Мануел Мачадо. Годишнина од неговата смрт. Песни

Фотографирање. РАЕ

Мануел Мачадо почина во Мадрид на ден како денес 1947. Најстариот од браќата Мачадо, тој и Антонио се двајца од најпознатите и најпрепознатливите поети во шпанската поезија. Тој особено се смета за еден од најважните во светот. модернизам. Да се ​​сетам на тоа оди а избор на песни шорцеви и сонети на неговата работа.

Мануел Мачадо

Роден во Севилја, голем дел од неговата работа се карактеризира со употреба на популарни андалузиски мотиви со модернистички допир на влијанија како што е, на пример, оној на Рубен Дарио.

Некои од најпознати наслови од Мачадо се Националниот празник, Лошата песна o Пејте длабоко. Тој исто така напишал неколку дела заедно со неговиот брат Антонио и бил член на Кралска шпанска академија.

Избор на песни

Умри, спиј

«Сине, да се одмориш,
потребно е да спиеме,
не мислам,
не се чувствувам,
не сонувај ... »

«Мајко, да се одмори,
Да умре".

Зајдисонце (сонет)

Беше мрачна и гласна воздишка
гласот на морето тоа попладне ... Денот,
не сакајќи да умре, со златни канџи
од карпите се запалиле.

Но, во пазувите морето се креваше моќно,
и сонцето, конечно, како во врвен кревет,
златното чело потона во брановите,
во гневен жар откажан.

За моето слабо болно тело
за мојата тажна расечена душа,
за моето рането рано срце,

за мојот горчлив изморен живот ...
Саканото море, посакуваното море,
море, море и да не размислувам за ништо! ...

Исток (сонет)

Антониј, во акцентите на маѓепсаната Клеопатра,
златната чаша заборава дека е полна со нектар.
И, верник во соништата што ги предизвикува сирената,
сè во неговите очи има душа на неговиот војник.

Кралицата, лист по лист, соблекувајќи ги цвеќињата,
во чашата на Антонио ги остава слатко ...
И ја продолжува својата приказна за битките и lovesубовите,
научиле во магичните традиции на истокот ...

Стоп ... И Антонио ја гледа неговата заборавена чаша ...
Но, таа ја става раката на работ од злато,
и, насмеан, полека кон себе, го повлекува ...

После тоа, секогаш во очите на воинот гледајќи надвор,
ги запечати густите усни со звучен бакнеж ...
И ја дава чашата на еден слуга, кој ја пие и истекува ...

Есен

Во паркот, јас само ...
Тие се затворија
и, заборавено
во стариот парк, сам
ме оставија.

Сувиот лист,
нејасно,
индолентен,
го прелистува теренот ...
Не знам ништо
Не сакам ништо,
Се надевам дека ништо.
Ништо

соло
ме оставија во паркот
заборавено,
… И тие се затворија.

Меланхолија

Понекогаш се чувствувам тажно
како старо есенско попладне;
на саудади без име,
на меланхолични таги толку полни ...
Мојата мисла, тогаш,
талкаат покрај гробовите на мртвите
и околу чемпресите и врбите
тоа, разочарани, се поклонуваат ... И се сеќавам
на тажни приказни, без поезија ... Приказни
дека мојата коса е скоро бела.

принц

Се формираат седум сонца
соло на принцот
од седумте сонца.

Неговиот златен жезол
тоа е пакет пламен
од илјада црвени.

Неговото лице, тоа никој
изгледаше како слеп,
облаците се кријат.

Неговата империја, световите,
Тој може сè
тој знае сè ...

И во неговите очи, чии
изглед убива, сјај
Сите болки!

Песни

Вино, чувство, гитара и поезија,
тие ги прават песните на мојата земја ...
Песни ...
Кој вели песни, вели Андалузија.

Во ладна сенка на старата лоза,
темнокосно момче начека гитара ...
Песни ...
Нешто што милува и нешто што кине.

Братучедот што пее и персоналот што плаче ...
И тивкото време оди од час во час.
Песни ...
Тие се фатални остатоци од маварската раса.

Lifeивотот не е важен, тој е веќе изгубен.
И, на крајот на краиштата, што е тоа, живот? ...

Песни ...
Пеење тага, тагата е заборавена.

Мајка, тага, среќа; тага, мајка, смрт;
црни очи, црна и црна среќа.
Песни ...
Во нив се излева душата на душата.

Песни Песни на мојата земја ...
Песните се само оние на Андалузија.
Песни ...
Мојата гитара нема повеќе ноти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.