Nо Несба и нејзиниот лекар Проктор. Многу забава за деца и возрасни.

Детски книги од Nо Несба. Авантурите на докторот Проктор.

Совршен подарок на магите за niños палав, имагинативен и политички некоректен меѓу 9 и 12 години. Бидејќи Nо Несба, нордискиот мајстор на жанрот, исто така, пишува за нив. И тоа го прави со истиот капацитет да се забавува, заплашува и да се закачува како во неговите романи за возрасни. Лесно да чита, полн со фантазија, loveубов, терор и авантуриНеговата мојата скромна препорака за тој различен подарок за читање и погоден за деца од 9 до 99 години.

Оваа година се одбележуваат 10 години од објавувањето на првиот наслов на серијата Доктор проктор. Но веќе има 5, најновата и засега издадена само во Норвешка. Еве го издавачот за литература за деца Галеријата оној што ги објавил на шпански. Тие исто така го одржуваат прогонувачки, но одлични илустрации оригинали од норвешкото издание. Откријте ги. Youе ве изненадат.

Nо Несба ги напиша овие романи кога еден ден неговата ќерка Selma го замоли да му раскаже приказна каде што имаше луда учителка, многу многу мало дете (во тоа време Селма, на седум години, некако се плашеше од деца), многу добра и вредна девојка и диносаурус. Диносаурусот беше единственото што беше изоставено.

Така, доктор проктор е прилично откачен пронаоѓач и исто така многу храбар y orубовни. Lise, Алтер егото на Селма Несба, е девојчето послушен и вреден. Тој има за соседот Приклучок, дете ситна, црвенокоса, непослушна, многу лажго, но многу забавна, можеби вистински протагонист на сите приказни. А. Минијатурна Хари дупка, со истата политичка неточност, способност да влезе во неволја y неортодоксни резолуции соочување со тешкотии.

De Доктор Проктор и прав од тирапедо.

Тројцата ќе имаат авантури различни и луди како пронајдокот на прашоци што создаваат огромни прдежи, ќе патуваат низ времето благодарение на волшебната када, ќе избегнат уништување на светот и ќе решат енигматски грабеж. Без морал или дидактички намери очигледно, ако можете да ги цените вредностите на пријателство, На amor повеќе романтично и пожртвувано, социјална и политичка критика или моќ на имагинација. Најнеусловниот од авторот ќе најде и климање на неговите дела за возрасни и секако тие ќе го препознаат неговиот тон.

Серија Доктор Проктор

Доктор Проктор и прав од тирапедо

Тие не запознаваат со ликовите, нивните семејства, каде што живеат, нивното училиште и нивните пријатели. Ние го познаваме откачениот д-р Проктор, кој сака долги креми и измислува секакви работи. Тапон, малото црвенокосно момче, кое со своето семејство се преселило во Кале де лос Кањонес, каде живее Лисе. И, што тројцата замислуваат да се соочат со некои злобни близнаци од училиштето на Лисе и Тапон. Покрај тоа, постои и лабава стегачка змија низ канализацијата на градот Осло, многу важно на крајот од приказната.

Она што е извонредно е исто така дека интервенира нараторот постојано да се обрати директно на читателите. Неговите смешни коментари сè уште ги даваат попријатно читањето.

Оваа прва титула прилагодени на кино во 2014.

Доктор Проктор и када за време

Дали е книгата пообемна. Во прилог на губење на фантазијата, ние патуваме назад во времето што е прилично а лекција по историја универзален Овој пат д-р Проктор закрепнува а стара loveубов кон младоста што исчезнува и Лисе и Тапон ќе ви помогнат да го пронајдете. Но, за да го лоцираат изгубениот overубовник, тие ќе мора да патуваат низ времето користејќи волшебна када. Тие ќе се појават на турнејата во Франција, ќе се сретнат со злобна жена со колче и ногарка, Наполеан, На Anоан од Арк, војна, смрт и пред се моќта на убовта.

Доктор Проктор и крајот на светот. Или не.

Можеби оној со најјасниот жестока критика на тоталитаризмот, поврзувајќи ги со културното незнаење. Хорски натпревар на телевизија хипнотизира цела држава и луѓето почнуваат да прават правописни грешки. Директорот на хорот го разрешува кралот на Норвешка и се прогласува за претседател. Д-р Проктор, Лисе и Тапон ќе треба да испитаат зошто се случува сето ова.

Фрагмент од книгата.

 Доктор Проктор и големиот грабеж

Авантура поцрни од сите. Многу опасни крадци ја крадат единствената златна шипка во банката во Норвешка. Кралот веднаш нареди да се испита работата. За успешна интервенција за спас на светот, тој ќе ги повика д-р Проктор, Лисе и Плуг. Значи, откако дознале дека разбојниците се во Англија, тие ќе патуваат за Лондон. Таму ќе бидат вклучени во сите видови авантури што ќе ги натераат да се справат најбогатиот човек во светот, На фудбалер најскапиот во светот и финале во фудбалскиот англиски куп.

Доктор Проктор и големиот грабеж.

Зошто да ги прочитате и да ги подарите

Затоа што се читаат во воздишка, тие траеја неколку часа за мене. Тие се апсолутно луд и со допир на куќата Несбу со претерување на а јазик за деца колку што е свежо, толку е и присилно. Не прави отстапки или омекнува концепти или ситуации. Но, пред сè е тоа тие се многу многу смешни. Меѓутоа, ако сè уште имате резерви да ги дадете на деца, направете го подарокот сами. Навистина, не ги пропуштајте.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.