појавуваат во нивните теми на очигледен начин, или на друго место, имплицирано, со експлицитни или премолчени протагонисти.

Слично на тоа, употребата на разговорниот јазик (на восео, на пример) е изобилно за да се генерира идентификација со читателот. Претставува комични ситуации наспроти вознемиреност, во кои хуморот е поврзан со патетичноста. Исто така, Бенедети ја користи таканаречената сомнителна поезија за да го задржи вниманието на читателот во подоцнежните дела.

Секако, скоро секогаш додава некои допири на надреалистички визии, единствени за „поезијата“Бенедетјана". Неговата порака генерираше голема приврзаност кај читателите од сите возрасти за неговото несомнено покажување на етичка и политичка определба.

Но, фокусирањето само на тој аспект на уругвајскиот автор е начин да се анализира на многу пристрасен начин, бидејќи структурата на неговите списи (особено неговата поезија) демонстрираат филозофско-егзистенцијална длабочина, со големи дилеми од социјална, духовна, психолошка и религиозна гледна точка.

Анализа на некои од најистакнатите песни на Марио Бенедети

Хоби

Кога бевме деца

старите беа како триесет

локва беше океан

смрт обична и едноставна

не постоеше

подоцна кога момци

старите луѓе беа четириесет луѓе

езерцето беше океанот

само смрт

еден збор

кога ќе се венчаме

старешините беа во педесет години

езеро беше океан

смртта беше смрт

на другите

сега ветерани

веќе ја фативме вистината

океанот е конечно океан

но смртта почнува да биде

наши

Хоби е песна составена од четири строфи, секоја со по пет стихови. Неговиот метар е неправилен, сепак, слободните стихови пренесуваат одреден ритам. Секоја строфа е поврзана со фаза во животниот циклус на човечките суштества (детство, адолесценција, зрелост и старост).

En Хоби, Марио Бенедети се потопува во егзистенцијална тема за психолошката и перцептивната еволуција на човечкото суштество како минуваат годините, од детството до староста и конечно смртта. Лирскиот стил е олицетворен - очигледно - од возрасна возрасна личност која веќе ја остави зад себе наивноста на младите времиња со тон на сигурна тага.

Разбуди се, loveубов

Бонжур Буон iиорно Гутен Морген,

разбуди loveубов и забележи,

само во третиот свет

четириесет илјади деца умираат на ден,

на ведро небо

бомбардери и мршојадци лебдат,

четири милиони имаат сида

алчноста го восочува Амазон.

Добро утро добро утро разбуди се,

на компјутерите на баба УН

веќе нема трупови од Руанда

фундаменталистите колење

странци,

папата проповеда против кондомите,

Хавеланж го задави Марадона

Bonjour Monsieur le Maire

Форца Италија буон Џорно

гутен морген ернст јуниргер

opus dei добро утро.

Разбуди се, loveубов тоа е фантастично дело кое изложува повеќе литературни ресурси да ги одразува злосторствата на современото општество: војни, пандемии, еколошки катастрофи и апсурдот на верскиот радикализам.

Во оваа поема Бенедети се обидува да го раздрма читателот зборувајќи му во прво лице истовремено иронизирајќи се со меѓународната дипломатија и спорт како алатка за одвлекување на вниманието.

Слика на писателот Марио Бенедети.

Слика на писателот Марио Бенедети.

Песните на Марио Бенедети: наследство за историјата

Поетиката на Бенедети е јасен пример за одлично познавање на буквите и подобро набудување на околината. Ако на тоа го додадеме и фактот дека писателот ја прочитал секоја добра книга на која наишол и го зачинил својот стил со мислите и визијата на најдобрите писатели, тогаш се зголемува перспективата што може да се има на поетот. Не залудно неговата поетска антологија е меѓу најдобрите поетски книги во историјата.

Вистината е тоа не можете да зборувате за латиноамериканската поезија без да го споменете нејзиното име, и дека тој ќе биде присутен во историјата на буквите, во секоја од нив Ден на поезијата, сè додека не се напише повеќе; колку е одлично неговото наследство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.