Најчести правописни грешки

правописни грешки

Замислете дека само си ја направиле својата биографија. Или мотивационо писмо. Гордо, го испраќате на лицето одговорно за избор затоа што сметате дека го имате профилот што го бараат. Лицето кое го прима, ја чита вашата биографија и е импресиониран. Тоа е само она што тие го бараа. Затоа, продолжете да го читате писмото и ... следново е порака со која се заблагодарувате за вашата кандидатура, но одбивте да ви понудам работа. Што се случи? Често, правописни грешки се прават без да сфатат, и тие можат да имаат или да немаат работа; да положи или не предмет; или дури и давање добра слика.

Во старите денови, оние кои навистина се сметаа за „писатели“ знаеја да пишуваат и никогаш немаа погрешно напишано правопис. Но, денес можете да најдете книги објавени, или од ист автор или од издавачи, кои имаат заеднички правописни грешки. А што се овие? Па денес зборуваме за сите нив. На овој начин ќе научите да не ги извршувате!

Чести правописни грешки: Немојте да ги правите!

Чести правописни грешки: Немојте да ги правите!

Без разлика дали сте на работа, испит, мотивационо писмо или во кој било текст за самопочитување, ако не сакате да дадете лоша слика, вие не само што треба да се грижите за деталите на трудот, за начинот на кој е напишано или текстот. Исто така дека овој нема правописни грешки.

И, за тоа, мора да знаете кои се вообичаените што се прават за да не ти се случи. Затоа, забележи.

Запирката за одделување

Ова е многу честа грешка. Иако е понормално да се види во текстовите напишани од латиноамериканците, вистината е дека и во Шпанија ја фаќаме оваа манија и мора да се искорени, како што може. Уште од рана возраст тие нè учат дека речениците имаат предмет и предикат. Тие на некој начин се пар. И многумина инсистираат да ги разделат со запирка.

На пример:

Рецептот за роскон де ната е еден од најдобрите во Шпанија.

Фразата е убава. Освен таа запирка што ја одделува целата што ја убива целата. Правилната работа?

Рецептот за роскон де ната е еден од најдобрите во Шпанија.

Без запирки. Бидејќи не можете да одделите предмет од предикат, тоа е нешто што не е во ред.

Каде е тилдата?

Друга од вообичаените правописни грешки при пишувањето е да се игнорира дека минатото има акценти. Во право си. Исто така, мора да запомните дека глаголите во минато време се обично акутни зборови затоа што завршуваат со акцент на последниот слог. И тоа веќе го знаеме острите зборови секогаш имаат акцент ако завршуваат на -n, -s или самогласка. Така: тој погледна, трепна, зборував, се бакнував, кимнав со главата, потчинував ... ќе имаат акцент. ЗАСЕКОГАШ.

Фактот дека тој ќе ве исфрли

Забавно нели? Но, можеби не е толку многу ако тоа значи дека имате работа или не. Затоа што да, се чини дека „стореното“ и „стореното“ се исти, но во реалноста не се.

На пример:

Домашна работа / Домашна работа

Единственото нешто што ги разликува овие две реченици е „ж“ (и она што недостасува во „ехо“), нели? Сепак, значењето на обете реченици е различно.

 • Од една страна, „завршена домашна задача“ значи дека сте завршиле со задача што сте ја имале, т.е. на глаголот да се направи.
 • Од друга страна, „ми недостига домашната задача“ значи дека сте ја „фрлиле“ домашната задача. Со други зборови, дека сте ги „фрлиле“ во ѓубре, дека сте ги фрлиле ...

Како што можете да видите, не значи исто. А сепак тоа е една од најчестите грешки во правописот направени.

Правописни грешки: Пред сè / Пред сè

Правописни грешки: Пред сè / Пред сè

Претходно, РАЕ ви дозволуваше да носите мантил, бидејќи разбра дека треба да се напише заедно. Сега, треба да го напишете одделно. да ЗОШТО шинелот е всушност синоним за палто. И, ако го користите во фразата, на пример:

Особено сакам ванила ...

Луѓето ќе помислат дека имате палто од ванила, но не дека сакате да кажете дека особено ви се допаѓа палтото од ванила.

Значи, кога и да сакате да ставите нешто што не е синоним за палто, тоа ќе оди одделно.

Настрана што не оди „од дел до дел“

Друга од вообичаените правописни грешки, а всушност се гледа дури и кај веќе етаблирани писатели, е да се пишува одделно; тоа е да се каже „одделно“. Исто така, Иако зборот значи „оддели“, вистината е дека напишаното треба да склопи сè заедно.

Сега, има и други „одделени“ што можеби се одделени, но затоа што самиот збор не значи исто што и посебниот збор. Тие се два збора кои дејствуваат самостојно.

Правописни грешки: Зошто, зошто, зошто, зошто

Ние не заглавивме, но всушност има четири причини, или зошто, или зошто. И секој е различен и затоа неговата употреба е на одреден начин. Како знаете кој да го користите? Добро:

 • Зошто: Обично се користи во прашални реченици, но не значи дека секогаш треба да користите прашалници за да го поставите, може да биде и индиректно. На пример: Зошто не ме повикавте? / Сакам да знам зошто не си ме повикал.
 • Затоа што: обично е одговорот на горенаведеното. Зошто направи нешто? Затоа што ... Она што го прави е да има смисла на фразата што ќе објасни нешто.
 • Зошто?: ова е секогаш придружено со одредена или неопределена статија. Зошто, а зошто ... И што значи тоа? Па, може да го смените од „причината“. На пример: Не ја знам причината за неговиот став (не ја знам причината за неговиот став).
 • Бидејќи: Како што ви кажавме претходно, со раздвоени и одделени, зошто освен и без нагласување се однесува на два различни зборови кои дејствуваат поинаку отколку што мислиме.

Правописни грешки: „Резервната“ точка по прашалник или извичник

Точката „остаток“ по прашалник или извичник

Сигурно сте го забележале ова повеќе од еднаш. Или сте го направиле тоа сами. Станува збор за ставање реченица помеѓу прашања или извици и веднаш по затворањето, поставете точка. Како ова:

Каде велиш дека ќе врне?

Боже мој, како е девојчето!.

Па, вие го знаете тоа тоа е сериозна правописна грешка. Бидејќи самата точка на последниот прашалник и последниот извичник веќе делува како период. Нема потреба да ставате повеќе. Сепак, Друг од големите проблеми што се јавуваат е кога, во реченица, ќе се постави прашалник или извик и ќе започне со голема буква бидејќи се верува дека таа почетна точка е точка. Така нешто:

Јас но, но зошто треба да го носам ова?

Повторно наоѓаме една од најчестите правописни грешки, бидејќи во овој случај, тој период од ¿или од ¡не значи точка. Тоа е точка без повеќе, не делува така што ќе мора да ставате големи букви.

Значи, би било: Да, сакам, но зошто треба да го носам ова?

И тоа е тоа последната сламка би била да се направат „два во едно“:

Јас но, но зошто треба да го носам ова?

Па добро запиши го. Ова НЕ е направено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Одличен напис. Направив неколку грешки, онаа со запирки и последната од периодите, ви благодарам многу за исправката.
  -Густаво Волтман.

 2.   Рикардо ВМБ dijo

  Интересно е прашањето за прашалници и извичници на средина од реченицата.Имам прочитано во друга правописна книга дека за да пишувате со мала буква по прашалник или извичник, треба да користите запирка. Пример: Јас носам, но зошто морам да го носам тоа?

  Зарем не требаше да користат тилда во „да“? Бидејќи е потврдно, не е условно и во примерите што ни ги дадоа го напишаа без акцент.