Франциско Баринс. Награда Сервантес 2020. Неколку песни

Фотографија: Кралска шпанска академија

Валенсискиот поет Франциско Баринс има добиено Награда Сервантес 2020 година, доделена вчера. На 88 години и последен претставник на генерацијата на 50-тите години, тој е добитник на најпрестижната награда во шпанската литература. Ова е едно избор на песни избран од неговото дело за да го почести.

Франциско Баринс

Тој е роден во Олива во 1932 година. Студирал право во Деусто, Валенсија и Саламанка и исто така Филозофија и писма во Мадрид. Припаѓа на втората повоена генерација и со Клаудио Родригез и Хозе Анхел Валенте, меѓу другите имиња, тие се познати како Генерација на 50-тите години на минатиот век. Тој беше читател на шпанската литература во Кембриџ и наставник по шпански јазик на Оксфорд. И од 2001 година е член на Кралската шпанска академија.

Меѓу неговите дела се Жар, Зборови до темнината o Есента на розите. И други признанија се Национална награда за литература во 1987 година, Националната награда за шпански букви во 1999 година и Награда за поезија на Реина Софија во 2010.

Песни

За патување со автомобил

Виндоус рефлектира
огнот на западот
и сива светлина плови
што дојде од морето.
Во мене сака да остане
денот што умира,
како да, кога го гледам,
можеше да го спаси.
И кој е таму да ме погледне
и тоа може да ме спаси.
Светлото стана црно
и морето е избришано.

Тоа лето на мојата младост

И што остана од тоа старо лето
на бреговите на Грција?
Што останува во мене од единственото лето во мојот живот?
Ако би можел да изберам од сè што сум искусил
некаде, и времето што го врзува,
неговата чудесна компанија ме влече таму,
каде што да се биде среќен беше природната причина да се биде жив.

Искуството трае, како затворена просторија од детството;
веќе не се сеќава на последователните денови
во ова просечно сукцесија со години.
Денес го живеам овој недостаток,
и проблеми со измама некаков откуп
тоа ми овозможува сè уште да гледам во светот
со неопходна loveубов;
и на тој начин да се познавам себеси достоен за сонот за живот.

Од она што беше среќа, од тоа место на среќа,
алчно грабеж
секогаш иста слика:
косата и се придвижуваше од воздухот,
и погледнете во морето.
Само тој рамнодушен момент.
Запечатено во него, живот.

Со кого ќе водам loveубов

Во оваа чаша џин пијам
монтирани минути од ноќта,
сувоста на музиката и киселината
желба на телото. Само постои,
каде што мразот е отсутен, кристален
алкохол и страв од осаменост.
Вечерва нема да има платеник
компанија, или гестови на очигледна
топлина во топла желба. Далеку
денес е моја куќа, ќе стигнам до неа
во напуштена светлина рано наутро,
Undе го соблечам моето тело, и тоа во сенка
Морам да лежам со стерилното време.

Среќниот час се врати. И нема ништо
но светлината што паѓа врз градот
пред да замине попладне,
тишината во куќата и, без минато
ниту иднина, јас.
Моето тело, кое живеело во времето
И тоа го знае како пепел, сè уште не изгорело
до потрошувачката на самата пепел,
и јас сум во мир со сè што заборавам
и ценам дека заборавам.
Во мир, исто така, со сè што сакав
и дека сакам заборавено.

Среќниот час се врати.
Тоа пристигнува барем
до осветленото пристаниште на ноќта.

Кога сум уште живот

Lifeивотот ме опкружува, како во тие години
веќе изгубени, со ист сјај
на вечен свет. Исечената роза
од морето, паднатите светла
на овоштарниците, рикаат гулаби
во воздухот, животот околу мене,
кога сум уште живот.
Со ист сјај и остарени очи,
и уморна убов.

Која ќе биде надежта? Liveивејте мирно;
и loveубов, додека срцето е истоштено,
верен свет, иако расиплив.
Сакајќи го скршениот сон за живот
и, иако не можеше да биде, не проколнувај
таа древна заблуда на вечното.
И градите се тешат, бидејќи знае
дека светот може да биде убава вистина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.