Големи имиња во неодамнешната фантастика во Латинска Америка

Големи имиња во неодамнешната фантастика во Латинска Америка 2

Нема сомнение дека 20 век го сочинуваа златно доба на латиноамериканската литература. Од почетокот на векот, наративната активност се зголемила на континентот, со што се појавуваат автори кои подоцна ќе станат големи имиња во не само латиноамериканската, туку и меѓународната литература, од 40-тите до 70-тите години на минатиот век.

Трендови во нарацијата

На почетокот на XNUMX век, шпанско-американскиот роман се одлучил помеѓу две високо диференцирани позиции:

 1. Модернизам: од кои расказите за фантастични теми од рака на големите Рубен Дарио. Во овој тренд се истакнуваат познати имиња како аргентинскиот поет Леополдо Лугонес, како и Уругваецот Хорасио Квирога, еден од најпознатите „раскажувачи“ на своето време.
 2. Реализам и натурализам: Под името на овој тренд, се издвојуваат неколку нови модалитети:
 • Од една страна е роман на мексиканската револуција.
 • Ние исто така имаме домороден роман (Оној што го осуди угнетувањето на Индијанците за чисто економски интереси).
 • И, конечно, го наоѓаме роман за земја, што се осврна на теми како што се вооружениот конфликт помеѓу цивилизацијата и варварството, какаквизмот итн.

Дури и да е така, ова роман сè уште би било светлосни години од европскиот.

Нарацијата меѓу 1940-тите и 1960-тите години на минатиот век

Es Од 1940 г. кога шпанско-американската наративност страда а среќа обновување: урбаните теми се прошируваат, се вметнуваат иновации од наративи од Европа и Северна Америка, како и ирационалноста на надреалистичкото движење во моментот.

Некои од големите имиња во неодамнешната фантастика во Латинска Америка

Големи имиња во неодамнешната фантастика во Латинска Америка

Во тоа време се издвојуваат овие големи автори познати на сите:

 • Хорхе Луис Борхес: Неговото дело претставува неоспорен преседан на целиот подоцнежен наратив. Измешајте ги филозофското и метафизичкото со фантастичното, световно и иронично. Неговиот роман се наоѓа точно помеѓу авангардата и новите форми на романот. Овој автор се истакнуваше пред се по своите раскази, објавени во „Измислици“ (1944), „Алеф“ (1949) y „Книга со песок“ (1975).
 • Хуан Карлос Онети: Овој уругвајски автор кој почина во 1994 година напиша приказни и романи со тешка песимистичка визија за егзистенцијализмот. Неговите дела се издвојуваат „Бродоградилиштето“ y «Труп одбор».
 • Ернесто Сабато: Во своите дела, Сабато зборуваше за криминал, смрт, осаменост, човечко зло и приказни за ужасни и несреќни убови. Неговата работа се издвојува „Тунелот“ објавено во 1948 година.
 • Мигел Ангел Астуриас: Неговиот најважен роман е „Господине претседател“ и заедно со авторот Хозе Марија Аргуедас, совршено го претставуваат она што тогаш беше познато како социјален наратив.
 • Алехо Карпентиер: Кубанскиот автор на романот „Ера на просветителството“, е првиот што го промовира наративот на магичен реализам. Оттогаш, други автори излегоа со ваков вид наратив, како што се некои од оние што следат.
 • Хулио Кортазар: Познат од сите, аргентинскиот писател, автор на романот „Хопскоч“ се карактеризира со нејзината радикална формален експериментализам и за неговата анализа на современиот човек.
 • Августо Роа Бастос: Парагвајски автор на делото „Јас врховниот“, Меѓу другите.
 • Хуан Рулфо: Мексикански писател кој со своите раскази станува еден од мајсторите на новиот стил.
 • Карлос Фуентес: Определување во наративно експериментирање постојано анализирајќи во својата работа социјалните и економските проблеми на неговата земја, обрнувајќи посебно внимание на Мексиканска револуција. Тој е автор на книги како „Главата на хидрата“, објавено во 1978 година и „Смртта на Артемио Круз“ (1962) меѓу другите.
 • Габриел Гарсија Маркез: Без сомнение, најпознатиот и најчитаниот писател на големите шпанско-американски раскажувачи. Да се ​​каже Габо е да се каже Макондо, е да се именува „Полковникот нема кој да му пише“, е да се запамети „Сто години осаменост“ o „Хроника на смртта претскажана“, меѓу другите одлични книги што ги остави како наследство.
 • Марио Варгас Љоса: Се карактеризира со испитување на нови наративни техники како и од страна на комплексноста на неговите романи.

Други имиња не помалку важни од оние досега видени

Големи имиња во неодамнешната фантастика во Латинска Америка - Изабел Аleенде

 • Агустин Јанез (Мексиканец, 1904-1980).
 • Марио Бенедети (Уругваец, 1920-2009)
 • Мануел Мојика Лаинез (Аргентинец, 1910-1984)
 • Хозе Лезама Лима (кубански, 1912-1977)
 • Адолфо Био Касарес (Аргентинец, 1914-1999)
 • Хозе Доносо (Чилеанец, 1925-1996).
 • Гиilleермо Кабрера Инфанте (Кубанец, 1929-2005).
 • Елваро Мутис (Колумбиј, 1923-2013).
 • Освалдо Сориано (Аргентинец, 1943-1997).
 • Мануел Пуиг (Аргентинец, 1932-1990).
 • Мануел Скорза (Перуанец, 1928-1977).
 • Августо Монтеросо (Гватемала, 1921-2003).
 • Антонио Скармета (Чилеанец, 1940).
 • Изабел Аleенде (Чилеанец, 1942).
 • Луис Сепјлведа (чилеанец, 1949).
 • Роберто Болањо (Чилеанец, 1953-2003).
 • Едуардо Галеано (Уругвај, 1940-2015).
 • Кристина Пери Роси (Уругвај, 1941).
 • Лора Ескивел (Мексиканка, 1950).
 • Зои Валдес (Кубанец, 1959 година).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Валтер Рисе dijo

  На кого тоа може да се однесува: Освалдо Соријано почина во 1997 година и, според мене, го нема Родолфо Валш (почина, да во 1977 година), кој заедно со Труман Капоте се креатори на нефантастичниот роман (Операцијата масакр беше објавена во 1957 година )

  1.    Кармен Гилен dijo

   Здраво Валтер!

   Ви благодариме за белешката за годината на смртта на Освалдо Соријано! Ние корегираме

   Честитки!

 2.   Рут Дутруел dijo

  Пријатели: мала корекција: Марио Бенедети не е роден во 1909 година, туку во 1920 година.

 3.   Кристина Лицега (@laliceaga) dijo

  Изабел Аleенде? Лора Ескивел? Прочитајте вистински писатели.

 4.   Милан dijo

  Мануел Скорза почина во 1983 година

 5.   Милан dijo

  Мануел Скорза почина во 1983 година.

бул (точно)