На бреговите на Сар

На бреговите на Сар.

На бреговите на Сар.

На бреговите на Сар Тоа беше последната книга на галицискиот поет и романсиер Розалија де Кастро. Објавено во 1884 година, се покажа дека е прилично погрешно разбрана збирка песни заради нејзината неконвенционална метрика, далеку од традиционалниот поетски стил. Тоа е едноставна лирска композиција, со карактеристики на романтизмот и модернизмот во слични размери.

Покрај тоа, храм заситен со безнадежност (каде што дури и религијата не нуди духовна утеха) ги рефлектира тешките околности што ги доживеала авторката во нејзините последни години. И покрај јасните романски карактеристики, литературниот критичар од тоа време го игнорираше ова дело. Сепак, во моментов многу историчари ја сметаат за максимална опера на шпанската поезија од XNUMX век.

За авторот, Росалија де Кастро

Крстена под името Марија Росалија Рита Експосито, таа е родена во Сантијаго де Компостела, Шпанија, на 24 февруари 1837 година. Иако повеќето од нејзините публикации беа во проза, Кастро влезе во историјата - заедно со Густаво Адолфо Бекер - како еден од претходниците на модерната шпанска поезија.. Оваа конотација произлегува од три амблематски дела:

  • Галициски песни (1863).
  • Ебате Новас (1880).
  • На бреговите на Сар (1884).

Иако неколку негови записи се појавија на шпански јазик, Розаíа Тој е еден од најрелевантните пердуви на галицискиот мајчин јазик. Не е изненадувачки што таа (заедно со фигури како Едуардо Пондал и Куро Енрикез) се смета за многу важен претставник на Галициски Рексурдименто. За жал, делото на поетесата не беше соодветно ценето сè до нејзината смрт.

Трендови и контекст на неговото литературно творештво

Две повеќе или помалку разграничени креативни струи можат да се разликуваат во творештвото на Росалија де Кастро. Прво, лесно е да се препознае поет кој е интроспективен, субјективен, духовен и многу чувствителен на човечката природа. Следствено, во овој аспект писателот можеше да изрази фрази и идеи од универзално значење.

Од друга страна, Авторот стана портпарол на нејзината болна земја и поет на сите галичани. Во време кога галицискиот јазик беше целосно дискредитиран, класифициран како вулгарен дијалект и без напишана традиција. Значи со компонирање на многу од неговите песни на галициски јазик, Росалија ја демонстрираше својата галантност додека стана огромна непријатност за критичарите.

Наследство

Росалија де Кастро.

Росалија де Кастро.

Фигурата на Росалија де Кастро започна да се препознава во текот на 1890-тите, благодарение на некои членови на генерацијата 98. Азорин и Мигел де Унамуно беа двајцата нејзини најголеми поддржувачи и, во помала мера, Антонио Мачадо и Хуан Рамон Хименес. Всушност, последниот го квалификува како претходник на шпанскиот модернизам.

Подоцна по повод стогодишнината од објавувањето на Галициски песни, Кралската академија на Галиција утврди дека на 17 мај секоја година на Ден на галициската литература. Но, не само во Галиција е оправдан авторот од Сантијаго. Па, тој доби признанија од различен вид во други региони на Шпанија и во земји како Русија, Аргентина, Уругвај и Венецуела.

Анализа на На бреговите на Сар

Според Алонсо Монтеро, На бреговите на Сар тоа е „трактат на пустош“ кој истражува во најтемните области на душата. Насловот се однесува на бреговите на реката Сар кога поминува низ Падрон. Таму, чекајќи ја Харон, авторката се откажала од смртта од рак. Што конечно се случи една година по објавувањето на томот.

Сепак, не постои консензус меѓу историчарите во врска со датумот на поезијата. Следствено, не е сосема точно да се истакне дека болеста била главниот мотив зад неговите песни. Во секој случај, најрелевантен аспект на волуменот е неговата стилска едноставност. Како и иновативна верзификација дефинирана од таги полни со музикалност.

структура

На бреговите на Сар Тоа е том целосно напишан на шпански јазик, составен од 53 песни кои опфаќаат 177 страници. Во секоја од нив Розалија де Кастро изразува различно чувство, плус преовладувачки тон на песимизам. Ова чувство е многу обележано во деловите каде што поетот се впушта во одредени спомени преку остри фрази.

Теми

Фраза на Розалија де Кастро.

Фраза на Розалија де Кастро.

Галичкиот автор не се двоуми да предизвика спомени заедно со претчувствата во рамките на истата строфа, секогаш со намера да постави комплементарен ритам на расположението. Ова е опипливо во следната строфа на поемата „Лисјата треперат и душата ми трепери“:

„Денес, утре, пред и сега,

Истото, секогаш,

Мажи и овошја, растенија и цвеќиња,

Тие доаѓаат и си одат, се раѓаат и умираат “.

Исто така, Розалија де Кастро ја зема loveубовта и страста како поттик за подоцна жалење. Од оваа причина, повеќето историчари ја врамуваат својата работа во период познат како доцен романтизам. Слично на тоа, и други песни зборуваат за загриженост за мрачна иднина, како што се гледа во следната строфа од поемата „irstед за loveубов имаше и замина“:

„Чувствувајќи го крајот на летото

Болните безнадежни,

„Dieе умрам на есен!

Мислеше меѓу меланхолична и среќна

И ќе почувствувам како се превртува над мојот гроб

Лисјата се исто така мртви “.

Најдлабокиот песимизам

Неколку фрази можат да бидат толку силни како „мртвата надеж“. Па, тоа претставува еден вид крајна точка на изреката „надежта е последната работа што треба да се изгуби“. Но, „мртвата надеж“ претставува навистина ниско место во човечкиот дух, тоа е крај на секоја илузија. Особено ако авторот покаже дека единственото вистинско олеснување ќе се постигне со смртта.

Удобност на вечен одмор

Таа не ја доживува смртта како негативен настан, напротив, се изразува за неговата смрт со светлината на надежта обновена од очекуваниот мир на вечно почивање. Всушност, Среде оставката, поетесата подразбира дека уживала во својот живот и покрај страдањата и таа е подготвена да се сретне со Бога.

Од оваа причина, затворањето на томот не може да биде друго освен поемата „Чувствувам само сомнежи и ужаси“:

„Чувствувам само сомнежи и ужаси,

Божествен Христос, ако се свртам од Тебе;

Но, кога ќе ги свртам погледите кон Крстот,

Јас си давам оставка за да продолжам со моето искушение.

И кревајќи вознемирен поглед кон небото

Го барам вашиот Татко во огромниот простор,

Додека пилотот во невремето пребарува

Светлината на светилникот што ве води кон пристаништето “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.