Шарл Бодлер. 5 песни за да го прославиме вашиот роденден

Шарл Бодлер, поет, романсиер, уметнички критичар и еден од најголемите бастиони на француската култура, Роден сум на ден како денес во Париз во 1821 година. Тој се сметаше за татко на модерната поезија и неговото референтно дело е Цветовите на злото, објавено во 1857. Денес избирам 5 песни да читаш во твојата меморија.

5 песни

Молитва на пагански

Не дозволувај твојот пламен да умре;
Загрејте го глувото срце,
Волшебност, сурово мачење!
Дива! молитва exaudî!

Божица во воздухот дифузно,
Пламен од нашето подземје,
Слушајте потрошена душа
Тоа ти ја крева својата железна песна,

Волјата, биди моја кралица!
Земете Маска сирена
Направено од месо и брокат,

Или истури ми ги твоите длабоки соништа
Во безобличен и мистичен алкохол,
Волшебност, еластичен фантом!

Уништувањето

Покрај мене, без одмор, Демонот е вознемирен;
Околу мојата флота како непогоден воздух;
Го голтам и чувствувам како ми горат белите дробови
Од желба, исполнувајќи ги виновни и бесконечни.

Понекогаш, затоа што знаете за мојата loveубов кон уметноста,
Од најзаводливите женски појави,
и прибегнување кон специфични изговори на пре adуба
Усните ми се навикнуваат на расипани филтри.

Далеку од Божјиот поглед, тој ме носи вака,
Задишан и вратен од замор, до центарот
Од длабоките и осамени рамнини на Досадата,

И фрла пред моите очи, полн со конфузија,
Обоени облеки и рани подотворени,
И крвавиот апарат што живее во Уништување!

Сè уште не сум заборавил ...

Сè уште не сум заборавил, близу до градот,
Нашата бела палата, мала потивка,
Штуко Помона и античка Афродита
Прекривајќи ја својата скромност зад редок зеленило,
И сонцето, во самракот, пенливо и врвно
Тоа, зад стаклото каде што му беа скршени зраците,
Се чинеше, одличен ученик на skyубопитното небо,
Да размислиме за нашите долги и осамени вечери,
Истурање на нејзините прекрасни издолжени рефлексии
На перото слепче и на штедливиот чаршав.

Алегорија

Таа е убава и прекрасна жена,
Тоа во влечењето вино му ја остава косата.
Канџи на loveубовта, отрови на дувлото,
Тие се лизгаат без да навлезат во вашата гранитна кожа.
Тој се шегува за смртта и разврат:
Чудовишта, чија срцепарателна и груба рака,
Тој секогаш ги почитувал, во неговите кобни игри,
Грубото величество на тоа арогантно тело.
Одете како божица, позирајте како султана;
Мухамеданската вера се чувствува во уживање
и со отворени раце што се издвојуваат градите,
Со својот поглед ја поканува смртната трка.
Верувајте или, уште подобро, знаете, оваа неплодна девица,
Потребно е, сепак, во маршот на светот,
Таа физичка убавина е возвишен подарок
Кој знае како да добие милост од секоја безобразлук.
Колку и по ѓаволите, Чистилиштето игнорира,
И кога ќе дојде време да одиме во Ноќта,
Тој ќе погледне директно во лицето на Смртта,
Како новороденче - без омраза и жалење.

Метаморфозата на вампирот

Ената, во меѓувреме, од устата од јагоди
Пишување како змија помеѓу жар
И ги месиме нејзините гради на тврдиот корсет,
Ги кажа овие зборови импрегнирани со мошус:
„Моите усни се влажни и ја познавам науката
Да ја изгуби свеста на дното на креветот,
Ги сушам сите солзи на моите триумфални гради.
И стариот го смеам со детско смеење.
За оние кои размислуваат за мене буден и гол
Ги заменувам сонцето, месечината, небото и theвездите.
Јас сум, мој драг мудар човек, толку научен со задоволства,
Кога ќе задушам човек во мојата страшна прегратка
Или кога каснувањата ќе ја напуштат мојата биста,
Срамежлив и разврат, кревка и робустен,
Дека во оние корици кои се откажуваат од емоции,
Импотентни ангелите беа изгубени за мене. »

Кога ми ја исцица сржта од коските
и многу мрачно се свртев кон неа
За да го бакнам назад, само видов
Преплавен со гној, леплива винска кожа.
Ги затворив двете очи со леден терор
и кога сакав да ги отворам за таа јасност,
Покрај мене, наместо јакиот манекен
Се чинеше дека тоа снабдуваше со мојата крв,
Парчиња скелет се збунија збунето
Од кои се креваше временски метеж
Или како постер, на крајот од железна прачка,
Тоа го ниша ветерот во зимски ноќи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сесилија Карчи dijo

  Поезијата на Боделсире е полна со музикалност и има големо влијание врз подоцнежните автори кои, и покрај тоа што се оддалечија од ова пишување, беа проткаени со неговите звуци.

 2.   Лукас dijo

  Блажениот поет Шарл Бодлер