Вести. Избор на книги кои излегуваат во февруари

Вести од февруари: избор

февруари. Ова е избор на вести излегува овој месец Има 6 наслови од различни жанрови: роман историски, современа, негра и еден допир на тест класичен. Тие се потпишани од Фернандо Арамбуру, Аранца портали, Сузана Родригез Лезаун, Алваро Урбина, Фернандо Лило и Луис Затнувањето. Погледнуваме.

Вести од февруари

децата на басната - Фернандо Арамбуру

1 за февруари

По успехот на Patria o Свифтс пристигнува еден од најочекуваните новитети: ни го дава новиот роман на Арамбуру ја раскажува приказната за Асиер и Хозеба, гтој млади луѓе кои во 2011 година одат на југ од Франција да се направи Милитантите на ЕТА. Тие ќе пристигнат на фарма за кокошки и ќе ги пречека француски пар. Тие чекаат инструкции, но потоа го дознаваат тоа бандата најави прекин на вооружената активност. Значи тие се заглавени без пари, без искуство, без оружје, но решаваат да ја продолжат борбата сам, основајќи своја организација. Потоа ќе запознаат млада жена која предлага план. 

Годините на тишината - Алваро Урбина

1 за февруари

Алваро Арбина, писател од Виторија, потпишал кога имал само дваесет и четири години Жената со часовникот un трилер историска која беше многу успешна и помина со месеци на листите на најпродавани. Со Симфонија на времето ја освои наградата Хислибрис за најдобар историски роман за 2018 година и неговата кариера беше консолидирана. Сега тој го предлага ова Историја поставени во а мал градили од долината на Навареа.

Таму, една августовска ноќ, Хуана Јозефа Гони Сагардијабремена жена во седмиот месец, Тој исчезна без трага со нивните шест малолетни деца. Таткото од семејството, изработувач на јаглен кој служел како рекет на фронтот Навафриас, му била потребна една година за да го добие воена дозвола за истрага што би можело да се случи

Екологија во антички Рим - Фернандо Лило

1 за февруари

Фернандо Лило, доктор по класична филологија и професор по латински на IES San Tomé de Freixeiro de Vigo, помина неколку години поврзувајќи се со испитувања на различни аспекти и на римската и на грчката антика како и Хотел Рома o Еден ден во Помпеја. Сега тој го претставува овој каде што не враќа во времето за да ни каже како роман Тие исто така беа поврзани со животната средина. Така, тие се посветија и на набљудување на природата и постапување на начин што денес би го сметале за еколошки.

Со забавен и ригорозен стил Во исто време кога ги карактеризира своите дела, Лило ни носи нова фреска од тоа време, која во многу аспекти не изгледа толку далеку од сегашното време во однос на човековото делување врз природата. Еден од најинтересните новитети.

Во крвта - Сузана Родригез Лезаун

8 за февруари

Врати се кај инспекторот Марсела Пиелделобо во оваа нова приказна на писателот и куратор на Памплона Негра, Сузана Родригез Лезаун.

Овој пат ни раскажува како а операција на Националната полиција против трговија со дрога со инфилтрирани агенти се комплицира кога една млада жена, елур амезага, полициски доушник и девојка на важен лидер аберцале локално, се појавува убиен во град во Навара во близина на Франција. Се чини дека сè укажува на Инспекторот Фернандо Рибас, пријателката на Марсела (како и нејзиниот љубовник и ментор). Но, таа одбива да верува дека Рибас е виновен и ќе почне сама да истражува, следејќи го нејзиниот инстинкт.

Човекот кој ја уби Антија Моргаде — Аранца Портабалес

16 за февруари

Друга новина што пристигнува со сила е трет случај на полицискиот пар Сантијаго Абад и Ана Баросо, што толку голем успех му дава на својот автор.

Ние сме во Сантијаго де Компостела во 2021 токму на неговиот голем ден. Таму шест пријатели Тие одат на вечера за да се сретнат повторно по повеќе од дваесет години без да се видат. За време на предпразничниот огномет, еден истрел убива еден за нив. Веднаш ќе се види дека клучот за убиството лежи во она што се случило во станот за малолетници во притвор што го делеле како тинејџери: самоубиство на Антија Моргаде по еден од неговите воспитувачи, Хектор Вилабои, ја малтретирал

Сега Вилабои штотуку излезе на улица по отслужувањето на казната во затвор, но исчезна без трага. Така, Абад и Баросо ќе се впуштат во нов истражување да се разјасни дали виновникот е повторно истиот или на крајот ќе излезат тајни кои ќе укажуваат на другите.

таблата на кралицата - Луис Клог

23 за февруари

Зуеко е еден од најпознатите писатели на историски романи, со кариера која акумулира успех по успех. Ова е неговата нова приказна каде тој зборува за потеклото на шахот во време толку фасцинантно како дворот на Изабел ла Католика.

Ние сме во 1468 година кога Алфонсо де Трастамара е мртов во чудни околности и Хенри IV се прогласува цар принудувајќи ја неговата посиносестра Изабел да го потпише мирот што таа ќе го прифати. потоа мистериозното атентат на благородник Обединува Гадеа, млада жена која е страсна за шахот со матно минато, Руј, хроничар кој сака историја и книги. И двајцата ќе се обидат да го откријат виновникот додека го следат заговори и војните на Судот на Изабел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.