Олга Токарчук

Олга Токарчук

Дали сте чуле за Олга Токарчук? Овој нобеловец е непознат во Шпанија. Сепак, откако ја доби Нобеловата награда за литература во 2018 година, издавачите ја забележаа. Сепак, сè уште не напишани сите книги што стигнаа до Шпанија, и ние мора да се задоволиме само со примерок од неговото пенкало, што ги остава сите читатели да сакаат повеќе.

Ако сакате запознајте ја Олга Токарчук малку поблиску, да знаете која е таа, како пишува и книгите што можете да ги најдете за писателот, не пропуштајте го овој напис во кој ги групиравме сите достапни информации за писателот.

Која е Олга Токарчук

Која е Олга Токарчук

Како прво, треба да ја запознаете Олга Токарчук малку потемелно. Овој писател и есеист има полско потекло. Всушност, неговото пенкало не се базира само на романи, туку има направено и сценски адаптации, поезија, па дури и психологија.

Роден е во Полска, поточно во Сулехадоу, во 1962 година и неговото детство и адолесценција беа поминати во Кицрц, рурален град што граничи со Чехословачка (која тогаш беше таа област). Неговите студии не беа поврзани со литература, туку повеќе студирал психологија на Универзитетот во Варшава. Всушност, додека студираше, таа работеше на разни клиники за ментално здравје, работа што ја задржа по дипломирањето.

Како и да е, што во комбинација со литература, а во исто време кога тој имаше стабилен работен однос, ги објави неговите романи. Сè додека неговите книги не му дадоа таква популарност што можеше без работа да се посвети исклучиво на литературата. Во моментов, тој комбинира создавање на свои книги и одржување работилници и курсеви за пишување (ги носи на Јангелонискиот универзитет во Краков).

La Првата приказна на Олга Токарчук беше лансирана во 1979 година во списанието „На пржелај“, младинска публика. Сепак, таа не го стори тоа со своето вистинско име, туку наместо тоа бараше псевдоним и потпиша како Натаса Бородин.

Потребни се неколку години, за во 1993 година да го издаде својот прв роман „Патувањето на книжните луѓе“, приказна за која ја доби наградата на Полското здружение на издавачи на книги. Две години подоцна, тој го објави ЕЕ, натприроден жанр роман. Во 1996 година, неговиот трет роман, На едно место наречено минатогодишно, ја доби својата втора награда, наградата за публика на книжевната награда Најк. Од ова, Олга Токарчук започна да објавува скоро секоја година, номинирана или освојувајќи неколку награди за нејзините приказни. Но, најважното од сè дојде кај неа во 2019 година, каде беше објавено дека Олга Токарчук е добитничка на Нобеловата награда за литература во 2018 година (беше објавена една година подоцна поради внатрешни проблеми во организацијата).

Неговото пенкало

Книгите на Олга Токарчук

Оние што ја прочитале нејзината работа, не само книгите на шпански јазик, туку и многу други нејзини книги, мислат на Токарчук дека таа е писателка со литературен стил и „оригинална“ имагинација, Нема никаква врска со други автори. Во своите книги тој е способен да ги опишува ликовите не само физички, туку и психолошки, приближувајќи им се на начин што се чини дека ги намотува за да ги претстави со силните и слабите страни на читателите.

Покрај тоа, тој нуди тензии засновани на спротивности: природа наспроти култура, разум наспроти лудило ...

Според зборовите на авторот, „Јас раскажувам на таков бесплатен начин што, се надевам, го инспирира читателот“. И, тоа е она што Олга Токарчук се надева дека не е да го забавува читателот, туку да му даде основа за тој самиот да може да размислува за она што е покренато во романите.

Книгите на Олга Токарчук

Книгите на Олга Токарчук

Како што споменавме претходно, во Шпанија не можат да се преведат сите книги на овој автор. Всушност, има многу малку преведени, но во реалноста Олга Токарчук е плодна во однос на романите и приказните. Список на сите негови книги е како што следува:

 • Градот во огледала (Miasto w lustrach) (1989) - песни.
 • Патувањето на луѓето од книгата (Podróż ludzi Księgi) (1993).
 • ЕЕ (1995)
 • Место наречено минатогодишно (Правиек и непотребно мноштво), (1996).
 • Гардеробата (Сафа), 1997 година.
 • Дневна куќа, Ноќна куќа (Дом џиени, дома ноќ), 1998 година.
 • Божиќни приказни (Opowieści wigilijne) (2000) - заедно со Јержи Пилч и Анджеј Стасиук.
 • Куклата и бисерот (Lalka i perła) (2000).
 • Концерт на разни тапани (Gra na wielu bębenkach), 2001 година.
 • Последни приказни (Ostatnie historie), 2004 година.
 • Ана Ин во гробовите на светот (Anna In w grobowcach świata) (2006).
 • Лос ерантес (Биегуни) (2007) - Роман добитник на книжевната награда Најк 2008 година.
 • На коските на мртвите (Prowadź swój pług од kości umarłych) (2009).
 • Моментот на мечката (Moment niedźwiedzia) (2012), есеи на кои претходеше предговор на Кинга Данин.
 • Книги на obејкоб (Księgi Jakubowe) (2014), добитник на историски роман на книжевната награда Најк во 2015 година.
 • Изгубена душа (Згубиона душа), 2017 година
 • Бизарни приказни (Оповијадијанија бизарна). Краков, Книжевно издание, 2018 година.

Од сите нив, оние што може да ги добиете во Шпанија на шпански се следниве:

На коските на мртвите

Од жанрот трилер, измешајте приказна полна со мистерија со натприродното. Во него како протагонист имате една постара жена, која живее сама во мал град и предава англиски јазик во мало училиште. Сепак, откритието на соседот кој се појавува со коска од срна заглавена во грлото го прави заинтересиран за случајот и верува дека може да открие што се случува.

Сепак, полицијата, како и нејзините соседи, ја гледаат како „луда старица“ и таа ќе мора да преземе нешто за да доведе до разрешување на случајот.

Изгубената душа

Тоа е илустрирана книга во која, со слики што привлекуваат внимание, авторот нуди раскази, приказни со морален (понекогаш тежок за разбирање) и размислувања што ќе ве натераат да се запрашате дали животот што го водите навистина е оној што навистина ве прави среќен.

Скитниците

Во оваа книга на Олга Токарчук ќе најдете разновиден свет, всушност неколку. Како и главните ликови; ќе имате маж кој ги изгубил сопругата и синот, таксидермист или жена што сака повторно да ја види својата прва loveубов. Но, покрај тоа, има упатувања и на други карактери.

Оние што го прочитале велат дека тоа е најдоброто од авторот.

Олга Токарчук: Место наречено Старо

Последната од книгите на Олга Токарчук што можете да ја најдете на шпански јазик е ова, место наречено Антањо. Кажи НИ историјата на еден град и жителите што живеат во него. Војните, пријателството, насилството, предавствата и текот на времето ги прави протагонистите да се развиваат, да се менуваат и да го освестат читателот за овие процеси, како и за чувствата што управуваат со животот на луѓето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.