„Немесис“ и „Црната далија“. Реизданија на Несба и Елрој

Nо Несбо и Jamesејмс Елрој во Барселона. Сан Jordорди, 2015 година.

Nо Несбу и Jamesејмс Елрој во Барселона. Сан Jordорди, 2015 година.

Темен ноември со овој пар наслови што издаваат реизданија. Црната далија, Класиката на ејмс Елрој, Лудото куче на американската црна литература, Повторно се издава со нов превод на шпански јазик и предговорот на авторот.. Токму следната година ќе се одбележат 30 години од нејзиното прво објавување.

И од Nо Несба, можеби најпрепознатливиот писател на црниот жанр на студените нордиски земји, повторно се издава Немесис. Тоа е четвртиот роман од серијата на вашиот симпатичен инспектор Хари Хол. За оние што ја примаат во оваа нова црвено-црна колекција, таму ја имате. Двете сега се уредуваат од издавачката група „Случаен дом“.

Црната далија - Jamesејмс Елрој

Суштинска титула во обемното и интензивно дело на писателот од Лос Анџелес, Jamesејмс Елрој (1948)Тоа е првиот роман на таканаречениот квартет во Лос Анџелес, во однос на другите три дела подолу, поставени во 40-тите и 50-тите години од минатиот век. Квартет што е исто така една од најголемите класици на жанрот за криминално злосторство од минатиот век.

Ги опфаќа главните и периодични теми на овој контроверзен автор, и тоа секогаш има длабока историска основа: корупција на сите нивоа, особено полицијата и политичката, криминал, предавства ... Најлошата човечка природа во универзумот на град кој веќе ја надмина својата реалност како Лос Анџелес. Никогаш толку гламурозно и толку црно како во тие 40-ти и 50-ти со својот најзлатен Холивуд.

Малкумина ги опишаа и раскажаа тие години со толкава решителност и копајќи во своите најлоши црева. И со јазик исто толку брутален колку што е сложен. Да, може да има фикција, но чувството на реализам преовладува. Всушност, грозоморното убиство на Елизабет Шорт во јануари 1947 година беше многу реално.. Елрој се потпре на тоа, и на онаа на неговата мајка, да состави една од неговите најдобри заговори со портрет на пар полицајци кои се едни од оние кои не забораваат. И нема да има портрети на полицајци на ЛАПД во целата работа на Елрој.

Препорачувам да го прочитате смирено затоа што Црната далија тоа не е лесен роман. Па, ништо за Елрој не е лесно. Но, за оние од нас кои многу ја сакаме таа ера и, пред сè, жестокиот и тврд стил на Елрој, ова е едно од неговите најдобри дела.. Секако, да ја отфрлиме филмската верзија што Брајан Де Палма ја потпиша во 2006 година. Кои глупости во споредба со ремек-делото што го направи Куртис Хансон (ДЕП) ЛА Доверливо (1997). Anotherе разговараме уште еден ден за филмските адаптации направени на овој писател.

Немесис - Nо Несба

La четврта рата во серијата на катастрофалната, но фасцинантна и толку драга (очигледно за неговите фанови) инспектор Хари дупка. Огромниот, самоуништувачки, брилијантен полицаец Тој се враќа во друг од неговите сложени случаи и со пресврти на брендот во куќата. Како неговиот исклучителен почеток, еден од најдобрите од сите.

Оттаму, уште еднаш треба да го посветите целото внимание за да ги следите истрагите и проблемите во кои влегува тој непоправлив Хари Хол, или се создава самиот тој. Во овој случај, Хол ја презема истрагата за грабеж на банка каде убиле и еден од нивните вработени. Индициите водат до многу познат разбојник кој не може да биде виновен затоа што е во затвор.

За да му помогне ќе ја има Беате Лан, многу специјален истражувач на полициските сили, кој има можност скоро автоматски да ги идентификува карактеристиките на лицето, но со проблеми за одржување на социјалните односи. Беате Лан е исто така една од најомилените ликови во целата серија, како што ќе знаат оние што веќе го прочитале.

Исто така, како што се случуваат повеќе грабежи, Хари влегува во неволја. Тој ќе биде главниот осомничен за смртта на стара девојка со која останува една ноќ. Но, тој се буди наутро дома со ужасен мамурлак и без да се сети на ништо. Така, ќе мора да сторите сé што можете за да откриете што се случило.

Зошто да ги прочитате

Бидејќи тие се од суштинско значење за жанрот, особено Црната далија. Ако ништо не се знае за делото на Елрој, тоа е добар наслов да се започне. Тој е со покласична структура и сè уште го нема степенот на сложеност што го добиваат следново.

И од Немесис има уште малку да кажете дали сте Холеадикто, вие ја собирате неговата серија во оваа колекција на црвено-црни или веќе сте ја прочитале или препрочитале. Дека повторно го прочитавте без проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нурилау dijo

  Уф, две тешкаши Мариола, пред многу години се оставив да се закачам, со задоволство, во универзумот Елрој, двапати го прочитав квартетот во Лос Анџелес и сè уште сум заробен во тој Елрој што го опишуваш. Иако да бидам искрен, морам да кажам дека неговите следни дела ме чинеа многу. Следната сага не можев со неа и сè уште се сеќавам на непријатноста на читателот со моите темни агли и приказната за нејзиниот убиец.
  И за Несбо, што да кажам, бидејќи јас сум Несбоадикта и многу сум среќен што сум еден, бидејќи секој ден повеќе уживам во Хари Хол и целиот негов свет.
  Оваа статија ме трогна Мариола, ви благодарам многу !!!

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Што да ти кажам дека веќе не знаеш за овие двајца ...? Ви благодариме за коментарот

 2.   Маркос Гарза dijo

  Го пронајдов она што мислам дека е грешка во Немесис и би сакал да го коментирам во случај некој да види каква било смисла.

  На крајот од првиот дел има поглавје под наслов „Илузијата“ каде наводниот сторител на грабежот зборува во прво лице. Тој вели дека се чувствува како Бог во текот на двете минути што им ги дава на вработените да соберат пари, зборува за тоа како се облекува за време на грабежот итн.

  Во претпоследниот став тој вели дека го видел принцот и дека му го дал израелскиот пиштол и тука е проблемот: на крајот се открива кој е разбојникот и тој нема никаква врска со принцот. Покрај тоа, во одреден момент се вели дека принцот му го дава израелскиот пиштол на Алф Гунеруд, што нема никаква врска со грабежите.

  И да биде покомплицирано, во последниот пасус тој имплицира дека говорникот има врска со случајот на Ана и посочува дека се смее кога полицијата го смета за самоубиство. Ниту разбојникот, ниту Алф Гунеруд немаат врска со самоубиството на Ана.