Ноември Неколку книжевни новости за овој месец

Започнува november и се појавуваат уреднички вести во панорамата веќе соочена со недалеку Божиќ. Самопомош, актуелен, црн, романтично-еротски, младешки… За читатели од сите вкусови. Има многу и за сега ги разгледувам овие 8 наслови на големи имиња од сите сфери на животот. 

Самопомош

Елза Пансет - Среќен

Продажба на почетокот на месецот Новата титула на Елза Пансет. Алатка за добие среќа преку акумулираната мудрост низ вековите и низ целиот свет. За тоа патуваме низ изгубени цивилизации а авторот нè тера да се прашуваме, на пример, што сториле античките Грци или Римјаните за да се чувствуваат подобро.

Исто така, нè повикува да анализираме делата што ни ги оставија големите поети, уметници, научници и други мудреци на наши денови. Наследство преку кое исто така можеме да се знаеме подобро. И, се разбира, земете ги предвид важните животни лекции што можеме да ги научиме од патувањето низ светот.

Силвија lоренс и Бет Комабела - Конечно ќе ја средите вашата куќа

По успехот на Мари Кондо и нејзините книги, овој наслов сега излегува и од експерти во веб-организација Организирајте се. Во него тие ни даваат многу практични и јасни упатства за организирање на домот, менувајте рутини и создавајте нови навики кои ни помагаат да живееме од ден на ден со поголема благосостојба. А. промена на перспективата да научат како да бидат попродуктивни дома и наредијте на секоја област да ги извршува тие рутини природно и ефикасно.

Дејвид Самерс - Денес се разбудив давајќи салто

За обожавателите на Дејвид Самерс, водачот, текстописец и вокалист на хит поп-рок групата Мажи Г. од 80-тите години. Самерс ја носи оваа книга каде размислете за тоа како сте пристапиле кон ситуациите со кои требаше да се соочите тогаш И во исто време да може да ја одржи нормалноста во неговиот живот. Рефлексии за тимска работа, како да управувате со успехот, како врз него влијаеле прекумерната слава и феноменот на навивачите.

Презентираат

Салман Ружди - Падот на Неро Голден

A првиот месец Новиот роман на Ружди излегува, намодерен хрилер врамен во политичкиот, социјалниот и културниот контекст на денешна Северна Америка. Ружди ја користи литературата, филмот и поп-културата за да воведе уникатни ликови, почнувајќи од еден млад аспирантен филмски режисер, кој се наоѓа во мрачни работи на златното семејство, полн со тајни и осуден на трагедија. Падот на неговиот патријарх, Нерон Голден, е јасен одраз на доаѓањето на Доналд Трамп на власт и длабоки промени во американското општество.

Јанис Варуфакис - Однесувајте се како возрасни

Објавено е на крајот на месецот и се претставува како голема хроника на европската криза. И ништо подобро од тоа да биде кажано во прво лице од еден од неговите најистакнати протагонисти. Јанис Варуфакис беше министер за финансии на грчката влада на Сириза (радикалната лева партија), и во оваа хроника ја демонстрира својата талент како раскажувач и ги раскажува неговите средби и несогласувања со европските протагонисти на таа криза. Исто така, го покажува функционирање на европските институции и неговата динамика на преговори, и конечно грчкото предавање што се случува по неговото заминување од владата.

Младинска литература

Ана Тод - Сестри

исто така, на крајот на месецот, на 28-ми, Новиот роман на Ана Тод, авторот на платформата Ватпад, која се прослави со феноменот на По. За читателите од 16 години. И за прв пат тоа ќе биде лансирање низ целиот свет со истовремено објавување во неколку земји, вклучувајќи ја и Шпанија, која Тод ќе ја посети.

Сестри ја раскажува приказната за четири сестри, Бет, Мег, Ејми и Springо Спринг, кои, иако се многу различни едни од други, заедно можат да се справат со сè.

Црн роман

Лоренцо Силва - Толку многу волци

до крајот на месецот овој нов роман е објавен таму каде што ќе се вратат Бевилакуа и Чаморо со истрага на четири случаи, четири застрашувачки злосторства што имаат едно заедничко нешто: сите жртви се девојчиња или адолесценти. Секој од нив ги одразува опасностите на кои се изложени нашите деца и млади секој ден: од нови форми на комуникација преку социјални мрежи, до малтретирање или пораст на родово насилство кај млади парови.

Романтично-еротски роман

Меган Максвел - Јас сум Ерик Цимерман

Излези сега на почетокот на месецот првиот том на овој повик спин-оф de Прашај ме што сакаш, најморбидната и позната еротска сага на Меган Максвел, татковина кралица на жанрот.

Ерик Зимерман е моќен германски бизнисмен кој се дефинира себеси како човек ладно и безлично, кој ужива во секс без loveубов или посветеност. На едно од неговите патувања во Шпанија да посети една од нејзините делегации, тој се сретнува со една млада жена по име Judудит Флорес Тоа го привлекува на начин на кој не беше навикнат. Кога ќе сфатам дека ги има овие непознати чувства, таа се оддалечува од неа, но за кратко време.

Потоа тие почнуваат а врска полна со фантазија и еротизам, во која Зимерман ужива да ја учи Judудит да ужива во сексот на начин што никогаш не го замислувала.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)