Неколку извонредни приказни од Хорхе Луис Борхес (II)

Борхес

Втор дел од прегледот на расказите на аргентинскиот писател Jорже Франсиско Исидоро Луис Борхес Ацеведо. За да го прочитате првиот дел, притиснете овде. Оние што ги презентирам денес се од неговата книга Измислици (1944): две приказни од првиот дел, Градината на патеките што se вилушка, и еден од вторите, Артефици.

Вавилонската библиотека

Јас само напишав бесконечно. Не ја интерполирав таа придавка од реторички обичај; Велам дека не е нелогично да се мисли дека светот е бесконечен. Оние кои го оценуваат тоа е ограничен постулат дека на далечни места коридорите и скалите и шестоаголниците можат незамисливо да престанат - што е апсурдно. Оние кои го замислуваат без граници, забораваат дека ги има можниот број книги. Јас се осмелувам да го предложам ова решение за стариот проблем: Библиотеката е неограничена и периодична. Ако вечен патник го поминеше во која било насока, тој ќе верификуваше по векови дека истите томови се повторуваат во истото нарушување (што, повторено, би било наредба: Ред). На мојата осаменост ми е мило со таа елегантна надеж.

Првата приказна ни кажува за универзумот, на природата на Бога, и од азар. Тоа го прави преку метафора: тоа на а библиотека, огромна градба на шестоаголни и идентични галерии, што ја претставува реалноста, или космосот. Во неа, истите томови, на крајот на краиштата кој знае дали години или милениуми, се повторуваат бесконечно многу пати. Така, приказната флертува со ничешката идеја за вечно враќање на идентичното.

Градината на патеки за вилушка

Градината на патеки за вилушка тоа е нецелосна, но не и лажна слика за универзумот како што ја замислувал Цуи Пен. За разлика од tonутн и Шопенхауер, неговиот предок не веруваше во униформно, апсолутно време. Тој веруваше во бесконечна серија пати, во растечка и вртоглава мрежа на дивергентни, конвергентни и паралелни времиња. Оваа мрежа од времиња што пристапуваат, се разминуваат, се сечат или се игнорираат со векови, ги опфаќа сите можности. Ние не постоиме во повеќето од тие времиња; во некои вие постоите, а не јас; во други, јас, не ти; во други, и двајцата. Во ова, што ме чека поволна шанса, вие пристигнавте во мојата куќа; во друг, ти, кога минуваш низ градината, ме најде мртов; во друга, ги кажувам истите овие зборови, но јас сум грешка, дух.

„Во сите нив“, артикулирав, не без трепет, „се заблагодарувам и го почитувам вашето рекреирање во градината Ts'ui Pên“.

„Никако“, промрморе тој со насмевка. Времето вечно вилушка во безброј иднини. Во еден од нив јас сум нивен непријател.

Градината на патеки за вилушка Тоа е една од најинтересните, најпознати и најбудливи приказни на аргентинскиот писател. А. метафора на времето (на ист начин како и Вавилонската библиотека тоа е од вселената) преку а измислен кинески роман. Во него се вклопуваат сите можности и иднина, во бесконечни светови и алтернативни реалности. Во исто време, го пророкува изгледот на модерниот именик y визуелни романи, каде што читателот / играчот мора да направи избор што влијае на заплетот на приказната, бидејќи нејзиниот развој не е линеарен, ниту е претходно утврден.

Борхес

Забавува незаборавно

Тој можеше да ги реконструира сите соништа, сите соништа. Два или три пати тој повторно градеше цел ден; тој никогаш не се двоумеше, но секоја реконструкција бараше цел ден. Тој ми рече: „Имам повеќе спомени сам отколку што имаа сите мажи откако светот стана свет“. И исто така: „Моите соништа се како твоето бдение“.

Вистината е дека живееме одложувајќи сè што може да се одложи; можеби сите длабоко знаеме дека сме бесмртни и дека порано или подоцна, секој човек ќе стори с things и ќе знае сè.

Главниот јунак на нашата последна приказна е проколнат, а во исто време и благословен, со синдром du savant („Синдромот мудрец“), кој во неговиот случај се манифестира со нехуманиот (можеби и божествен) способност да се запамети секој последен дета detail од неговото постоење. Секој лист на дрвјата што го видел, секое влакно на веѓите на сите луѓе што ги сретнал. Неговата моќ е толку огромна што Фанес е принуден да остане ден и ноќ во затемнета просторија, за да избегнете надворешни стимули кои ве спречуваат да го одморите уморен ум. Како последно средство, Забавува незаборавно тоа е трагедија: оној на човек неспособен да го искористи својот натчовечки капацитет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)