Тематски периоди во Цезар Валехо

Ваleехо ја крева чашата на тост

Како и со сите писатели, Цезар Валехо имаше серија од опсесии кои периодично се повторуваат во текот на неговото дело, предизвикувајќи ги тематските јадра на истите што накратко ги сумираме во овој напис.

Едно од нив е чувството за гледање незаштитен и тоа само во свет полн со неправди и зла што го мачат човештвото и им се закануваат на луѓето од секој агол. Никој, па дури ни Бог, нема да им помогне на мажите и жените да излезат од бунарот на осаменост и одбрана, во која се наоѓаат.

Преминувањето на време е уште една од неговите опсесии. Близината на смртта, која е сè поблиска и како резултат на протокот на календарот, го мачи поетот кој се засолнува во природата и во сопственото тело како средство за живеење на сегашноста без привремено оптеретување на вечното отчукување на часовник. Сепак, стареењето се чувствува и во сетилата ...

Конечно оправдување и солидарноста се други од лајтмотивите на делото на Ваleехо, кој знае дека реалноста е црна и дека само со помагање на другите и споделување на нивната болка, тој ќе може да стори нешто за да ја олесни болната ситуација во која живеат човечките суштества.

Повеќе информации - Биографија на Сезар Валехо

Фото - Перу 21

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.