Омилени книги на познати писатели

5 книги што никогаш не можеме да ги прочитаме- Ернест Хемингвеј

Сите знаеме колку писателите можат да бидат барани со нашето дело, особено кога паѓаме на омразни споредби со оние дела што инспирираа дел од нашето дело.

Читањето пред пишувањето е секогаш од суштинско значење, особено поради потребата на авторот да ја пронајде кај другите потребната инспирација преку која ќе ги канализира сопствениот стил и идеи.

Факт што им се случи и на Хемингвеј или на Гарсија Маркез, автори кои пред да успеат со своите одлични дела го имаа необичниот сојузник под мишка.

Ти сакаш да знаеш омилените книги на овие познати писатели?

Ернест Хемингвеј

Ернест Хемингвеј

Авторот на „Старецот и морето“ еднаш рече дека „нема пријател поверен од книгата“, доказ за литературниот апетит на писателот чии омилени наслови беа Ана Каренина, Војна и мир, Мадам Бовари, Даблинс или Браќата Карамазов. За да го откриете остатокот од списокот, не пропуштајте ги овие 16 книги што Хемингвеј еднаш ги препорачал на еден млад писател во 1934 година.

Габриел Гарсија Маркез

Габриел Гарсија Маркез денес ќе наполни 89 години

Покрај приказните што му ги раскажала неговата баба во Аракатака, Габо имал повеќе од една книга како јасни влијанија врз неговата кариера. Меѓу делата што најмногу ги сакаше Нобеловата награда ја наоѓаме „Метаморфозата на Франц Кафка“, сметана за „другата Библија“, „Илјада и една ноќ“, чии фантазии му припаѓаа на светот кој, според Габо, престанал да постои, или Моби Дик, книга што тој ја дефинира како „книжевен подвиг“. Педро Парамо од Хуан Рулфо исто така ќе има големо влијание врз авторот на сто години самотија години пред експлозијата на волшебниот реализам.

Џ.К. Роулинг

ЈК Рволинг

Најмилионерката писателка во Велика Британија трошела литература многу поразлична од приказните за Хари Потер што би ја направила најпродавана авторка. Како добра Англичанка, една од омилените книги на Роулинг е Ема од ејн Остин, роман кој, според авторот, целосно ја потопил во нејзината приказна.

Џорџ Р.Р. Мартин

_Орџ_Р._Р._Мартин

Авторот на сагата Песна за мразот и огнот секогаш ја сметаше трилогијата Господар на прстените на Толкин како столб во неговата кариера. За возврат, писателот ХБО го презеде водството во 2016 година со „Игра на тронови“, исто така, ја смета Jојланд, од Стивен Кинг, или „Однесено девојче“ од illилијан Флин меѓу неговите омилени книги.

Хенри мелница

Хенри мелница

Авторот на Тропик од рак, едно од најголемите влијанија на ритамот, напиша книга наречена Книгите во мојот живот, која може да се чита бесплатно во Отворена библиотека. Во предговорот на самиот Милер тој запишува некои од неговите омилени книги, меѓу нив „Wuthering Heights“ од Емили Бронте или „Les Miserables“ од Виктор Иго.

Овие омилени книги на познати писатели потврди ја потребата на авторот да прочита пред да пишува и да истражува разни жанрови со цел да најде своја инспирација, тоа влијание што тој може да го прилагоди на неговиот стил и да, можеби ќе му даде живот на делото што ги стимулира следните генерации.

Која е твојата омилена книга?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Тони Сајнц-Пардо dijo

    Фотографијата на Хенри Милер е погрешна, одговара на Артур Милер

бул (точно)