„Песната на Ролдан“ и битката кај Хестингс

Англосаксонски мечеви.jpg

Тоа се случи во октомври 1066 година. На 14-ти, во околината на Хастингс, еден Норман министрец по име Тајлефер започна да пее стихови од Песна на Ролдан да се даде храброст на војска во туѓа земја. Така започна битката тоа би го свртело Гиilleермо копиле, Војводата од Нормандија, во Вилијам Први освојувачот, Крал на Англија.

Години подоцна, уште еден од учесниците во битката, Туролдус де Фекамп, тогаш игумен од Малмсбери, ќе преработеше во пишувањето на една од усните верзии на песната, давајќи го повод за она што денес го знаеме како Песна на Ролдан, најважната композиција на францускиот средновековен еп.

Приказната што ја раскажува пеењето е добро позната. На крајот на XNUMX век, Карло Велики ги преминал Пиринеите заедно со главните витези на кралството за да го опседнат муслиманскиот град Сарагоса. За време на враќањето, Ролдан и Оливерос, кои се задолжени за покривање на задниот дел, се наоѓаат во заседа во пасот на Рончесвалс. Ролдан одбива да му зададе рог што би им помогнал на останатата француска армија, претпочитајќи да падне во борба отколку да прифати такво безобразие. Тој и Оливерос херојски се борат се додека не бидат уништени. На крајот од песната, разочараниот и уморен Карло Велик жали за смртта на младиот Ролдан.

Научниците радуваат за прецизната структура на композицијата, психологијата на нејзините ликови и суптилните паралели помеѓу жртвата на Ролдан и страста на Исус Христос. Сепак, прочитано од сегашна перспектива, не можеме да не ја видиме гордоста и фаталната гордост на Ролдан. Приказната за Ронсевалс ни се чини приказна за небрежност што може да се избегне, сместена во рамките на бескорисна војна на религијата. Нема никаква врска со нашиот Цид Кампеадор.

Кога пеењето навистина нè трогне, тоа е со реакцијата на Карломаг на смртта на Ролдан. Толку е интензивно што освен што се движи е енигматично. Во средниот век, наскоро ќе се раширела традиција според која Ролдан бил таен син на Карло Велики: Болката на Карло Велики може да биде само болка на татко пред неговиот мртов син; што и дава сосема поинакво значење на приказната.

Но, да се вратиме на Хастингс Плејнс, нема да ја искористам шансата да зборувам за кралот Харолд. За кралот да биде крунисан, друг треба да исчезне. Во битката кај Хастингс, убиен е Харолд, син на Јодвин, саксонскиот крал на Англија. Вилијам ќе влезе во историјата, Харолд ќе се претвори во прашина.

Кралот Харолд беше човек со храброст. Исландскиот научник Снори Стурлусон го презентира во Хајмскрингласага во околности малку пред Хастингс. Борхес го репродуцира текстот и ни ја дава позадината во неговата Средновековни германски литератури.

rider.jpgБратот на Харолд, Тостиг, се здружил со кралот на Норвешка, Харалд Хардрада, за да се постигне моќ. И двајцата слетаа со војска на источниот брег на Англија и го освоија замокот Јорк. Јужно од замокот, саксонската војска ги исполнува:

„Дваесет коњаници се приклучија во редовите на напаѓачот; мажите, а исто така и коњите, беа облечени во железо; еден од коњаниците викна:
„Дали овде грофот Тостиг?
„Не негирам дека сум тука“, рече грофот.
„Ако навистина си Тостиг“, рече коњаникот, „Дојдов да ти кажам дека брат ти ти нуди прошка и третина од кралството“.
„Ако прифатам“, рече Тостиг, „што ќе му даде кралот на Харалд Хардрада?
„Тој не го заборави“, одговори возачот, „тој ќе ти даде шест метри англиска земја и, бидејќи е толку висок, уште една“.
- Тогаш, рече Тостиг, кажи му на твојот крал дека ќе се бориме до смрт.
Возачите заминаа. Харалд Хардрада замислено праша:
-Кој беше тој господин што зборуваше толку добро?
Грофот одговори:
-Харолд, крал на Англија “.

Харалд Хардрада и Тостиг нема да видат друг зајдисонце. Неговата војска е поразена и двајцата загинуваат во битка. Но, Харолд тешко дека ќе има време да жали за својот брат. Наскоро пристигнуваат вести дека Норманите слетале на југот и тој ќе мора да замине за Хастингс, каде што ќе ја исполни својата судбина умирајќи од рацете на напаѓачот.

Приказната има сентиментален епилог со кој Снори не се запозна, но Борхес го стори тоа, затоа што тој го прочита во Балади de Хајне: Beе биде жена што го сакаше кралот, Едит Гузенек, која го идентификува неговиот труп.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.