Патувања на Гуливер

Патувања на Гуливер

Патувања на Гуливер

Патувања на Гуливер е прозна сатира, која се смета за најистакнато дело напишано од Ирецот atонатан Свифт. Објавено е во октомври 1726 година и оттогаш популарноста го натера да стане класика на светската литература. Авторот го создал текстот како потсмев на „патничките приказни“, додавајќи силна критика на обичаите, политичките методи, како и човечката природа.

La роман е полн со фантазија со допир на хумор и имагинација, поради оваа причина, многумина претпоставуваат дека се работи за детско дело. Главниот јунак на оваа приказна е Лемуел Гуливер, доктор кој, поради одредени околности, одлучува да замине на пат. Во текот на вашите патувања ќе живеете големи авантури и ќе запознаете четири чудни цивилизации, сите многу различни од вашите.

Резиме на Патувања на Гуливер (1726)

Станува збор за сатиричен роман во кој се раскажуваат четирите патувања на хирург, кој уморен од рутината, реши да започне неколку поморски авантури. Ова дело тоа е класика на литературата и тој е адаптиран во многу прилики, како за филм, телевизија, радио, така и за претстави. Исто така, различни автори направија продолженија на приказната, со нови патувања на славниот Лемуел Гуливер.

Синопсис

Лемуел Гуливер е лекар оженет хирург со деца, Роден во Нотингемшир. Тој ќе направи четири патувања во кои ќе живее неверојатно д интересни авантури. На секоја од нив ќе завршите на различен остров, каде ќе сретнете четири посебни цивилизации. Овие ќе ве натераат да размислите секогаш кога ќе се вратите во Англија и ќе ставате во прашање сè за вашиот живот.

Прво патување

Во Мај 1699, Гуливер тргнува на своето прво патување, за што е се качи на антилопа. По силното невреме, бродот тоне и Лемуел мора да плива неуморно додека не се бара цврста земја. Откако се снајде низ бурните води, тој успева да стигне до брегот, каде што заспива поради огромниот напор. Главниот јунак се буди врзан и опкружен со ситни луѓе: жителите на Лилипут.

Следниот ден, Гуливер се среќава со императорот на островот, со кого сочувствува и стекнете самодоверба. Лесно му е да се прилагоди; брзо научете ги новите јазици и обичаи. Докторот толку многу му се допадна на царот што тој одлучува да го ослободи, но адмиралот (со кого не неблагодари) саботирај сè, така што еманципацијата на гигантот е предмет на одредени услови, кои не би му дозволиле да се врати дома.

Како одминува времето, започнува војна помеѓу лилипутијците и кралството Блефуску. - Исто така, со мали жители. За сметка на неговата голема големина, Гуливер ја заробува непријателската флота, со што добива почесна титула. Откако одби да го претвори Блефуску во колонија на Лилипут, Лемуел ќе скока меѓу страните додека не успее да го врати бродот со неговата големина со кој избега и се врати во Англија.

Второ патување

Два месеци по враќањето кај своето семејство, Гуливер се одлучува на ново патување, овој пат во авантурата. Повторно, бура предизвикува бродот да го изгуби правецот и да остане заглавен на островот Бробингнаг. Таму секој забележува гигантска личност, што го тера екипажот да бега од ужас, додека Лемуел трча на поле.

Да се ​​биде таму, Земјоделец висок 22 метри го фаќа Гуливер да се прикаже како циркуска атракција. Тој се договара да го однесе кај кралицата, која веднаш бара да остане со него како домашно милениче. Бидејќи бил во палатата, Лемуел ќе претрпи многу опасности поради неговата големина на минијатурите. Благодарение на неверојатна околност, тој ќе успее да стигне до морето, за подоцна да биде спасен од англиска флота.

Третото патување

Месеци подоцна - водени од одредени семејни проблеми -, Гуливер реши да патува повторно. Овој пат, бродот е нападнат од пирати и кога бега ќе заврши во непозната земја. Лемуел патува по територијата, кога одеднаш, голема сенка го покрива, кога гледа кон небото, најдете лебдечки остров над него. Откако побарале помош, некои мажи фрлаат јаже и успеваат да го искачат.

Овој мистериозен остров беше наречен: Лапута, во оваа заедница сè се справува преку музика и математика. Наскоро, Гуливер се уморува од оваа чудна заедница и бара да биде вратен на земјата., каде што го посетува Балнибарби неколку дена. Конечно тој решава да се врати во Англија, најпрво поминувајќи низ Глубдудбриб каде посетува волшебник, покрај тоа што ќе се сретне со бесмртните суштества наречени штрулдбруги.

Четврто патување

Гуливер решил да остане во Англија и повеќе да не патува. После некое време на досада, одлучи да се врати на море, овој пат како капетан на бродот. Набргу по пловењето, бунт меѓу екипажот доведе до тоа Лемуел да биде блокиран на еден остров. Таму тој ќе се сретне со две различни цивилизации: Јахусите и Хујхнхмите, последните се оние кои владеат со територијата.

Јахуите се човечки суштества кои живеат во дивината, секогаш валкана и, покрај тоа, несигурна. Од своја страна, houyhnhnms зборуваат коњи, многу интелигентно и постапувано засновано врз апсолутна причина. Гуливер совршено се комбинира со оваа цивилизација и секој ден се зголемува неговата аверзија кон човечката раса; иако, конечно - спротивно на неговата волја - тој е вратен во Англија.

Биографски преглед на авторот

Jonонатан Свифт

Jonонатан Свифт

Во среда, 30 ноември, 1667 година, град Даблин (Ирска) го виде раѓањето на дете крстено како Jonонатан Свифт. Неговите родители беа Абигејл Ерик и atонатан Свифт, двајцата англиски имигранти. Непосредно пред да се роди, неговиот татко почина, поттикнувајќи ја неговата мајка да се врати во Англија. Но, пред да замине, жената заминала воспитувањето од Jonонатан одговорен од чичко Годвин.

Студии и први работни места

Се школувал благодарение на неговиот вујко, бидејќи првите години ги живеел во крајна сиромаштија. Студирал во училиштето Килкени и стекнал диплома за уметност на колеџот Тринити, Даблин.. Во 1688 година се вратил со својата мајка во Англија, таму, благодарение на неа, успеал да работи како секретар на англискиот писател и политичар Сер Вилијам Темпл, кој бил далечен роднина и исто така пријател на неговиот чичко Годвин.

Во согласност со неговите должности како почетник на храмот Баронет, Тој ги продолжил универзитетските студии и бил ракоположен за англикански свештеник во 1694 година. Уморен да биде помлад и да не биде унапреден, тој одлучи да се врати во Ирска за да ја преземе парохијата Килрот. Во 1696 година, тој се вратил во паркот Мур - убеден од Темпл - да ги подготви своите мемоари и писма пред објавувањето.

Свифт работел со Сер Темпл сè до неговата смрт во 1699 година. Во тие години стекнато големо искуство во политичката, религиозната и книжевната средина на градот, што го навело да стане важна и влијателна фигура. Исто така, во тоа време тој го напиша своето прво дело, Битката помеѓу античките и модерните книги, што подоцна беше објавено во 1704 година.

Книжевна трка

Потоа, презентацијата на неговиот прв текст, истата година започна со сатирично пишување преку неговата втора книга: Историја на када (1704). Служеше како главен уредник во весникот Испитувач, каде што објавил неколку статии во корист на ториската влада, од кои бил советник од 1710 до 1714 година.

Во 1726 година тој анонимно претстави што ќе стане негово ремек-дело: Патувања на Гуливер. Ова го натерало да стане еден од најважните сатирични експоненти во светот. Преку оваа филозофска приказна, Свифт направи пародија со книги за патувања популарен за тоа време, во кој тој забележува на мизантропскиот стил што карактеризира неколку негови дела.

Дела на atонатан Свифт

 • Битката помеѓу античките и модерните книги (единаесет)
 • Историја на буре(1704)
 • Однесувањето на сојузниците(1711)
 • Приказната за бурето (1713)
 • Писма на Рагман(1724)
 • Патувања на Гуливер (1726)
 • Скромен предлог (1729)

Смрт

Од 1738 година Свифт започнал да страда од мистериозна болест, за што се претпоставува дека е од невролошка природа. До 1742 година, туморот на окото му оневозможува да чита. Кога ја почувствува својата смрт, тој рече: „Дојде време да се разделам со овој свет: toе умрам бесен, како отруен стаорец во неговата дупка“.

Atонатан Свифт почина на 19 октомври 1745 година и најголемиот дел од своето богатство го остави на сиромашните. Неговите остатоци почиваат во катедралата Свети Патрик во Даблин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)