Низа катастрофални несреќи

Серија катастрофални несреќи, лош почеток.

Серија катастрофални несреќи, лош почеток.

Низа катастрофални несреќи е серија книги создадени од Даниел Хендлер, кој потпишува под псевдонимот Лемони Сникет. Оригиналниот наслов на англиски јазик, Серија несреќни настани, исто така се преведува како Низа немили настани. Врамено е во рамките најдобрите романи за деца и млади, и покрај мрачната и мистериозна атмосфера на нејзиното раскажување.

Доби добри критики од објавувањето на првото поглавје во 1999 година., Лош почеток, и тоа беше доста популарно кај читателите од сите возрасти. Поради оваа причина, тој инспирираше истоимен филм на Никелодеон (2004) (со ringим Кери во улогата на грофот Олаф) и серија на Нетфликс (2017-2019).

Собрани е авторот

Даниел Хендлер е писател на книги роден во Сан Франциско, Калифорнија, САД, на 28 февруари 1970 година. Тој исто така се истакна како музичар, свирејќи на хармоника и компонираше за различни групи, како што е бендот „Магнетни полиња“, на пример. Тој исто така соработуваше во развојот на сценарија за разни холивудски филмови и независни продуцентски куќи.

Неговата сага со книги Низа катастрофални несреќи има продадено повеќе од 60 милиони примероци ширум светот и е преведен на повеќе од 40 јазици. Покрај тоа, Хендлер објави и други објави поврзани со автор-лик-раскажувач, Лемони Сникет: Неовластената биографија и сите погрешни прашања.

Светот раскажан од Лемони Сникет

Во кинематографска смисла, универзумот создаден од Даниел Хендлер е споредуван со тој што го создал Тим Бартон до Ножици на Едуардо. Сепак, светот раскажан од Лемони Сникет претставува многу оригинални посебни карактеристики, како и доста апсурдни и претерани ситуации.

Околината на Низа катастрофални несреќи може да се опише како „приградска готика“. Иако семејната палата Бодлер се наоѓа во градот Бостон, Масачусетс, вистинските места ретко се споменуваат во книгите. Сепак, се појавуваат некои веродостојни препораки; на пример, насловот на текстот „Пастрмка, во Франција“, опишан во шестата глава („Лифт Ерсац“ или „Вештачки лифт“) во една книжарница наречена omeером и Есме Сквалор.

Исто така, постојат вистински северноамерикански локации помешани со измислени благородни наслови. Меѓу тие особености се и „Војводството Војнипег“ и „Кралот на Аризона“. Друг енигматски елемент е терминот „VFD“, кој - според некои прегледи - е алузија на романот „Слапстик“ од Курт Вонегут, се фокусираше на конституирање на „вештачко семејство“ како лек за осаменост.

Ова е многу важно затоа што почетокот на сагата ја прикажува трагедијата околу три сирачиња (браќата Бодлер) и мрачниот гроф Олаф, кој станува законски старател на малолетни лица. Приказната е поделена на следниве тринаесет поглавја (некои имиња се разликуваат од нивниот точен превод на англиски):

 1. Лош почеток.
 2. Просторијата за влекачи.
 3. Прозорецот.
 4. Мрачна пилана.
 5. Многу строга академија.
 6. Вештачкиот лифт.
 7. Вила Вил.
 8. Непријателската болница.
 9. Месојадниот карневал.
 10. Лизгавиот наклон.
 11. Мрачното грото.
 12. Претпоследната опасност.
 13. Крај.

Развој на заплетот и стилот на нарацијата

Грим заговор

Низа катастрофални несреќи ги раскажува вознемирувачките искуства на Виолета, Клаус и Сони Бодлер. По смртта на нивните родители во пожар, момчињата се оставени во притвор на роднина - осомничен дека навистина биле причина за убиствениот пожар - грофот Олаф.

Во прв ред, тоа покажува како страшниот учител се обидува да го украде големото наследство од браќата Бодлер. Потоа, со помош на своите одвратни соучесници, тој тргна да ги инженерира најневеројатните катастрофи со цел да симулира фатална несреќа за деца.

Слика од филмската верзија на Серија на катастрофални несреќи.

Слика од филмската верзија на Серија на катастрофални несреќи.

Генијалност како оружје за опстанок

Како што се одвиваат настаните, беспомошните протагонисти мораат да решаваат сè покомплексни мистерии. поврзани со сопствениот опстанок. Покрај тоа, откриена е мрежа на длабоки заговори поврзани со неговото семејство и тајно друштво познато како ВФД, поврзани со грофот Олаф, неговите родители и некои блиски роднини.

Серијата е раскажана од Лемони Сникет, која секое свое дело и го посветува на нејзината доцна loveубов, Беатриз. Од самиот почеток, читателот е повикан да не чита понатаму, бидејќи „тоа е многу, многу лоша приказна“. Но, намерата на авторот е да ја зголеми curубопитноста преку ефект на сугестија.

Многу духовит тиранин

Читањето станува многу интересно како што се појавуваат ексцентричностите на грофот Олаф, и браќата Бодлер ја демонстрираат својата огромна генијалност во решавањето на секоја клучна енигма што ќе преовладува среде мрачни средини, полни со потенцијално смртоносни трикови и уреди.

Црн хумор на површината

Начинот на раскажување на настаните, чести се цртите на црниот хумор и сарказмот. Како и анахрони елементи кои се однесуваат на културни и литературни алузии карактеристични за готскиот стил. Поради оваа причина, низа катастрофални несреќи се класифицирани како сага со постмодернистички текстови на метафикционално пишување.

Длабока расправија

Еволуцијата на овој аргумент го истражува (навестува) психолошкиот процес на премин од идилично и невино детство во морална сложеност на зрелоста. Следствено, пристапот кон сложените прашања на етичка двосмисленост и психолошка амбивалентност, покажува дека некои од акциите што ги спроведоа браќата Бодлер е тешко да се согледаат.

Читателот е суптилно поттикнат постојано да размислува за моралната чистота на сите ликови присутни во сагата. На крајот, нараторот сака да ги ангажира своите приемници со неговата гледна точка на приказната, самопрогласена за добра страна на приказната.

Писателот Даниел Хендлер.

Писателот Даниел Хендлер.

Карактерите

Лимон снајкет

Тој е раскажувач на целата приказна (зборува во минато време) «за интригантната и вознемирувачка мистерија што се случи« Тој е исто така детектив кој ги открива фактите околу браќата Бодлер. Дополнително, во средината на приказната се открива дека тој самиот доживеал несреќна несреќа во своето минато.

Господине По

Тој е банкар и финансиски советник на семејството Бодлер. По смртта на родителите, останувате да одговорите да изберете добар законски старател за малолетници. Но, неговата отфрлачка личност го наведува да ја земе најмалку комплицираната опција за него ... Грофот Олаф.

Виолетова Бодлер

Таа е неверојатно снаодлива постара сестра. Неговиот бесконечен креативен капацитет му овозможува да собере која било машина, уред или алатка од предметите што го привлекуваат неговото внимание.

Клаус Бодлер

Тој е „среден брат“, страствен читател со многу напреден интелект. Благодарение на неговата непостојаност за знаење, тој е во состојба да најде соодветно решение за многу мистерии со кои Бодлер мора да се соочи.

Сончев Бодлер

Таа е многу преслатко „гризе бебе“. Тој сака да ги потопува забите во што било, колку е поцврсто, толку подобро. Нема предмет што не може да се расипе со моќта на вашите заби.

Грофот Олаф

Тој е апсолутно себичен, болен, студен, пресметлив, манипулативен и безмилосен лик. Тој смета дека е starвезда како пејач и актер, но тој е всушност вошлив. Следствено, секогаш ви недостасуваат пари за да ги реализирате своите проекти. Затоа, тој не се двоуми да се сврти кон богатството на сираците Бодлер како средство за градење театар и зголемување на престижот на неговата компанија.

Цитат од Даниел Хендлер.

Цитат на Даниел Хендлер - Frasesgo.com.

Циничкото и хистрионско однесување на грофот на Олаф може да ги збуни читателитеДа не зборуваме за сложениот и елаборат јазик што го користат протагонистите. Поради оваа причина, потребно е да се биде внимателен кон секој поим и игра на зборови што се појавуваат во заговорот (во одреден момент сите тие концепти се добро објаснети).

На крајот на краиштата, Низа катастрофални несреќи ги има сите карактеристични елементи на дело со висок културен придонес. Авторот, Даниел Хендлер, ја демонстрира својата огромна разновидност на литературни ресурси, врамени во вистински раскажувачки стил, кој ги истакнува доблестите како што се интегритет, интелектуално зајакнување и креативност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)