Хозе Анхел Валенте. Годишнина од неговата смрт. Песни

Фотографија: Хозе Анхел Валенте. Институт Сервантес.

Хозе Анхел Валенте е роден во Оренсе во 1929 година и почина на ден како денес 2000. Студирал Романтична филологија во Сантијаго де Компостела и Мадрид и беше професор по литература на Универзитетот во Оксфорд. Исто така беше есеист, преведувач и адвокат, како и поет, со дело кое доби повеќе награди како што се наградата Адонаис, наградата за букви на принцот од Астуриас, националната поетска награда или наградата Реина Софија. Ова е едно избор на песни да го открие или запомни.

Хозе Анхел Валенте - Песни

Кога те гледам вака, моето тело, паднато ...

Кога те гледам вака, моето тело, паднато
Низ сите најтемни агли
на душата, во тебе се гледам себеси,
исто како во огледало на бесконечни слики,
без да погоди кој од нив
ние сме повеќе ти и јас од останатите.
Умрете
Можеби умирањето не е ништо повеќе од ова
вратете се нежно, тело,
профилот на твоето лице во огледалата
кон најчистата страна на сенката.

Loveубовта е во она што се стремиме ...

Loveубовта е во она што го сакаме
(мостови, зборови).

Everythingубовта е во сè што дигаме
(се смее, знамиња).

И во она што се бориме
(ноќ, празно)
за вистинска убов.

Loveубовта е штом ќе станеме
(кули, ветувања).

Штом се собереме и сееме
(деца, иднина).

И во урнатините на она што паднавме
(одземање, лага)
за вистинска убов.

Ангелот

Во зори,
кога суровоста на денот е сè уште чудна
Те пречекувам повторно на прецизната линија
од кои се повлекува ноќта.
Ја препознавам вашата мрачна транспарентност
твоето лице не е видливо,
крилото или работ со кој се борев.
Или сте се вратиле или повторно се појавиле
на крајна граница, господине
на нејасното.
Не одвојувајте
сенката на светлината што таа ја создаде.

Прашање

Претворете го зборот во материја
каде што не може тоа што сакаме да го кажеме
продираат понатаму
за тоа што би ни кажало материјата
ако за неа, како стомак,
деликатно применуваат,
гол, бел стомак,
нежно уво за слушање
морето, нејасното
гласина за морето, дека над тебе,
неименуваната loveубов, те раѓа секогаш.

Desелбата беше мирна точка ...

Телата останаа на осамената страна на убовта
како да се негирале без да ја негираат желбата
и во тоа одрекување јазол посилен од нив самите
неопределено ги обедини.

Што знаеја очите и рацете,
каков беше вкусот на кожата, што задржа телото
на здивот на другиот, кој роди
таа бавна неподвижна светлина
како единствена форма на желба?

Гревот

Роден е гревот
како црн снег
и мистериозни пердуви што изгаснаа
мрачно мелење
на поводот и местото.

Капе исцедено
со тажно дишење
на theидот на жалење,
помеѓу матни милувања
на хомосексуалноста или простувањето.

Гревот беше единствениот
предмет на животот.

Злобен чувар на разочарани раце
и влажни тинејџери кои се дружат
на таванот на мртвата меморија.

Во многу пати ...

Во многу пати
чиста глава.

Во многу светла
твојата топла половина.

Во многу пати
вашиот ненадеен одговор.

Вашето тело е пролонгирано потопено
до оваа сува ноќ,
до оваа сенка.

Оваа слика за вас

Бевте покрај мене
и поблиску до мене од моите сетила.

Зборувавте од убовта одвнатре
вооружен со својата светлина.
Никогаш зборови
на почиста loveубов ќе дише.

Беше главата тивко
потпрен кон мене.
Вашата долга коса
и твојата среќна половина.
Зборувавте од центарот на убовта
вооружен со својата светлина,
во сиво попладне од кој било ден.

Меморија на вашиот глас и вашето тело
мојата младост и моите зборови бидат
и оваа слика за тебе ме преживеа.

Кога убовта

Кога loveубовта е гест на loveубов и останува
испразнете единствен знак.
Кога дневникот е во домот,
но не и живиот пламен.
Кога е обред повеќе од човекот.
Кога започнавме
да повторува зборови што не можат
го навестува изгубениот.
Кога јас и ти сме лице в лице
и напуштено пространство нè разделува.
Кога ќе падне ноќта
Кога ќе си дадеме
очајно да се надевам
тоа само убов
отвори ги усните во светлината на денот.

Извори: A medio voz - Зенда Либрос


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.