Ден на книгата: неопходни книги за читање

Ден на книгата

Денес е 23 април, денот на книгата и многумина имаат традиција да купуваат книга на тој датум, било да е дигитална или хартиена. Ако сте еден од оние кои се страстни за читање и сè уште не сте погледнале на ниту една книга, тогаш дозволете ни да препорачаме некои од основните книги што треба да ги прочитате.

За ова, зедовме книги за секого, големи, средни и мали, бидејќи сметаме дека тие можат да бидат совршени за откривање нови писатели и приказни. Кои ќе ги задржите?

Суштински книги за читање на денот на книгата

Денот на книгата е еден од моментите кога литературата го живее својот голем ден. И покрај сè, има многу кои знаеја како да користат нови технологии за промовирање на читањето на овој ден, дури и кога тоа не може да се направи физички, како што се случи во другите години. Значи, еден начин да му оддадете почит на денот на книгата е да купите еден. Но, има милиони на пазарот, затоа, тука ќе ви оставиме еден избор на оние за кои сметавме дека треба да бидат во вашата библиотека.

Делпараисо, Хуан дел Вал

Првата препорака за книга за денот на книгата што ја даваме е оваа од Хуан дел Вал. И тоа го правиме затоа што неодамна се дозна за веста дека ќе се адаптира во телевизиска серија. Значи, пред да ја објават, не би било лошо ако ја прочитате книгата, за да знаете дали и биле верни на приказната или не.

Што се однесува до заговорот, се наоѓаме на едно место, Делпараисо, кое е безбедно, луксузно и чувано 24 часа на ден. Но чувствата навистина имаат место на ова место и, понекогаш, не се она што некој очекува.

Ден на книгата: Аквитанија, Ева Гарсија Саенз де Уртури

Оваа книга е подигната со Награда за планета 2020 година а оние што го прочитале оставија многу добри критики за тоа. Тоа е нешто историско, бидејќи ќе нè смести во 1137 година, со приказната за војводата од Аквитанија и истовремено историски трилер полн со одмазда, битки и инцест. Ако ви се допаѓа ваков тип на приказна, можете да ја погледнете на денот на книгата.

Сира, Марија Дуењас

Марија Дуејас не издаваше книга подолго време, па затоа оваа, како новина за денот на книгата, е можеби една од најважните работи доколку го сакате авторот.

Во него како протагонист ќе имате жена која, по Втората светска војна, таа треба да се реинвестира и престанете да бидете тој соработник на британските тајни служби за да станете нешто друго. Но, во што?

Ден на книгата: Камп, сини фармерки

Сините фармерки се познати ширум светот како младински автор. Сепак, пред некое време Тој не изненади со „Невидливата девојка“, трилер полн со интриги. И сега тој повторува со овој книжевен жанр.

Во кампот ќе ја пронајдеме приказната за група момчиња под 23 години кои биле поканети во посебен камп. Целта е едно од нив да стане десна рака на милионер (и да си го среди целиот живот): Проблемот е што, одеднаш, координаторите исчезнаа и едно од момчињата умира. А останатите не се безбедни. Но зошто?

Самата кралица, Хорхе Молист

Дали мислите дека во историјата немаше женски ликови кои направија големи работи? Па, во овој случај не сте во право, затоа што ќе го пронајдете приказна за ново крунисана кралица, неискусна и без сопруг, дека треба да се соочи со сингл со оние кои се обидуваат да го заземат неговото кралство.

Како што предупредуваат во книгата, станува збор за приказна што ја смени судбината на Шпанија и моќта на Медитеранот.

Ден на книгата: Срце помеѓу мене и тебе, Меган Максвел

Меган Максвел е една од најуспешните шпански писатели, особено во романтичниот жанр. Сепак, постои сага од која таа не се откажува и за која многумина почнаа да ја познаваат (всушност, „воините“, како што ги нарекува авторот нејзините обожаватели, потекнуваат од овие книги).

Ова особено е шесто во сагата, што може да се чита независно. Во него ќе живееме Приказна за Харалд Хермансен, човек со своите „демони и копнежи“ кој се обидува да го остави минатото зад себе и да ги прифати сегашноста и иднината.

Добро готвење. 900 рецепти кои секогаш излегуваат добро, Карлос Аргуишано

Готвењето беше едно од хобијата што спаси многумина во затвор поради коронавирусот. И што се приближивме до кујната и подготвувавме свои оброци, како што правеа нашите баби и прабаби, направи повеќе луѓе да се осмелуваат да продолжат да го прават тоа.

Но, сигурно, потребни се рецепти, така Карлос Аргуишано, еден од најпознатите готвачи во Шпанија, состави избор од 900 рецепти така имате многу да готвите неколку години.

Ден на книгата: Библиотеката на полноќ, Мет Хејг

Луѓето велат дека, Помеѓу животот и смртта, постои библиотека полна со полици со милиони книги. Овие му овозможуваат на лицето да испроба друг живот што сте можеле да го живеете и така да знаете што би се променило доколку донесевте други одлуки. Таму се појавува Нора Сид, и има можност да се промени. Но, што ако тоа ја загрози самата Библиотека?

Вие сте фантастично суштество! Софи Линд

Оваа книга е совршена за најмалите во куќата. Од 6 години можете да прочитате и во неа тие ќе најдат алатка со која ќе се справат со своите чувства и да научат да веруваат себеси.

Што ќе добијат тие? Добијте самодоверба, надминете ги стравовите, развијте ја свеста и идентификувајте се со ликовите.

Ден на книгата: Игра на душата, Хавиер Кастиloо

Хавиер Кастиloо е еден од најчитаните автори во Шпанија поради начинот на кој раскажува, каде измешајте ги сегашноста и минатото без да бидете неуредни Неговите приказни, полни со интриги и неизвесност, го држат читателот заглавен меѓу неговите страници до последната, а завршетоците што ги произведува не се многу предвидливи, што ги ценат најсложените читатели.

Во овој случај, приказната се фокусира на смртта на петнаесетгодишно девојче.

И има стотици и стотици книги за денот на книгата што би можеле да ги препорачаме. Важно е да се заинтересирате за читање е, без сомнение, да ја пронајдете таа книга што го погодува клучот за да ве воодушеви и да ви требаат книги како дишење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Силвија Агилар dijo

    Сакам да ја препорачам книгата «Светлината на носталгијата и други приказни» од Мигел Анхел Линарес. Прекрасна романтична книга раскази и осамени ликови кои бараат среќа. Вклучува и фрази, рефлексии и афоризми што ќе ве натераат да размислите за пасуси од вашиот сопствен живот. Силно се препорачува !!

бул (точно)