Нов лик му се придружува на светот на Вини Пу на 90-годишнината од постоењето

108415895_winnie_the_pooh-xlarge_trans++twBXkZaN6uD_MQfk8bGE-WBD2SmpBCyRbmhhLM6g_bI

Се чини дека шумата сто акри ќе претрпи мало зголемување. Е објавено нов лик кој ќе влезе во светот на славната мечка Вини Пу. Оваа вест беше непосредно пред 90-годишнината од објавувањето на книгата на АА Милн. Инспириран од фотографија од авторот и неговиот син Кристофер Робин Милн заедно со играчки пингвин, овој нов лик ќе им се придружи на младиот Кристофер и неговите придружници Вини Пу, прасиња, Рито, був, зајак, кангу, Иор и Тигер.

Прво појавување на Пингвин, новиот лик од Вини Пу

Пингвин ќе неговото прво појавување во расказ наречен „Во кој пингвин пристигнува во Форест“ (на шпански, Во која пингвинот стигнува до шумата), напишана од Брајан Сибили. Оваа приказна ќе биде дел од една од четирите приказни на сезоните што ќе бидат вклучени во продолжението „Најдобрата мечка на целиот свет“ (на шпански, Најдобра мечка во целиот свет) и се очекува да биде објавена на англиски јазик за следниот октомври.

Пингвин бил инспириран од играчка од фотографија на која се појавил синот на авторот

Како што споменавме погоре, за да се создаде овој лик, Сибли бил инспириран од фотографијата каде Кристофер Милн се појавил како игра на подот од собата со пингвинот и со мечето од кое беше инспириран Вини Пу.

„За некој што го сакаше Вини Пу од најраното детство, идејата да го посети сто акри дрво во потрага по нова приказна беше неверојатно возбудлива. Сепак, проучувајќи и пишувајќи за делата на АА Милн, тоа беше исто така застрашувачко. Но, за мене, предизвикот беше повеќе од обид да се игра АА Милн на неговата литературна игра. Од друга страна исто така сакаше да најде успешен начин да воведе нов лик во светот на Пу, додека е сеопфатен во тонот и стилот на оригиналните книги “.

„Идејата за Пу да се сретне со пингвин Не изгледаше како пообична идеја од неговата средба со кенгур и тигар во шумата Сасекс, па почнав да размислувам што може да се случи ако, на снежен ден, Пингвин го најде патот кон светот на Пу “.

Пингвин, совршено надополнување на приказната

Од друга страна, сопственикот на имотите на Пу, Руперт Хил, коментира дека ликот на Пингвин, базиран на вистинска играчка од самиот Кристофер Робин, ќе биде совршено надополнување кое би било многу во согласност со класичните книги како и тоа би било соодветно оддавање почит на АА Милн.

Како и другите играчки, можеби е и од стоковната куќа Хародс

Како и другите ликови во историјата кои ги инспирирале делата на Милн, исто така играчката пингвин на сликата се верува дека првично е купена од стоковната куќа Хародс.

„Одделот за играчки каде г-ѓа Милн ја купи иконската мечка организираше огромна разновидност на плишани животни. Во раните години на 20 век, играчките пингвини експлодираа во популарност со експлоатацијата на истражувачите на Антарктикот, како што се Шеклтон и Скот, кои ја фасцинираа јавноста. Ние веруваме дека играчката на фотографијата може да биде Squeak, кој беше создаден во нашиот каталог од 1922 година и дојде од Пип, Скик и Вилфред, популарен цртан филм “.

Вини Пу, омилена книга за деца

Најдобра мечка на целиот свет (на шпански, Најдобра мечка во целиот свет) ќе биде второто лиценцирано продолжение од Мини „Пу Вини“ (1926) и „Агол куќа“ на Пох (1928), проследено со Враќање во сто Акрот Вуд (2009).

Вини Пу неодамна беше прогласен за Омилен лик за книги за деца во Велика Британија, како и Омилена книга за деца во последните 150 години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)