Најпродавани книги

Господарот на прстените. Покрај Библијата - со повеќе од пет милијарди примероци - најпродаваните книги во историјата биле напишани пред XNUMX-от век. Е за Дон Кихот (1605), од Мигел де Сервантес и Историја на два града (1859), од Чарлс Дикенс. До денес, овие два наслови регистрираа повеќе од петстотини милиони и двесте милиони продадени примероци, соодветно.

Во XNUMX век се води списокот на книги со најголем успех во издаваштвото Господарот на прстените, Малиот принц y Хобитот. Така,  Британскиот автор Ј.Р.Р. Толкин ги држи првите и третите најпродавани текстови од тој век. Со доаѓањето на новиот милениум, честа му припадна на еј Кеј Роулинг. И да, креаторот на светот на Хари Потер освои место што ќе чини да ја симне од тронот.

Господарот на прстените (1954), од R.Р.Р. Толкин

Контекст и адаптации

Објавено е во три тома во средината на 50-тите: Другарот на прстенот, Двете кули y Враќањето на кралот. Толкин првично го сфатил како продолжение на Хобитот. Иако на неговиот заговор всушност и претходи Силмарилион. Таму каде што Толкин ги поврзува настаните од првото и второто време на сонцето. Односно, добата на елфите и растот на мажите.

Исто така, бројните радио, театарски и телевизиски адаптации на Господарот на прстените тие го направија тоа најпопуларно раскажување приказни на XNUMX век. И се разбира, Трилогијата филмови направени од Питер acksексон заврши со што оваа титула стана светски позната. Не е изненадувачки што е позициониран меѓу десетте филмски саги со најголема заработка на сите времиња.

Аргумент

Средната земја е огромен измислен регион во кој живеат мажи, хобити, џуџиња, џуџиња и други фантастични суштества. Таму, Фродо Болсон, хобит од The ​​Shire го наследува Един прстен. По приемот на накитот создаден од Темниот Господ, тој започнува епско и опасно патување на југ за да го уништи.

Неизбежна мисија, чија важност е сумирана во следната реченица: „Ring Прстен за да владее со сите нив. Прстен за да ги најде, Прстен за да ги привлече сите и да ги врзува во темнина во Земјата на Мордор каде што се шират Сенките “.

Малиот принц (1943), од Антоан де Сент-Егзипери

Контекст

Малиот принц Тоа е најчитаната и најпреведуваната книга на француски јазик во историјата. Според медиумите како Ле монд, Продадени се повеќе од 140 милиони примероци од оваа книга. Исто така, ова дело беше предмет на безброј претстави во филмот, театарот и телевизијата.

Годината по објавувањето на Малиот принц, Егзипери исчезна среде извидничка мисија за време на Втората светска војна. Овие околности му дадоа легендарен воздух на човек со значајна слава во рамките на француските воздушни сили.

Синопсис

Малиот принц - Оригинален наслов на француски јазик - е лирска приказна придружена со цртежи (акварели) направени од самиот автор. Итој протагонист е паднат пилот во пустината Сахара; таму се среќава со мал принц од друга планета. Иако неговиот наратив има карактеристики на детска приказна, тој содржи филозофски размислувања за човечката природа и смислата на животот.

Во неколку од сегментите на приказната, критиката кон перспективата со која возрасните се соочуваат со нивното постоење е многу опиплива. Во еден таков пасус, еден крал го поттикнува малиот принц да си суди сам. Слично на тоа, интеракцијата помеѓу малиот принц и лисицата служи за илустрација на суштината на пријателството и комплексноста на односите меѓу луѓето.

Феноменот Хари Потер

„Авторот на најпознатата сага во последните три децении беше во бунар: без работа, без пари и во жалост за смртта на нејзината мајка кога го создаде чиракот на волшебникот“ (Ел Кларин, 2020 година) Anоан Роулинг го заврши својот прв ракопис Хари Потер во 1995 година. Пишувањето беше одбиено од повеќе издавачи сè додека Блумсбери не ги објави првите 1997 примероци во XNUMX година.

Долго очекуваниот литературен осветување се случи по појавувањето на третото поглавје на сагата во 1999 година. Клучно беше и стекнувањето на правата за маркетинг во САД од страна на издавачот Схоластик.. Останатото е историја: 20 години подоцна, сагата Хари Потер собира повеќе од 500 милиони продадени книги, а вредноста на нејзиниот бренд надминува 15.000 милиони долари.

Приказната за Хари Потер накратко

Седумте книги што ја сочинуваат серијата раскажуваат за борбата помеѓу Хари Потер, млад волшебник без родители и убиецот на неговите родители, лордот Волдеморт. Поголемиот дел од акциите се одвиваат околу Хауартс, британскиот колеџ за волшебство и волшебство управуван од моќниот професор Албус Дамблдор. Таму, главниот јунак се среќава со неговите најдобри пријатели и верни мегдани, Хермиона Гренџер и Рон Весли.

Список на наслови што ја сочинуваат сагата Хари Потер

 • Хари Потер и Филозофскиот камен (1997).
 • Хари Потер и Комората на тајните (1998).
 • Хари Потер и затвореникот во Азкабан (1999).
 • Хари Потер и огнениот пехар (2000).
 • Хари Потер и Орденот на Феникс (2003).
 • Хари Потер и полукрвниот принц (2005).
 • Хари Потер и Поклони на смртта (2007).

Дополнително, во 2001 г. Фантастични beверови и каде да ги најдете. Во врска со ова, филмскиот гигант Ворнер Брос планира да започне со панталогија. До денес, два долгометражни филма во серијата со Еди Редмајн во главната улога се веќе успешно објавени.

Други сродни наслови

 • Хари Потер и проклетото дете. Театарско сценарио, претставено во јули 2016 година.
 • Квидич низ вековите (2001). Тоа е прирачник за омилениот спорт на волшебниците на Хауартс.
 • Приказните за Бидл Бард (2012).

Ден Браун и неговиот блуден син: Роберт Лангдон

Ден Браун е втор најпродаван автор на XNUMX-от век благодарение на неговиот иконски лик Роберт Ленгдон, стручен професор по симболика и иконографија. Меѓу книгите со Лангдон, без сомнение, Кодот на Да Винчи (2003) е најуспешна (надмина 80 милиони продадени примероци).

Како тоа да не е доволно, Наградуваниот актер Том Хенкс го оживеа во три реномирани адаптации на голем екран произведени досега. Подолу се наведени другите наслови напишани од Браун за неговиот лик од Харвард Доцент:

 • Ангели и демони (2000).
 • Изгубениот симбол (2009).
 • Пекол (2013).
 • Потекло (2017).

Книги со најголема продажба во 2020 година

На врвот е списокот на најпродавани книги 2020 на шпански јазик Акватанија, од Шпанката Ева Гарсија Саенз де Уртури. Овој рејтинг го потврдува одличниот литературен и комерцијален момент на авторот Виторијан, добро познат меѓу читателите што зборуваат шпански по својата Трилогија на Белиот град. Заедно со Уртури, се појавува уште еден романсиер од северна Шпанија, Долорес Редондо, од Доностија.

„Топ 5“ на уредничките успеси за 2020 година го комплетираат Бел крал, од Хуан Гомез Јурадо, Бесконечност во трскаод Ајрин Валехо и Огнена линијаод Артуро Перез-Реверте. Од друга страна, Амазон укажува на Најчудното училиште во светот, од Пабло Аранда, како најпродаван детски текст за 2020 година.

Акватанија (2020), од Ева Гарсија Саенц де Уртури

Акватанија шокантно е трилер историја низ век на одмазда, инцест и војна. Романот започнува во 1137 година, кога војводата од Аквитанија - најбараниот фидер во Франција - е пронајден мртов во Компостела. Поради оваа причина, Елеонора, ќерка на војводата, се омажи за одмазда со синот на галскиот крал, Луј Шестиот дебел.

Сепак, францускиот монарх се чини мртов среде венчавка на идентичен начин како оној на војводата. Кај двајцата починати кожата стана сина и беа обележани со „крвниот орел“ (древна норманска тортура). Потоа, Еленор и Луј VII им се обраќаат на шпионите на Аквитанија (наречени „мачки“) за да ги расветлат фактите. Во нив, еднаш напуштеното дете ќе биде клучно за иднината на кралството.

Привилегиите на Ангелот (2009), од Долорес Редондо

Појавата на роман објавен во 2009 година меѓу списокот бестселери во 2020 година е малку изненадувачки. Сепак, популарноста на оваа титула е „ефект на враќање“ на опсегот на трилогијата Базант создадена од Редондо. Оваа книга се движи од самиот почеток со раскажувањето на тесната врска на пријателство помеѓу две петгодишни девојчиња и последователната смрт на една од нив.

Развојот содржи длабока психоанализа. Го опишува спуштањето во пеколот на Селесте, главниот јунак, сè до откривањето на привилегиите на еден ангел. Како што разјаснуваат различните прашања што се појавија во текот на приказната, читателот се доведува до многу изненадувачки крај.

Бесконечност во трска (2019), од Ајрин Валехо

Овој наслов доби многу поволно мислење од литературни еминенции како Марио Варгас losоса, Алберто Мангуел и Хуан Хозе Милас, меѓу многу други. Еднакво, повеќекратните награди собрани од оваа публикација ја ставаат како најдобра нефантастична книга на шпански јазик за 2020 година. Некои од нив се споменати подолу:

 • Награда за критичко око за наратив 2019 година.
 • Награда за був за најдобра книга 2019 година.
 • Национална награда за промотори за латино студии 2019 година.
 • Награда за здружение на библиотеки во Мадрид, најдобра нефантастична книга 2019 година.
 • Национална награда за есеи 2020 година.

Огнена линија (2020), од Артуро Перез-Реверте

Оваа книга е резултат на титаничката истрага спроведена од мурцискиот новинар Артуро Перез-Реверте. Текстот се потопува во причините, развојот и последиците од Шпанската граѓанска војна од самокритична перспектива. Каде авторот не се двоуми да го опише културниот микроб на конфликтот и како некои од овие идиосинкратични пороци опстојуваат до денес.

Особено шокантно е раскажувањето на најкрвавата епизода на овој натпревар, Битката кај Ебро, со повеќе од 20.000 30.000 мртви и XNUMX XNUMX ранети. На ист начин, Перез-Реверте посветува добар сегмент од нејзината огромна работа (над 700 страници) за да ја нагласи улогата на жените борбени. И, се разбира, без да заземе страна со ниту една страна.

Бел крал (2020), од Хуан Гомез-Јурадо

Насловен и Црвена кралица 3, Бел крал е третата рата од трилогијата која многу ја ценат јавноста и литературната критика. Како и нејзините претходници, и оваа книга се втурнува во интригантна и зависност мрежа од игри, манија, измами и психоанализа. Покрај тоа, на читателите не им е јасно дали овој том ќе биде последен или дали ќе има повеќе приказни со Антонија и Jonон.

Најчудното училиште во светот (2020 година), од Пабло Аранда

Оваа книга беше најпродавана во 2020 година во категоријата деца според статистичките податоци на Амазон. Тоа е приказна со Феде, ученик-дете во двојазична институција (шпанско-англиски) во главна улога. се карактеризира со навистина чудни педагошки методи. До толкава мера, што смешната и неверојатна нарација добива надреални одлики.

Таму децата спијат дома само за време на викендите. Па, од понеделник до петок, секој родител е одговорен за првиот ученик што ќе го добие. Соочени со оваа ситуација, дтој раскажувач на настаните - во прво лице - ги решава непознатите со своето детско разбирање и фантастичните шпекулации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Ми се чини како многу точен список. Сагата Господар на прстените е една од најдобрите што е напишана и адаптирана за филм.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)