Никанор Пара. Годишнина од неговото раѓање со неколку песни

Никанор Пара тој беше поет, раскажувач, математичар и физичар и Роден е на ден како денес во 1914 година во Чиле. Неговата кариера се издвојува по тоа што била творец на антипоетијата, форма на поетска руптуризам со која се случи особено во 40-тите години во Латинска Америка. Денес се сеќавам како читаше некои негови песни.

Никанор Пара - дела и награди

Да се ​​потенцираат некои наслови се Стихови во дневната соба, Дебела работа, Песни и антипоеми, Беседи и беседи на Христос на Елкви, екоеми, артефакти, лисја од грозје. Некои исто така се адаптирани во сценски и аудиовизуелни продукции.

Тој беше награден со најважните награди за литература меѓу кои се издвојуваат Чилеанска национална награда за литература во 1969 година, Награда Реина Софија од Иберо-американска поезија во 2001 година, Иберо-американската награда за поезија Пабло Неруда или Награда Сервантес во 2011.

Никанор Пара имаше големо влијание во целата шпанско-американска литература. Тој почина во 2018 година од природна смрт и со 103 години.

Некои песни

Предупредување

Не дозволувам никој да ми каже
Кој не разбира антипоеми
Секој мора да се смее на глас.

Затоа ја кршам главата
Да се ​​допре до душата на читателот.

Престанете да поставувате прашања.
На смртна постела
Секој гребе со ноктите.

Плус една работа:
Јас немам проблем
Во ставањето во кошула со единаесет прачки.

Ролеркостер

Половина век
поезијата беше
свечениот рај на будала.
Додека не дојдов
и се сместив со мојот ролеркостер.

Дојди, ако сакаш.
Секако дека не одговарам ако паднат
истурање крв од устата и ноздрите.

Писма до странец

Кога ќе поминат годините, кога ќе поминат тие
годините и воздухот ископаа јама
помеѓу твојата душа и мојата; кога ќе поминат годините
И јас сум само човек што сакаше
суштество кое застана за момент пред твоите усни,
сиромашен човек уморен од шетање во градините,
Каде ќе бидеш Каде
ќе бидеш, ќерко на моите бакнежи!

Поезијата заврши со мене

Не велам да ставам крај на ништо
Немам илузии во врска со тоа
Сакав да продолжам со поетизирање
Но, инспирацијата истече.
Поезијата се однесуваше добро
Се однесував ужасно погрешно.

Што добивам со тоа што ќе кажам
Јас се однесував добро
Поезијата се однесуваше лошо
Кога знаат дека јас сум виновникот.
Во ред е да ме поминеш како идиот!

Поезијата се однесуваше добро
Се однесував ужасно лошо
Поезијата заврши со мене.

Три песни

1

Не ми останува ништо да кажам
Сè што имав да кажам
Речено е не знам колку пати.

2

Прашав не знам колку пати
но никој не одговара на моите прашања.
Апсолутно е потребно
Амбисот нека одговори одеднаш
Затоа што останува малку време.

3

Само едно е јасно:
Дека месото е исполнето со црви.

Fortune

Fortune не ги сака оние што го сакаат:
Овој мал ловоров лист
Пристигна со години доцна.
Кога ја посакував
Да ме натера да посакам
За дама со пурпурни усни
Ме одбиваа одново и одново
И тие ми го даваат сега кога сум стар.
Сега кога не ми користи.

Сега кога не ми користи.
Ми го фрлаат в лице
За малку
како
на
лопата
de
земјиште

Промени во името

На loversубителите на убави букви
Ги испраќам моите најдобри желби
Goingе преименувам некои работи.

Мојот став е ова:
Поетот не го држи зборот
Ако не ги смените имињата на нештата.

Од која причина го прави сонцето
Дали треба да продолжи да се нарекува сонце?
Барам да се вика Мицифуз
Онаа со чизми со четириесет лига!

Дали моите чевли личат на ковчези?
Знајте дека од денес па натаму
Чевлите се нарекуваат ковчези.
Комуницирајте, пријавете се и објавувајте
Дека чевлите се преименувани:
Отсега натаму се нарекуваат ковчези.

Па ноќта е долга
Секој поет кој се цени себеси
Мора да имате свој речник
И пред да заборавам
Самиот Бог мора да се преименува
Нека секој го нарече како што сака:
Тоа е личен проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.