Необјавеното пишување на Шарлот Бронте се враќа дома

Сестри Бронте

Книга што содржи дела од авторката Шарлот Бронте и не беа објавени, и една од ретките работи на нејзината мајка која успеа да преживее откако го загуби својот имот во бродолом, е вратен во семејната куќа во Хаворт, источно од Јоркшир.

Оригинален сопственик на книгата

Книгата беше копија на копијата на Роберт Саути, Остатоците од Хенри Кирк Вајт, и првично беше во сопственост на Марија Брандвеј, кој во 1812 година се ожени со свештеникот Патрик Бронте. Марија правела разни прибелешки низ целата книга и била меѓу предметите што и биле испратени на нејзиниот дом во Корнвол кога решила да остане во Јоркшир, откако се запознала и се за loveубила во нејзиниот иден сопруг Патрик Бронте.

Сепак, бродот каде што биле пронајдени неговите работи се расипал крај брегот на Девон и нејзините предмети беа изгубени, освен неколку предмети, вклучително и оваа книга, што стана скапоцено наследство за семејството Бронте. Марија почина во 1821 година, кога нејзиниот син беше сè уште многу мал. Книгата со прибелешки е продадена на аукција во Хаворт по смртта на Патрик Бронте во 1861 година и се губи во поголемиот дел од минатиот век во САД до својата локација пред една година.

Локација по загуба

En 2015 година, книгата ја лоцираше приватен колекционер од Калифорнија. Друштвото Бронте (на шпански, Друштво Бронте), чие седиште е во старата куќа на сестрите во Хаворт, го купи за 170000 фунти откако доби финансирање од Националниот меморијален фонд за наследство. и „Пријатели на националните библиотеки“.

Оваа книга содржи натпис напишан на латински јазик од самиот Патрик Бронте пишува дека е тоа “книгата на мојата драга сопруга и таа се спаси од брановите. Така ќе биде зачуван засекогаш “

Вредна семејна ставка

Во текот на неколку години, некои од членовите на семејството додадоа свои прибелешки на копијата и некои скици, како и писма, една напишана од Артур Бел Николс, сопруг на Шарлот, напишана непосредно по неговата смрт во 1855 година. Исто така, во оваа книга се најде и песна и парче проза напишано од самата Шарлот Бронте, кој го напишал на посебни листови хартија вметнати во книгата.

Се верува дека оваа песна ја напишал Шарлот кога била многу мала, но тие го коментираат тоа прозата во овој расказ е „многу невообичаена“, според Ребека Јорк од музејот Бронте Парсонџ.

Повратни информации од експерти

Сега, откако е извршена продажбата, книгата конечно се врати во Хаворт каде на крајот ќе и бидат прикажани на јавноста. Ен Динсдејл, директорката на збирки во музејот, коментира:

„Книгата на г-ѓа Бронте е еден од најзначајните елементи на Бронте што излезе на виделина за многу години. Беше јасно дека е добро искористено и дека имаше голема сентиментална вредност за децата, кои ја изгубија својата мајка кога беа многу мали “

Понатаму, необјавените списи на Шарлот Бронте нудат нови можности за истражување, што е навистина возбудливо. Оваа аквизиција беше прекрасен додаток на нашите двегодишни прослави на Шарлот Бронте “.

Julулиет Баркер, историчар и автор на „Бронтес“ го додаде следново:

„Книгата е само вредна аквизиција поради нејзината ретка поврзаност со г-ѓа Бронте пред нејзиниот брак со Патрик, но нејзината важност е значително зголемена од необјавените ракописи што се наведени во неа. Не може да има подобро место за чување во иднина од музејот Бронте Парсонаџ “

 

Книгата е моментално достапна за гледање како дел од „Богатства патувања“ организирани од музејот и ќе оди на јавната изложба на музејот Бронте Парсонаж во 2017 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)