Iaакомо Леопарди. Годишнина од неговото раѓање. Избор на песни

Iaакомо Леопарди бил италијански поет кој е роден на ден како денес во Реканати, во 1798 година. Тој исто така беше есеист и воопшто во своето дело има тон романтичен и меланхоличен од времето кога живеел. Од благородно семејство, тој беше воспитан многу ригидно, но големата библиотека на неговиот татко му дозволи да стекне многу знаење и култура. Неговите наслови вклучуваат Во подножјето на споменикот на Данте или нивните Кантос. Ова е а избор за нив.

Iaакомо Леопарди - Песни

Канто XII

Јас секогаш го сакав овој рид
и оградата што ме спречува да гледам
надвор од хоризонтот.
Гледајќи во далечината на неограничените простори,
натчовечките тишини и нивната длабока тишина,
Јас ги исполнувам моите мисли
и моето срце не е исплашено.
Слушам свиркање на ветрот над полињата,
и среде бесконечната тишина го грлам гласот:
Вечното ме потчинува, мртвите сезони,
сегашната реалност и сите нејзини звуци.
Така, низ оваа неизмерност ми се удави мислата:
и јас сум нежно потонат во ова море.

Канто XIV

О, ти, смешна месечина, добро се сеќавам
дека на овој рид, сега пред една година,
Дојдов да те смислувам мачно:
и се искачи над таа шумичка
како сега, што осветлуваш сè.
Повеќе трепетлив и заматен од плачење
што peиркаше од моите очни капаци, твоето лице
тој се понуди на моите очи, затоа што страдаше
тоа беше мојот живот: и сè уште е, не се менува,
ох драга месечина. И сè уште ми е драго
запомнување и обновување на времето
на мојата болка. О колку е блажено
во младешка возраст, кога сè уште е толку долго
надежта е и меморијата е кратка,
сеќавајќи се на веќе минатите работи,
дури и тажно, па дури и ако уморот трае!

Канто XXVIII

Willе се одморите засекогаш
уморно срце! Измамата почина
тоа вечно замислував. Тој умре. И предупредувам
тоа во мене, на ласкави илузии
Со надеж, дури и копнежот почина.
Засекогаш одмор;
доволно да се победи. Нема ништо
достоен за вашето срцебиење; ниту земјата
заслужува воздишка: желба и досада
тоа е живот, нема повеќе и кал го светот.
Смири се, и очај
последен пат: на нашата трка Судбината
тој само дал умирање. Толку надмен,
презирај го своето постоење и природата
и моќта трае
тоа со скриен режим
владее универзална пропаст,
и бесконечната суета на целината.

Канто ХХХВ

Далеку од сопствената гранка,
сиромашна деликатна кутија,
каде одиш? Од бука
каде што сум роден, ветрот ме откина.
Тој, враќајќи се, на летот
од шума до село,
од долината до планината ме води.
Со него, вечно,
Одам на аџилак, а остатокот не го знам.
Одам каде оди сè
каде природно
розовиот лист оди
и ловоровиот лист.

Канто XXXVI

Кога дојдов момче
да влезе во дисциплина со Музите.
Еден од нив ме фати за рака
и во текот на тој ден
околу ме доведе
да ја видам вашата канцеларија.
Покажа ми еден по еден
уметнички материјали,
и различната услуга
дека секој од нив
се користи на работа
на проза и стих.
Го погледнав и му реков:
"Муса, и вар?" И божицата одговори:
«Вар се троши; веќе не го користиме.
И јас: «Но, повтори го тоа
тоа е прецизно, бидејќи е толку потребно ».
И тој одговори: „Така е, но времето недостасува“.

Канто XXXVIII

Тука, талкајќи околу прагот,
дождот и бурата залудно се повикувам,
за да го чувам во моето живеалиште.

Ураганот беснееше во шумата
и грмотевицата татнеше низ облаците,
Пред зората го осветли небото

О сакани облаци, небо, земја, растенија!
раздели ја мојата loveубов: милост, да во овој свет
штета постои за тажен overубовник.

Разбудете се, виорен, и обидете се сега
да ме завиткаш, о, превирања, досега
Нека сонцето го обнови денот во друга земја!

Небото се расчистува, ветерот престанува, тие спијат
лисјата и тревата, и заслепувани,
суровото сонце ги исполнува моите очи со солзи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.