Новото лице на Сервантес

Сликање на Сервантес

Да се ​​зборува за Мигел де Сервантес Сааведра значи да се зборува за самата литература, за максимален историски експонент на нашата земја во пишан код. Јас нема да бидам тој што ќе се ставам, во мојот скромен простор, да ги откривам чудата на писателот од Алкалаино. Не затоа што сакам да ги промашам, денот ќе дојде, но затоа што сигурно нема да има никој, или не треба да има никој, кој не го познава „едновооружениот Лепанто“ или неговото дело. Иако, можеби со второто, згрешив смело, дозволете ми да презентирам мала трошка сомнеж во врска со културното знаење за ова, нашето општество. Не е дека имам песимистички поглед кон тоа, ве молам, не ме сфаќајте погрешно, но дека, за време на моето искуство во различни животни задачи, сум бил во можност да го ценам тоа, во некои случаи, има многу мал општ интерес за што Шпанската литература се однесува.

Што ако би сакал да разговарам е нова вест што, според мое мислење, ја комбинира уметноста со историјата, давајќи ни на нас, loversубителите на литературата од шпанското златно доба, ново лице за да сонуваме за животот на нашиот ценет Мигел де Сервантес. Кога зборуваме за таткото на Дон Кихот и стариот добар Санчо, сигурно сите ја гледаме сликата на најпознатата слика каде се појавува неговото лице. Забележително, од Сервантес, неговиот вистински изглед не е познат, бидејќи споменатата слика, припишана на сликарот Хуан де Јауреги, е направена според описот на авторот. Опис што се појавува во прологот на читателот на неговите „Примерни романи“. Напишан пролог, сето тоа треба да се каже, на 66-годишна возраст и, според тоа, ни претставува човек со напредна возраст за тоа време и само 3 години пред неговата смрт (1616).

Пред околу една недела, сликарот од Барселона  Аугусто Ферер-Далмау, јавно го претстави своето ново дело изненадување на сите нас со слика во која протагонист е самиот Мигел де Сервантес. Разликата од другите дела е во тоа што, во оваа пригода, е претставен авторот со само 24 години во битката кај Лепанто, на бродот Галера Маркеса и опкружен со милерии, мртви Турци и бродски чипови. Прекрасна слика што нè транспортира, на практичен магичен начин, во една од најважните битки во историјата на Шпанија и како, во прво лице, ја живеел тој, кој се смета за најголем генијалец во нашата литература. Можеме да забележиме мирис на барут, да ја почувствуваме во телото болката што ја чувствува писателот по двата истрела во аркебусот во градите, па дури и да се чувствуваме зачудени од неговото лице, пркосно и стоично, гледајќи во непријателот од палубата на галијата. го смени животот засекогаш. Таа битка не само што ја направи раката бескорисна, туку и со гордост го исполни Сервантес, кој, Во текот на својот живот, тој бил многу задоволен што учествувал во ваков подвиг на војна.

Благодарение на оној што се смета за „Веласкез на XXI век“, можеме да погледнеме во лицето на новиот Сервантес врамен во поглавје од неговата историја што, без никакво сомневање, влијаеле на неговиот живот и дело. Глава што накратко, дојде во нашите денови како ден кога најголемиот експонент на нашите стихови го доби прекарот „едновооружен од Лепанто“.

Сервантес Аугусто F_D

Сервантес според Августо Ферер-Далмау.

Кој сака да ја види целата слика, може да ја посети официјална веб-страница на сликарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто dijo

  Здраво Алекс.
  Ја споделувам страста за книгата и историјата. Ја сакам и воената историја.
  Оваа слика на Ферер-Далмау ја видов пред неколку дена на Интернет. Една последна. Се разбира, прекрасно е како тој слика. Не знаев дека го нарекуваат „Веласкез на XXI век“ (не знам дали е фер или е претерување).
  Curубопитно, делото на почетокот на статијата се припишува на уметник (не се сеќавам на името сега, се сеќавам дека е од златното доба) без да бидам сигурен дека авторството е негово. Ми се чини дека експертите сугерираат дека станува збор за копија направена од други раце.
  Поздрав од Овиедо и ви благодарам што ги споделивте овие информации.

  1.    Алекс Мартинез dijo

   Поздрав Алберто,
   Како прво, мило ми е што ви се допадна влезот. Предмет на името на сликарот; Јас го извлеков од разни статии во кои тој се споредува со Веласкез. Логично, споредувањето со таков карактер е сè уште начин за проценка на работата и работата на Августо Ферер-Далмау и дури би разговарале, без двоумење, за целосно претерување. Веласкез имаше еден и затоа сите други се само чирак на генијалец (ИМХО). Како и да е, вие треба само да ги цените неговите дела за да ја цените способноста на овој уметник. Скоро единствениот уметник во нашата земја.
   Од друга страна, мојата намера е да поставувам статии на различни теми. Во секој случај, можам да ве уверам дека историјата на нашата литература и нејзините референци ќе играат релевантна улога во моите идни дела. Како страствен кон историјата и воената историја, не можам да спречам тоа да се случи, особено знаејќи дека огромен број писатели биле војници истовремено. Ви благодарам многу за вашите зборови и прегратка од Барселона.

 2.   Алберто dijo

  П.С: Се збунив и помислив дека твојата статија започна под славниот портрет кој му се припишува на Хуан де Јауреги. Ова беше името.

бул (точно)