„Pape Satán Aleppe: Chronicles of a Liquid Society“, постхумното дело на Умберто Еко

SPETT.UMBERTO ECO A NAPOLI (SUD PHOTO SERGIO SIANO)

Големиот мајстор Умберто Еко не остави нас, но не и неговото дело, ниту неговите дела. Големиот писател требаше да објави книга на крајот на годината, книга што ги собираше публикациите што ги имаше направено во книжевно списание во земјата, но на крајот таа книга нема да биде објавена на крајот на оваа година, туку овој викенд. На постхумно дело е познато како Pape Satan Aleppe: Chronicles of a Liquid Society, тоа ги содржи литературните списи на писателот во публикацијата La Nave di Teseo. Ова списание е исто така едиторијал што го создадоа големи писатели како Умберто Еко за да го запрат неизбежниот монопол што може да го има Мондадори во земјата.

Играта "Папе Сатана Алепе: Летописи на течно друштво»Weekendе бидат објавени на италијански јазик овој викенд и во мај 2016 година ќе биде објавена на други јазици, вклучително и англиски или шпански. Насловот се однесува на ремек-делото на Данте: Божествената комедија. Во ова дело, почетната линија на Канто VII започна со зборовите «Папе Сатана, Папе Сатана Алипе»И од таму беше земен насловот. Се очекува приемот на книгата да биде огромен, бидејќи самиот писател го заслужува тоа и затоа датумот на објавување сигурно е ажуриран.

Папе Сатана Алепе: Летописи на течно друштво ќе се најде во продажба овој викенд на италијански јазик

Исто така, од Ла Наве Ди Тесео, е најдобрата почит што може да му се оддаде на еден од неговите основачи и акционери, бидејќи големиот Умберто Еко не само што соработуваше со списанието, туку беше и акционер благодарение на придонесот од 2 милиони евра што го даде во неговото основање.

Вистината е дека лекциите на Умберто Еко отсекогаш биле маестрални, во најтесна смисла на зборот. Веднаш до Име на розата, Како пишуваш теза Тоа е едно од најголемите дела на писателот на меѓународно ниво, научно дело што учи како да се подготви докторска теза, нешто што многу дипломци и студенти на универзитети не знаат како да го направат. Сигурно овие лекции ќе станат дел од големото дело на Умберто Еко, но дотогаш, најдоброто нешто е да добиете копија од Папе Сатана Алепе: Летописи на течно друштво Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.