Бланка Валера. Годишнина од неговата смрт. Песни

Бланка Варела беше перуанска поетеса родена во Лима во 1926 година, каде што исто така почина на ден како денес во 2009 година. Во неа меморија и да се запамети тоа оди ова избор на песни Од неговата работа. Да го препрочиташ или да го откриеш.

Бланка Варела

Студија Литература и образование на Универзитетот во Сан Маркос. Основано е во Париз во 1949 година и таму се запознал Октавио Паз, автор кој имал големо влијание врз неговото литературно творештво. Паз ја поврза со други латиноамерикански и шпански интелектуалци. Подоцна тој живееше во Фиренца и Вашингтон, каде што работела како преведувач и новинар.

Таа порта постои беше неговата прва книга што ја објави во 1959 година. Подоцна тие продолжија Дневна светлина y Валцери и други признанија. Во 1978 година првиот компилација на неговата работа во Песна негативец. И, конечно, неговиот антологија од 1949 до 1998 година во Како бог во ништо.

Бланка Валера освои награди како на пр Октавио Паз на поезијата и есејот, на Град Гранада или Гарсија Лорка и Реина Софија од Иберо-американската поезија.

Песни

До половина глас

Бавноста е убавина
Ги копирам овие странски линии
здив
Јас ја прифаќам светлината
под тенкиот ноемвриски воздух
под тревата
безбоен
под скршеното небо
и сиво
Го прифаќам дуелот и забавата
Јас не пристигнувам
Никогаш нема да пристигнам
во центарот на сè
е поемата недопрена
неизбежно сонце
ноќ без да ја свртам главата
Ја бутам твојата светлина
неговата животинска сенка
на зборови
Го душкам нејзиниот сјај
Неговиот белег
неговите одмори
сè да се каже
Тоа некогаш
Јас бев внимателен
разоружан

скоро сам
во смртта
речиси во пламен

Биографија

да речеме дека ја добивте трката
и дека наградата
тоа беше друга трка
дека не го пиевте винското победа
но твојата сопствена сол
дека никогаш не сте чуле овации
но кучиња што лаат
и дека твојата сенка
твојата сопствена сенка
тоа беше твојот единствен
и нефер конкурент.

Loveубовта е како музика ...

Loveубовта е како музика
ме враќа со празни раце,
со текот на времето се вклучува одеднаш
надвор од рајот.
Јас познавам остров
моите спомени,
и идна музика,
ветувањето.

И одам кон смртта што не постои,
што се вика хоризонт во моите гради.
Секогаш вечност надвор од времето.

Извор

Покрај бунарот што пристигнав,
моето тажно мало око
отиде длабоко, внатре.

Бев до мене
полн со мене, возвишен и длабок,
мојата душа против мене,
удирајќи ја мојата кожа,
тонејќи го во воздухот,
до крајот.

историја

можеш да ми кажеш што било
верувам дека не е важно
она што е важно е да ги поместите усните во воздухот
или дека твоите усни го движат воздухот
басна твојата приказна твоето тело
на сите часови без примирје
како пламен што не личи на ништо
но до пламен

Можеби во пролет

Можеби во пролет.
Нека помине оваа валкана сезона на саѓи и солзи
лицемери
Направете се силни Чувајте трошка над трошка. Направете тврдина
Од целата корупција и болка
Со текот на времето ќе имате крилја и јака опашка од бик или
слон да ги расчисти сите сомнежи, сите
муви, сите несреќи.
Слези од дрвото.
Погледнете се во водата. Научете да се мразите себеси како себеси.
Дали си. Груб, гол, најпрво на сите четири, па натаму
двајца, тогаш никој.
Ползи до wallидот, слушај ја музиката помеѓу
камчиња.
Наречете ги со векови, коски, кромид.
Нема врска.
Зборовите, имињата, тие не се важни.
Слушај ја музиката. Само музиката.

Смртта е напишана сама

Смртта е напишана сама
црна лента е бела лента
сонцето е дупка на небото
полнотата на окото
уморна коза
научи да гледаш во преклопот
истенчување гумнење
starвездена куќа алга
мајка дрво море
тие самите пишуваат
во саѓи на перницата

парче леб во салата
отвори ја вратата
долу по скалите
срцето пролева
сиромашната девојка е сè уште затворена
во кулата со град
златото, виолетовата сина
решетки
тие не се бришат
тие не се бришат
тие не се бришат


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Сесилија Карчи dijo

    Варела им пишува на „духовите“ што таа самата ги создаде. Под влијание на сартрејскиот егзистенцијализам, нејзината поезија го означува незадоволството на секојдневието, но малку по малку станува помалку рефлексивна и постраствена без да си дозволи непотребно прелевање, уште помалку груба. Магијата на неговиот збор е поврзана со историското опкружување кое тој мора да го живее, како и со пластичните уметности што ќе бидат важен дел од неговиот живот и изградбата на семејно јадро.