Габриел Селаја. Годишнина од неговото раѓање. Песни

Габриел Селаја е роден на ден како денес во 1911 година во Хернани. Ивеел во Мадрид, каде се сретнал со поетите од '27 и со други интелектуалци кои решиле да се посвети целосно на поезијата. Меѓу неговите дела се издвојуваат Множина, Скоро во проза o Претпоследни песни. со Јасно да се расчисти, за што ја доби наградата за критичари. И во 1986 година го доби Национална награда за шпански букви. Избирам некои од нивните песни да запамети.

Габриел Селаја - Песни

Понекогаш замислувам дека сум за loveубен ...

Понекогаш замислувам дека сум за inубен
И тоа е слатко, и чудно е
иако, гледано однадвор, тоа е глупаво, апсурдно.

Модните песни ми изгледаат убаво
и се чувствувам толку осамено
дека ноќе пијам повеќе од вообичаено.

Адела се за inуби во мене, Марта се за inуби во мене,
и, наизменично, Сузанита и Кармен,
и наизменично сум среќен и плачам.

Јас не сум многу интелигентен, како што разбирате,
но јас сум задоволен што знам еден од многуте
и во тоа што сум вулгарен, наоѓам малку одмор.

Manубовта на човекот

Мојата строга волја, мојата сува точка
што е припитомување во неа
океански страсти и антички гласини. Каутер што го применувам
на таа lovingубовна рана што, без форма, паѓа.

Ако повредам, убивам, мреста.
(Неговата безживотна насмевка ме придвижува и возбудува.)
Ако го галам, мерам,
предмет на нивните грешки и сите
збирната мекост што не повикува ништо.

Додека конечно, во крв,
само во неа,
во минувањето низ моите сопствени чувства,
Го разбирам, го убивам, умирам.

Страствено

И многу, и толку многу те сакам
дека моите зборови умираат
во гласина за бакнежи без одмор!

И уште толку многу што моите раце
не те наоѓаат кога ќе те допрат!

Толку и толку без одмор,
дека течам, и течем, и течам,
и тоа само плаче!

Близу и далеку

Надвор од гревот
неискажливо, те обожавам,
и кога ги барам моите зборови
Најдам само неколку бакнежи.

На градите, на тилот,
те сакам.
Во тајниот котел,
те сакам.

каде што стомакот ти е комбо,
бегалец грб,
вашето тело мириса,
те сакам.

Ноќе

И ноќта се крева како музика,
и theвездите сјаат трепери за да се изгаснат,
и студот, чистиот студ,
големиот студ на светот,
малата реалност на она што го гледам и допирам,
малата loveубов што ја наоѓам,
ме придвижуваат да те барам,
жена, во одредена шума со жешки ритмови.

Само ти, моја слатка,
сладок во мириси на густ и силен сок,
без зборови, многу блиску, пулсирачки со мене,
само вие сте вистински во преправен свет;
и те допирам, и ти верувам,
и ти си топла и мека матрица на реалностите,
lубовник, засолниште, мајка,
или тежина на земјата што само во вас гали,
или присуство што сè уште трае кога ќе ги затворам очите,
надвор од мене, толку убава.

Descanso

Со нежност, со мир, со невиност,
со мека тага или замор
станува верно куче што го галиме,
Седам на столот и среќен сум
и јас сум среќен
затоа што не чувствувам потреба да размислувам нешто прецизно.

Со замор што не е разочарување,
со радост што не ја поттикнува надежта,
Јас сум во мојот стол, и сум
во нешто што можеби само го сака.

Знам дека лебдам
а сепак ништо не ми изгледа рамнодушно;
Знам дека ништо не ме прави среќен или боли
а сепак сè ме допира;
Знам дека тоа е убов
или можеби тоа е само сладок замор;
знам дека сум среќен
затоа што не чувствувам потреба да размислувам нешто прецизно.

Збогум

Можеби кога ќе умрам
тие ќе речат: Тој беше поет.
И светот, секогаш убав, ќе свети без совест.

Можеби не се сеќавате
кој бев, но во тебе звучат
анонимните стихови што еден ден ги ставив во изработка.

Можеби не останува ништо
ниту збор од мене,
ниту еден од овие зборови што денес го сонувам утре.

Но, видено или невидено
но рече или не рече,
Beе бидам во твојата сенка, о убаво жив!

Јас ќе продолжам да го следам,
Keepе продолжам да умирам
Beе бидам, не знам како, дел од одличниот концерт.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Елена Рејна Фејл Хоренкриг dijo

    Не ја познавав Челаја, навистина ми се допаѓаат овие песни ... од Венецуела