Клаудио Родригез. Годишнина од неговата смрт. Песни

Фотографија: Клаудио Родригез. Сервантес виртуелен.

Клаудио Родригез, поет од Замора, почина во Мадрид На ден како денес во 1999 година, кога работеше на неговата последна книга. Ова е едно избор од некои нивни песни да го запомни или открие.


Клаудио Родригез

Степен во Романтична филологија, беше читател на шпански јазик на Универзитетите во Нотингем и Кембриџ, што му овозможи веќе да се сретне со англиските романтичари Дилан Томас, фундаментално влијание врз неговата обука како поет. Освои неколку Добитник е на наградите во неговата кариера како Адонаис, Националната литература, Национална поезија или Принцот Астуриас од писма. Тој исто така беше член на Кралската шпанска академија за јазик.

Песни

Подарок за пијанство

Јасноста секогаш доаѓа од небото;
тоа е подарок: не се наоѓа меѓу нештата
но далеку погоре, и ги окупира
правејќи го тоа свој живот и дело.
Значи, денот се раздени; така и ноќта
ја затвора големата комора на нејзините сенки.

И ова е подарок. Кој помалку создава
некогаш на суштества? Кој висок свод
ги содржи ли во својата убов? Ако веќе пристигне
и сè уште е рано, веќе е околу
на патот на вашите летови
и се наира, и се оддалечува и, сè уште е далечен,
ништо не е јасно како твоите импулси!

О, јасност, жеден за начин
на субјект да ја заслепи
се запали додека ја извршуваше својата работа.
Како мене, како и сè што очекуваш.
Ако сте ја зеле целата светлина,
Како можам да очекувам нешто од зората?

А сепак - ова е подарок - мојата уста
почекај, и мојата душа чека, а ти ме чекаш,
пијана потера, осамена јасност
смртна како прегратките на срповите,
но јас се прегрнувам до крајот што никогаш не застанува.

Ова осветлување на материјата ...

Ова осветлување на материјата,
со неговиот обичај и со неговата хармонија,
со созревањето на сонцето,
со мирен допир на пулсот,
кога воздухот оди длабоко
во вознемиреноста од допирот на моите раце
кои играат без сомневање,
со радост на знаење,
овој wallид без пукнатини,
и злобната врата, што лачи,
никогаш затворен,
кога ја нема младоста, а со тоа и светлината,
спаси го мојот долг.

Нов ден

По толку многу денови без патека и без дом
и без болка рамномерно и само ellsвона
и темниот ветер како оној на меморијата
денес пристигнува.

Кога вчера здивот беше мистерија
и сувиот изглед, без смола,
Барав дефинитивен сјај
доаѓа толку деликатно и толку едноставно,
толку спокоен од нов квасец
ова утро…

Тоа е изненадување на јасност
невиноста на созерцанието,
тајната што се отвора со обликување и воодушевување
првиот снег и првиот дожд
миење на лешник и маслиново дрво
веќе многу близу до морето.

Невидлив мир. Дува ветре
мелодијата што веќе не ја очекував.
Тоа е осветлување на радоста
со тишината што нема време.
Сериозно задоволство од осаменоста.
И не гледај во морето затоа што тој знае сè
кога ќе дојде време
каде што мислата никогаш не стигнува
но да морето на душата,
но да, овој момент на воздух меѓу моите раце,
на овој мир што ме чека
кога ќе дојде време
-два часа пред полноќ-
на третиот оток, што е мој.

Ветер

Нека помине ветерот низ моето тело
и запали го. Јужен ветер, солен раствор,
многу сончево и многу свежо измиено
на интимност и откуп, и на
нетрпеливост. Влези, влези во мојот оган
отвори ми го тој пат
никогаш не е познато: тоа на јасност.
Звучи жедно за простор,
Јунски ветер, толку интензивен и слободен
тоа дишење, тоа е сега желба
спаси ме. Дојди
моето знаење, преку
толку многу материја заслепена од твојата прашка
Милоста.
Колку длабоко ме напаѓаш и ме учиш
да живее, да заборави,
вие, со вашата јасна музика.
И како ми го креваш животот
многу тивко
многу рано и со убов
со таа светла и вистинска врата
тоа ми отвора серена
затоа што со тебе никогаш не ми е гајле
тоа нешто ми ја замаглува душата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.